| Elial a întrebat:

Am o dilema! Cand mori, se spune ca te duci in Rai, nu? Dar de fapt unde este acel Rai? Deasupra cerului se afla o galaxie, iar deasupra galaxiei se afla o alta galxie, s. a. m. d. Dar de fapt Dumnezeu unde este? Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| ClaraConstiantin a răspuns:

Pai... sti ce cred eu? Eu cred ca asa cu ai zis tu galaxie peste galaxie etc. Totusi universul este unul singur. Cat esti in viata poti sa mergi prin spatiu cat vrei tu de sus ca nu vei ajunge in rai, deoarece la fel cum nu se vede sufletul nici raiul nu se vede.Doar cand vei muri il vei dedea. O da... si atunci cand mori nu ajungi in rai direct. Ajungi la o gigaaaantica prapastie, la poarta raiului, iar apoi cand iti va veni randul la judecata, Dumnezeu va hotari unde te vei duce. Vei intra in poarta raiului sau jos, in oala de lava a diavolului. Ai mare grija, fiecare moment din viata ta ti se va cantari acolo sus, asa ca daca injurai lasa-te de injurat, daca minteai lasa-te de mintit, ok? Mult noroc in viata. Te pwpic.

9 răspunsuri:
| HappyCandy a răspuns:

Dumnezeu este peste tot, chiar acum el este linga tine si citeste acest raspuns.

| KingJulien a răspuns:

Pai nu te duci in rai cand vrei u depinde cum te-ai comportat pe timpul vietii, iar raiul nu se vede e imparatia lui dumnezeu(a cerurilor)doar nu te duci so vezi cu te-ai duce la zoo -sunt mai multe de explicat, ma rog happy

| Angel0 a răspuns:

Avem si iadul pentru orice eventualitate(se spune). Mecanica cuantica incearca sa desluseasca misterele universurilor paralele, dar este inca devreme sa asteptam rezultate certe.Pana una alta hindusii au enuntat ca mai exista inca 6 universuri in afara de cel fizic si asta de citeva mii de ani.Tot acum citeva mii de ani au enuntat si teoria relativitatii redescoperita si de Einstein.

| thealchemist a răspuns:

Sunt 2 lumi, nu una. tehnic vorbind raiul si iadul sunt in cel de-al treilea cer (pentru ca luma cealalta se imparte la rindul ei in 7 ceruri), raiul in subordinea ingerului Grafiel iar iadul e condus de demonul Barzabel (sigiliile celor 2 in forma aproximativa pentru ca sunt minuscule le poti gasi pe http://www.ezo-shop.ro/ la amulete magice pe produsul numit in mod gresit talisman de lupta).
daca vrei mai multe detalii le poti gasi singura, sunt destule informatii pentru cei ce fac efortul sa le gaseasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista rai.e doar inventia religiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul nu are o locatie exacta, el poate fii chiar si langa tine deoarece este o inchipuire sufleteasca. Acela este locul unde sufletul ajunge dupa ce nu mai esti pe lumea aceasta. Dupa parerea mea, Raiul este unde vrem noi sa fiewinking Sper ca ti-am fost de folos >big grin

| dandelion a răspuns:

Raiul este în primul rînd împărăția Domnului. Într-al doilea nu poți să intri în el dacă crezi că ai trăit o viață impecabilă. Trebuie să crezi în Iisus Salvatorul pentru că El este cel care ne oferă viață vesnică. Nu ți se va măsura, cum zic oamenii, faptele bune si rele. Vei intra acolo doar dacă vei avea o relație permanentă si bună cu Hristos. Pentru mai multe detalii scriemi în privat.

| Steaua10 a răspuns:

Oameni buni,nu exista rai si iad, ingeri si demoni, zei si draci. Fiti realisti astea-s rodul fanteziei umane.Am fost ortodox si acum sunt ateu pentru ca am ajuns la aceasta concluzie.De-a lungul timpului omenirea a avut mii si mii de zeitati, divinitati si...Cand esti intr-o dilema nimeni nu te poate salva decat tu insuti cu capul tau si cu mainile tale.

| RuXy12 a răspuns:

Nimeni nu stie exactwinking exista mai multe teorii...cum ca Raiul ar fi,, Imparatia Cerurilor" deci deasupra norilor sau asa ceva laughing
fundita?:Xbatting eyelashes