| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca veganii de pe aici, care ne bat la cap, nu au primit atentia la care se asteptau cand au devenit vegani?

47 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care vegani ne bat la cap? Este doar unul singur, care cred ca are nevoie de tratament psihiatric. Sau acum s-a liberat de la sp. 9.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Am mai dat peste unii. Foarte putini, nu mulți.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca cei pe care i-ai mai intalnit sunt mai realisti si mai cu capul pe umeri decat ăsta care incearca sa ne indoctrineze.

| AC4S4 a răspuns (pentru darrio2007):

Mai este si NOname. Din cate am inteles e admin, fiecare intrebare a ei are legatura cu veganismul si fiecare intrebare a ei este "recomandata".

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu ar trebui sa intereseze pe nimeni ce mănâncă altcineva. Din punctul meu de vedere nu sunt discuții care ar trebui sa aibă loc între străini. Astea sunt discuții când ieși cu un prieten vegan la restaurant sau îți vine in vizita, sa știi ce sa-i pui in farfurie. In rest ce sens sa aibă? Cât sa intereseze pe ceilalți ce mănânci, atâta vreme cât nu ești întrebat despre asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| darrio2007 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu este administrator, din cate stiu dar este cu capul pe umeri, din cate vad ce posteaza.

| Laura927 a răspuns (pentru AC4S4):

Dap aici cam asa e ..am 8 ani pe site-ul asta fara rasplata.
oamenii nu suporta adevarul crud in fata, pentru a lua premii strebuie sa acceptam incultii, veganismul (multi habar nu au ca chiar daca ei nu mananca carne textila pe care o poarta e din bumbac care a fost carat de pe camp cu o caruta cu cal.) a si lu Ionut de la 2 ca i-a iesit o buba in palma trebuie sa il trimitem la medic chiar daca noi stim ca e de la frecat maciuca obsesiv.
dap.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar aia care incearca sa bage pe gat veganismul lor si altora

| Sn4k3 a răspuns:

Probabil simt ca fac ceva important si nu vor sa tina doar pentru ei.

| PersonajFictiv a răspuns:

Da ce te intereseaza pe tine?
Adica inteleg sa ai ceva cu aia care te bat la cap sa faci ca ei, dar de ce ii bagi pe toti in aceeasi categorie, doar pentru ca mananca ceva diferit?
De parca daca esti o persoana nasoala o sa primesti atentie pentru ca zici "sunt vegan".
Tampita mentalitate ai, tampita intrebare.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Tâmpite? De ce?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

" Credeti ca veganii nu au primit atentia la care se asteptau cand au devenit vegani?"
Vorbesti de vegani in general, nu vorbesti despre cativa aici, i-ai inclus pe toti.
Tu spui ca toti oameni care s-au gandit sa fie vegani au fost motivati de atentia pe care ar putea sa o primeasca de la altii ( nu ca e mai sanatos sau ca pur si simplu vor sa testeze asta ori ca asa le-a zis medicul, ori alte motive ) apoi ne intrebi pe noi daca credem ca sunt dezamagiti de cantitatea de atentie pe care au primit-o cand si-au dus planul la sfarsit si au devenit vegani.
Consider ca ai o mentalitate tampita din punctul asta de vedere pentru ca ai generalizat.
Intrebarea fiind tampita pentru ca ai generalizat.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Și dacă vorbesc despre unii și-i numesc, tu îți vei da seama despre cine vorbesc? Da, era mai corect sa apun unii vegani, dar, nu asta era topicul. Simți nevoia sa te iei de exprimarea mea și sa corectezi, mhm, ma întreb de ce. In fine, e un răspuns cvasi-tâmpit.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Poftim, am corectat in întrebare. Deci, ce crezi?

| ziftode a răspuns:

Daca vorbesti despre vegetarienii vegani atunci nu cred deloc ca are vreo legatura

daca vorbesti despre cei care au emigrat pe Vega... DAAAAAAA
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că tu nu ai primit atenția la care te așteptai când ai pus întrebarea.
E aiurea să judecăm veganii pentru că vreo 2 de pe un site oarecare au dat în extreme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, vegani sunt cei care nu mănâncă produse de proveniența animală. Celelalte cu iubirea de animale, curajul, mângâierea etc, nu au treaba cu veganismul. Iar cei care insista și au un comportament gen nazi pe aici pe TPU, cam cum faci tu, sunt niște dereglati mental.
P.S. Nu prea tolerez exprimări gen "Maaars!", eu nu așa ți-am vorbit. Poate încerci sa te controlezi.

