| Zorocica a întrebat:

Credeti ca visele sunt adevarate? Voi ce ati visat ultima oara?
Multe informati va rog...

Răspuns Câştigător
| Andreeaツ a răspuns:

Interpretarea viselor
Visul este limbajul sufletului. Ce le mai vechi popoare s-au ocupat cu talmacirea viselor. Dintre acestea au fost si Babilonienii, Egiptenii, Fenicienii si alte popoare. In evul mediu, fiecare fiinta isi avea astrologul ei.

De multe ori visele ne vorbesc despre ceea ce noi nu auzim atunci cand suntem treji. Visul este poarta catre lumea interioara si adesea este mesajul pe care sufletul nostru vrea sa ni-l transmita. Important in vis nu este atat obiectul, persoana, sau locul visat ci sentimentul resimtit.

Originea viselor este necunoscuta si, daca nu le retinem, le pierdem, ramanand astfel mai saraci cu o amintire sau cu anumite indicii care ne-ar fi putut ajuta sa ne rezolvam mai bine problemele din viata de zi cu zi.

Cei mai multi oameni, care lucreaza cu visele lor, au aflat ca visele sunt pline de semnificatii pentru ei. Visele sunt folositoare pentru a invata mai multe despre sentimentele, gandurile, comportamentul, motivele, valorile celui care le-a visat. Multi descopera prin semnificatia viselor sau talmacirea viselor ca ele ii pot ajuta in rezolvarea problemelor pe care le au. Artistii, scriitorii si oamenii de stiinta sunt adesea inspirati de visurile lor.

Acest dictionar inceraca sa ofere o serie de semnificatii lucrurilor ce apar cel mai adesea in visele noastre, dar intotdeauna amintiti-va ce ati simtit vizavi de ceea ce ati visat, deoarece cheia catre intelegerea unui mesaj venit prin vis este amintirea sentimentului resimtit.

18 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

@Andreea2010. egiptenii nu s-au ocupat cu talmacirea viselor, pentru ca ei intelesesera foarte bine (de la civilizatiile cu care intrasera in contact) ce inseamna visul de fapt.

Exista 2 mari categorii de vise si o mare greseala acceptata de oamenii puerili si care ii cred pe toti asa-zisii interpretatori de vise.
Mai intai categoriile:
- obiective : in care visezi ceva foarte real si acel ceva s-a intamplat in viata ta sau se va intampla curand (f. multi oameni stiu din copilarie, cand perceptiile lor erau mult mai bine dezvoltate ca visau ceva si a doua zi li se intampla ceea ce visau ca un anume eveniment). Visele obiective sunt foarte rare.
- subiective : intamplari inventate de propria noastra imaginatie bazate pe ceea ce am facut cu putine zile in urma sau chiar in ziua precedenta. In general amestecuri aberante de intamplari care nu releva nimic (de-asta avem imaginatie) dar sunt interpretate de asa-zisii atotstiutori in ale viselor in fel si chip.

Greseala insa care se face este faptul ca omul modern nu intelege ca visul este o calatorie astrala cu perceptie subiectiva sau obiectiva, constienta sau inconstienta. Mai mult de atat nu intru in detalii, caci nu vreau. Dar, ti-am raspuns la intrebare.

| Rayyy a răspuns:

Buna,
Visele sunt doar o prezentare al inconstientului, in sensul ca lucrurile nesemnificative, de care uiti sau la care, dimpotriva, te gandesti foarte mult, iti apar din nou in minte sub forma viselor.

| AG a răspuns:

Nu stiu sigur daca visele sunt adevarate sau nu. Depinde de noi la un moment dat daca vrem sa credem in ele sau nu. Eu una visez foarte des, gen 2-3 vise pe noapte. Si sunt foarte rare noptile in care nu visez. Mi s-a spus ca cititul prea mult ar putea fi o cauza si imaginatia care e prea bogata. Eu sunt de parere ca daca vrei ca un vis sa se implineasca se indeplineste, inconstient. Deoarece atentia ta se indreapta spre acel lucru si inconstient incerci obtinerea lui. E doar o teorie propriebig grin

| κλάους a răspuns:

Da cred ca sunt adevarate. Dar nu o sa se intample cea ce ai visat...visul incearca sa ne vorbeasca despre noi, el ne indruma ca sa zic asa. Daca sti sa percepi ce ti-o "spus" visul o sa reusesti sa faci cea ce tu vrei dar nu stiai cum sau nu stiai ca vrei. Daca vrei mai multe informatii inregistreazate pe http://www.forum.oniromantie.ro/ si posteaza acolo visul tau si in cel mai scurt timp o sa ai un raspuns:);) AAA si ultima oara am visat ca m-am sarutat cu fata de care imi place...eu nu m-am sarutat cu ea nici o data. dar am vrut si subconstienul tau o facut visul:)

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Visele sunt adevarate prin semnificatia lor. adica daca visezi ca te joci cu un cainele. nu inseamna neaparat ca o sa te joci cu un caine ci mai degraba cu un dusman [cainele=dusman].
Iar visele sunt realizate de subconstietul tau. visezi ce te macina pe tine/ce simti tu in subconstient, chiar daca tu nu crezi ca te gandesti la acel lucru.
In ultima vreme eu nu am mai visat pentru ca nu prea pot sa mai dorm. am o problema cu somnul. si eu de obicei daca visez un vis de mai multe ori se intampla. de ex cand eram mai mica pe la 7-8 ani visam merea ca sunt intr-un avion si cadeam in gol si cand ma trezeam imi amortea piciorul drept, iar la varsta de 9 ani mi-am rupt picorul drept... cred in visele mele chiar daca nu e realiatea. tu trebuie sa le interpretezi.

