| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in clarviziune? In parapsihologie? In paranormal?

Răspuns Câştigător
| Seven07 a răspuns:

Clarviziunea...exista intr-o oarecare masura prin intuitive si analiza. Daca iti analizezi faptele concrete, ai putea sa iti dai seama ce repercursiuni ar putea aparea. Parapsihologie si paranormalul... tind sa cred ca exista ceva, asta din cauza oamenilor si nu a celor care apar cu dume gen " baiatuu hai sa-ti ghicesc viitoru'" No, ci a oamenilor de zi cu zi.O minte superioara, la propriu, ii poate convinge pe oamenii cu mintile inferioare lui sa faca absolut orice. Telepatia tine de posibilitatea ta de a analiza persoana respectiva, mimica, gesturile, vestimentatia, toate acestea iti dau indicii despre lucrurile la care se gandesc ei.Hipnoza la fel, o minte antrenata si stabile poate convinge o alta, de aici si starea de transa.Si, mi se pare paranormala modalitatea prin care omenirea nu s-a schimbat de 2000 de ani. Si nu ma refer la faptul ca acum avem electricitate si noi scriem pe internet, ma refer la tendinta de turma, simpla idee de a fi subjugati si condusi, sclavia( in alt mod dar tot sclavie), asta e paranormal din perspectiva mea.

14 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

În cea mai mare măsură, nu.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu da in mod hotarit.Am destule carti in acest sens.Dar mie nu m-i s-a intimplat si nici nu as dori.

| Gonrax a răspuns:

Nu.
Sincer să fiu, nici n-am auzit de parapsihologie până acum dar îmi pot imagina ce înseamnă.

| drutzix a răspuns:

Orice test facut pe clarviziune sau paranormal in general a esuat deci nu, nu avem nici o dovada logica pentru existenta acestor fenomene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred doar în mine.
NATO ți-a oferit un răspuns foarte bun la această întrebare.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cred ca exista duhuri si ca sunt oameni care au darul de a fi prevazatori. Dar nu cred in restul.Sunt doar niste minciuni(horoscop, vrajitori, ghicitori, etc).

| NAT0 a răspuns:

Omul crede fiecare ce vrea.
Omul se lasă influențat cum vrea.
Dacă eu știu că x mă place, și știu asta, iar eu nu accept asta o să cred că x mă place chiar dacă știu că nu-i așa. Sună ciudat.laughing
Depinde foarte mult de mediul din care faci parte, dacă sunt mai mulți care cred în așa ceva, o să te lași automat influențat de părerea lor.
Ăăă, eu nu cred în așa ceva.

| Stell99 a răspuns:

Nu cred.
Sunt sigur ca exista dar stiinta neaga existenta lor din multe motive.
Am experimentat multe dea lungul timpului.

| Cyrano a răspuns:

Gandeste-te ce este dincolo de aceastea...

| ĂlaRău a răspuns:

Nu.

| Adiq a răspuns:

Nu

| GlowingShadow a răspuns:

Cuvantul cheie: a crede. Cu asta a si pierdut importanta stiintifica subiectul.
Toti clarvazatorii vin dupa ce s-a intamplat deja un eveniment, vin cu mare tam-tam spunand ca ei eu stiut ca asta o sa se intample. Intrebarea mea e, cum de nici macar un clarvazator n-a castigat la loto? Simplu. Nu exista clarvazatori.
Apoi, parapsihologia, care studiaza hipnoza, telepatia, clarviziunea, precognitia si altele, n-a reusit sa vina cu dovezi. Toti delicventii cand au ajuns in laboratoare, brusc si-au cam pierdut puterile speciale.
La fel si cu paranormalul. Lipsa totala de dovezi o face o gluma, nimic mai mult.

| Arii2 a răspuns:

Cred in psihoza!

| Ciobanelul96 a răspuns:

Nu cred in asa ceva sincer astea enumerate de tine pentru mine sunt doar niste rahaturi, dar cred putin in Dumnezeu adica 50 de procente cred in divinitate dar restul de 50 le las pentru partea stiintei.