| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți în astrologie? Cum cca pozitia planetelor și a stelelor influențează viața oamenilor,Terrei,omenirii,vieții, vremii, evenimentele ce au loc aici etc?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu. Nu are nici măcar o bază teoretică satisfăcătoare, ceva care să aibă legătură logică, o rațiune în spate. Chestia asta e făcută pentru bani. Oamenii creduli vor să cunoască ceea ce nu cunosc și apelează la ceea ce cred că le va aduce această cunoaștere pe calea ușoară. Nici nu are sens ca să se aplice niște chestii unor oameni complet diferiți, chiar dacă sunt născuți în aceeași lună. Ei deprind caracteristici pe cale genetică și pe calea educației, factorilor socioculturali la care au fost supuși. De ce o stea sau o planetă ar pândi asupra unuia pentru tot restul vieții doar pentru că s-a născut într-o lună calendaristică? Nu are sens.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nimic de crezut, e treaba stiintifica demonstrata. E vorba de magnetism. Vezi de exemplu mareele care sunt influentate de fazele lunii. Uite, ca sa iti dau un exemplu personal, m-am ras in cap prin clasa a 11a. Am asteptat special sa fie o noapte cu luna plina. La vreo saptamana-doua dupa aia, tot liceul - baieti, fete - ma oprea sa ma intrebe ce si cum am facut de imi creste parul atit de repede.

| mastadont a răspuns:

Nu cred în așa ceva, mi se pare o aberație monumentală. Cum naiba să poată să-ți spună poziția stelelor dacă ieși astăzi la shopping sau nu și câți bani ai de luat? O mare și gogonată vrăjeală.