| PrincessConsuela a răspuns:

Nu stiu ca sa zic. Daca dai vis la wikipedia aflii destule. Eu aseara, spre exemplu, dupa ce am vazut la ProTv un reportaj despre un targ de tehnologie am visat ca un iPhone aparuse de nicaieri. Dar nu imi pasa. Tot ce conta era ca il aveam. Eram nitel speriata ce-i drept, dar nu foarte mult. Culmea e ca umblam pe el fara nici o problema. Nu am vazut un iPhone in viata mea. Nu ii stiu meniurile. Am vazut odata un filmulet in care era prezentat unul, dar nu mai il tin minte. Sau cel putin asa cred eu. Poate ca nu l-am uitat de tot. Ma rog... M-am trezit si sincer am fost dezamagita ca era doar un vis. Dar era intuneric... Asta arata ca e vis. Ma vedeam pe mine cum stau in pijamale si ma joc cu telefonul in fata laptopului. Dintr-odata m-am trezit. Am fost nitel dezamagita ce-i drept. Dar nu stiu ce sa iti spun de vise. Incearca o carte de vise. Eu am una la tara si citesc din ea din cand in cand. Acolo zice ca visele de dupa 2 noaptea sunt de luat in seama. Cele pana atunci nu sunt decat rezultate ale obsesiei, gandirii excesive la ceva/cineva pe parcursul zilei.

| RaR a răspuns:

Am visat ca am un ipad si cand m-am trezit ciuciu laughing

| Karan2000 a răspuns:

Visele de 2 categori de la Dumnezu si Satan. Si orice om viseaza in fiecare noapte, dc nu viseaza moare instantaneu. Orice vis nu dureaza mai mult de 2 minute, chiar dc tie ti se pare ca ai visat toata noaptea. Uneori se adeversc. Cam atata stiu despre vise.

| matrixismyname a răspuns:

Ultima data am visat ca eram un fel de zeu si ma bateam cu extraterestrii ca sa apar Terra.
Explicatia mea: cred ca in momentul cand "ne culcam" ne decuplam de la dimensiunea asta si ne cuplam la alta dimensiune si preluam controlul personajului care se aseamana cel mai mult cu noi dar care fiind in alta dimensiune are alta poveste de viata.

Cel putin explicatia asta vreau eu s-o cred, mai ramane si aia ca visele sunt facute de imaginatie, sa tina creieru ocupat.

| mihaela0205 a răspuns:

Pai, nu cred ca sunt adevarate, ultima dat acand am visat a fost aseara. Am visat ca eram eu cu prietenul meu, ne plimbam, dar dintr-o data, a venit o fata care l-a refuzat pe prietenul meu mai demult si el s-a dus cu fata aceea. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar unele verificate de mine personal in 36 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zorocica, pesti, inseamna ca va ploua.foc-va fi soare, serpi-va bate vantul, bani marunti, monede -vei plange, cal-soarta.persoana moarta-daca-ti ia ceva, te vei imbolnavi sau mai rau, zbori sau fumezi -e de bine, ti se intampla ceva placut.produse de panificatie intregi-vei vedea oameni noi, soareci, vei fi insarcinata.sotia mea a visat ca-i dadea mama flori. a ramas insarcinata cu fetita ce si-o dorea de mult.mai sunt si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot sa pun o intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am visat fost iubit ca ne ti-am in brate si eram foarte indagostiti

| julius a răspuns:

Interpretarea viselor este subiectiva si depinde de fiecare daca doreste sa ia in seama ce viseaza noaptea, te poti uita intr-un site specializat in vise ( http://interpretarea-viselor.ro ), dar repet ca este doar o parere subiectiva pe care ti-o poti forma.

| mihaelaestee a răspuns:

Visele aduc raspunsurile la cea ce urmeaza sa ni se i ntample

| Zorocica explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. kiss

| d3nysuk a răspuns:

Din punctul meu de vedere unele vise se chiar indeplinesc stiu asta din propria experienta mie de ffff multe ori mi sau indeplinit visele chiar daca aveau sau nu leg.cu mine dar acum nu stiu daca asta li se intampla tuturor pesoanelor sau doar la unora, acum sa va cateva exp:cand ma certam cu fostul meu prieten mereu visam ca ne impacam dar asta in primele zile dp desp apoi 1-2 sap nu mai visam si poorma ne impacam.am visat ca prietena mea sa certa cu iubitul prima data sau impacat iar a doua oara cand am mai visat nu sau mai impacat si asta chiar s-a intamplat acum as vrea sa se mai indeplineask doar un singur vis, mie imi plc fff mult un baiat, m-am indragostit de el si la inceput visam lucruri banale despre el dar intr-un timp incepusem sa visez ca sunt cu el iar de vreo 5-6 zile aproape ca nu il mia visez deloc, sper ca asta sa fie un semn bun si chiar sa fiu cu el este lucrul pe care mil doresc cel mai mult acum... sper sa mi se indeplineask visele:Xas fi in al 9-lea cerlove struck