| VeganusSalbaticus a răspuns (pentru anonim_4396):

Veganimul are mai multe de aface cu empatia decat cu nutritia, carnistule.

| anonim_4396 explică (pentru VeganusSalbaticus):

Atunci arată-ți empatia fata de animale și las-o mai moale cu ura fata de NON-vegani. Se cheamă omnivori, nu carnisti. Nu cred ca ai vrea sa-ți zic și eu ție ca ești "rahitic" nu?

| VeganusSalbaticus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa imi pese de animale dar sa inched ochii la toata suferitna din jurul meu? Vezi sa nu.
E ca si cand I-ai spune unui politist sa isi faca treaba dar sa ignore pe criminalul x si y.

| anonim_4396 explică (pentru VeganusSalbaticus):

Așteaptă sa te faci polițist. Pana atunci vezi-ți de ale tale. Mănânc ce vreau, cum vreau și cât vreau, iar tu nu ești in măsura sa-mi spui nimic.

| VeganusSalbaticus a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate faci naibii cancer. Asa se curata Pamantul de criminali.

| anonim_4396 explică (pentru VeganusSalbaticus):

Poate te preocupa mai mult ce-ai putea tu sa faci și sa ma scutesti de remarci de genul. Pur și simplu nu e treaba ta. Accepta asta!

| VeganusSalbaticus a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai gata. Sper sa fi ucis de copita de vaca.

| anonim_4396 explică (pentru VeganusSalbaticus):

Nu ma interesează ce speri tu. Spera tu acolo in liniște, e mai bine pentru toți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu diferenta e ca pe unii simt "pain in the ass" de altii, si eu sunt 80% vegan dar asta nu inseamna ca ma chinui sa ii oblig pe altii cum imi place sã mananc eu.

| PumpkinDoll a răspuns:

Deci daca aleg sa imi schimb alimentatia, inseamna ca vreau atentie? Si asta vine de la cineva care nu e vegan...mai puneti intrebari d'astea ca imi plac

| anonim_4396 explică (pentru PumpkinDoll):

Pai daca-i bati pe ceilalti la cap cu alimentatia ta e clar ca vrei atentie, nu?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca toti veganii stau sa ''bata'' pe altii la cap cu alimentatia lor

| anonim_4396 explică (pentru PumpkinDoll):

Normal ca nu. Eu ma refer doar la cei care o fac pentru ca pe ceilalți nu-i prea știu, nu-i așa? Folosește-ți și tu logica. Chiar le cer scuze celorlalți care s-ar putea simți jigniți. Nu asta e intenția, dar cred ca știu și ei asta deja. Restul sa ma înjure cât vor. Pana la urma atenție era ce căutau, nu?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii mai explicit/explicita, ai spus ''veganii'' mai sus, eu de unde sa stiu daca te referi la toti sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru PumpkinDoll):

Cred ca deja ai înțeles. Mai continuam cu asta?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce zici, sa mai continuam?

| anonim_4396 explică (pentru PumpkinDoll):

In fine, am corectat in întrebare. Deci, ce crezi?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca pot spune ca el cauta atentie neaparat, mai repede as spune ca tipul s-a frustrat din cauza violentei asupra animalelor, nu pot spune ca greseste, dar prea insista

| Laura927 a răspuns:

Nu stiu de unde dorinta asta a oamenilor de a informa ca sunt vegani..pe cine intereseaza ce mananca unul...mai ales cu dietele astea.
Eu cred ca ei simt nevoia asta de a fi laudati, vreun covor rosu, nu stiu ceva ..chiar au impresia ca fac un lucru util nemancand carne lapte si oua.
Bine hai astia sunt exagerati dar ii stiti pe aia care sustin sus si tare batandu-se cu pumnu in piept
"-DE CE MANCATI LAPTELE DE LA VACA, NU ESTE UMAN SA MULGE-TI VACA!" pai moare ba incultule vaca daca nu e mulsa ..doar nu o mulgi asa de nebun ..vaca nu are 365 zile pe an lapte ..in fine.
Da e parca mai"curat"organismul cand nu mananci proteine de genul dar mie mi se pare ca supravietuiesti doar pe baza de aluat ca altfel cu o salata nu duci prea mult.

