| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că mișcările și pozitionarile stelelor,planetelor, astrelor influențează viața pe Pământ și pot prezice viitorul la modul general aducă vreau sa vă întreb credeți în astrologie? Astrograme etc

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Biblia ne spune sa nu credem in asa ceva (astrologie).

| SG1995 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, că Biblia e la fel de credibilă, nu ar fi mai ok ca simțul realități să te împiedice să nu crezi tâmpeni?

| Celcestietot a răspuns (pentru SG1995):

Nu este vorba de a nu crede ceva pentru ca suna anormal, ci a nu crede pentru ca ai dovezi.

| SG1995 a răspuns (pentru Celcestietot):

Well să-ți zic un secret, lipsa dovezilor nu e dovada lipsei, totuși ca să respingem o anumită teză nu de folosim doar de empirism, ne mai folosim și de logică. Dar aici e vorba doar de matematică: Sunt 7.000.000.000 de oamenii pe plante nu? Și 12 semne astrologice, pe scurt a 12 a parte a planetei ar trebui să aibă trăsături de caracter similar sau experiențe similare. Ceea ce evident e fals din stard, multe încercări de predicție astrologică sunt eșuate, iar cât despre psihologia astrologică, e și mai dubioasă, eu cunosc 2 persoane sub aceeași zodie ca a mea, dar cu personalități total diferite, la mine personal se potrivește în proporție de 90% descrierea personalități cu zodia, dar e doar o chestiune de probabilistică. deoarece ceilalți indivizi, unul din ei unchi meu tot gemeni, nu e un tip aerian, interesant de chestii inutile și filosofie, cum se zvoneșt că sunt gemenii în general, din contra e un tip pragmatic, ancorat în realitate.