| juniper a întrebat:

Credeti ca Universul se va extinde sau contracta? Si credeti ca extraterestri vor veni pe Pamant intr-o zi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există mai multe teorii despre soarta Universului.
- S-ar putea dilata la nesfârşit, dispărând pur şi simplu.
- S-ar putea opri din dilatare şi să rămană ca atare.
- Ar putea atinge o dimensiune optimă, iar apoi să se contracte până la prăbuşirea datorită gravităţii - teoria Big Crunch.
- Ar putea trece prin faze alternative de dilatare şi contracţie la nesfârşit.
- Ar putea izbucni un nou Big Bang care va crea la rândul lui un alt Univers
Iar in legatura cu extraterestrii ar putea fi foarte posibil ca in viitorul apropiat cand va mai evolua stiinta si tehnica si vor aparea telescoape mult mai puternice, s-au descoperit multe planete care ar putea sustine viata, iar universul este imens, nu inseamna numai sistemul solar.Inca suntem la inceput de drum cu cercetarile, planeta noastra va ramane in fara resurse, ne vom confrunta cu suprapopularea planetei care duce la foamete, razboaie...Nu avem incotro decat prin cercetari vom putea coloniza si alte planete creand conditii propice de viata ca in cazul Terrei.

6 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Universul este in continua expansiune. Mai multe detalii aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Universe
Depinde cand va fi acea zi;). Cel mai probabil intr-un viitor mult indepartat. Ar trebui sa dispuna de tehnologie mult prea avansata si sa poata calatori cel putin cu viteza luminii. Si asa, calatorind cu viteza luminii tot trec zeci de mii de ani pana a a ajunge la o alta planeta.

| selef a răspuns:

Da. Da.

| N538961518 a răspuns:

Universul exact cum a spus si Selfhelp da este in continua expansiune.Sunt vreo 3-4 teorii de baza cum ar sfarsii universul, eu sunt adeptul teoriei Big Crunch.Cat despre extraterestrii habar nu am.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Eu cred ca Universul va ramanea asa cum e! Cat despre extraterestri, sa vina, sa bem un suc si sa ne cunoastemlaughing

| cîrne a răspuns:

Universul se extinde cu o viteza ametitoare, unii teoreticieni din domeniu chiar sunt de parere ca dupa o asemenea extindere universul se va "rupe". Gauri negre se vor crea, asa numita "materie neagra" va lua locul "materiei albe". Dar nu trebuie sa te ingrijorezi, acest lucru se va petrece dupa foarte mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da