| anonim_4396 explică (pentru Laura927):

Lapte, oua, branza, iaurt etc, nu au nici o treaba cu empatia si bunastarea animalului, in sensul ca nu le afecteaza cu nimic daca le mananc produsele, chiar le face mai rau sa nu le mananc. Doar ca le macelarim are treaba, dar asta este un obicei pe care l-au pornit oamenii preistorici, avem in gene chestia asta, s-au facut mutatii genetice din cauza asta cu siguranta. Este alegerea lor sa elimine totul deodata, sa o faca si sa taca, nu e treaba mea. Normal ca nu as fi facut vreo remarca si nu as fi pus intrebarea daca nu ar fi insistat ei. Cum as fi stiut altfel? Nu e ca si cum merg in control sa vad ce mananca fiecare. Apoi se dau loviti sub aripa ca, vezi Doamne, sunt eu rau si impotriva lor. E urat.
Majoritatea conservantilor alimentari, produsele cosmetice, articolele de imbracaminte etc sunt pe baza sau au in componenta si produse de provenienta animala. Nu putem trai fara ele in totalitate. Apoi datorita industrializarii si constructiilor in masa terenurile au fost afectate, e nevoie de animale domestice sa calce pasunile in picioare, sa lase excremente pe ele si sa le calce in picioare. Lucrul asta e vital pentru vegetatia aia de care tot vorbesc ei, pamantul asa este fertilizat sau cu ajutorul chimicalelor crying. De asta se ara si se pune balega, asa se oxigeneaza si se hraneste pamantul. In fine, ideea e ca nu au idee despre ce vorbesc si asta ma deranjeaza foarte tare. Intr-un final vor aduna o groaza de adepti care vor bate campii asa si vor deranja pe altii in mod constant.

| Laura927 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt total de acord cu tine.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu te bate nimeni la cap, nici nu esti obligat/a sa citesti, poti da scroll mai departe indiferent de numarul intrebarilor utilizatorului, iar daca te simti deranjat/a, simplu - raporteaza.
Nu cred ca si-ar schimba cineva stilul de viata pentru atentie decat daca ar avea de castigat ceva material in schimb.

| Yee a răspuns:

Yee(Paste Fericit)! Stiu de cine vorbesti, cred ca e vreun troll.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Dar de ce cauta atentie?

| anonim_4396 explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

As vrea și eu sa știu.

| pandaa592 a răspuns:

Stiu la ce te referi si intr-un fel sau altul cred ca ai putina dreptate.
Nici eu nu inteleg de ce tot pun intrebari pe TPU care incearca sa judece, critice sau schimbe modul de viata al celorlalti. E alegerea fiecaruia privind ceea ce vrea sa manance, daca unii au ales acest stil de viata (vegan/vegetarian), nu ar trebui sa faca atata zarva

| Matei_Ciprian_Ciobanu_1990 a răspuns:

Au *** mare

| Nightsky007 a răspuns:

Probabil că te referi la cei care simt nevoia să forțeze acest regim alimentar asupra altor persoane, care evident nu și-l doresc.
Eu nu am nimic cu nimeni, și consider că fiecare ar trebui să își vadă de alimentație, și să consume hrana pe care și-o dorește și pe care o consideră adecvată pentru el.

Dacă totuși cineva se ia de mine din cauză că mănânc carne încerc să îl/o ignor. Nu de alta, dar trăim într-o lume liberă, în care fiecare are dreptul să își exprime opinia. Dacă ei simt că își îndeplinesc rolul în lume prin a hărțui persoanele care consumă carne, n-ai ce să le faci. Eu aleg să îi ignor big grin

| anonimus1111111 a răspuns:

Ce legatura are, dude?
Toti au dreptul de a alege ce sa manance si ce nu. Nu tine de atentie. Dar tu sigur ai nevoie de ea, din moment ce adresezi o intrebare ca asta laughing))