| claudia_1970 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Tocmai mi s-a intamplat ceva fenomenal care mi-a schimbat total parerea. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Ben. a răspuns:

Nu exista D-zeu.noi suntem D-zeu si raiul e doar aici.

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu exista d-zeu.Nici o dovada nu arata asta.

Anna
| Anna a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu!

eileen
| eileen a răspuns:

Exista Dzeu, cat de chior sa fii sa nu il vezi?

| TipulVerde a răspuns:

Eu sunt de parere ca te duci prea des la biserica... las-o mai moale, in schimb, fii protagonista unei premiere si gandeste logic, nu exista minuni, noroc sau soarta...sau altceva miraculos

| mikey a răspuns:

Eu cred in DUMNEZEU si chiar exista ce ai sa spui la sfarsitul lumii cand o sa-l vezi o sa lesini? EXISTA DUMNEZEU si sunt multe dovezi cauta pe net daca vrei ca sa vezi. El a creeat natura totul daca El n-ar exista atunci cine este creeatorul acestor minuni?

| JesterRO a răspuns:

Dumnezeu e prietenul imaginar al tuturorlaughing.
In special al Danei.

| mircea_9180 a răspuns:

Stau ma uit la aceasta intrebare si ma intreb oare ce as putea sa scriu am atatea de spus si parca prea putin timp am atatea cuvinte si prea putina hartie am atata durere si parca nu pot sa strig dupa ajutor.linistea mi a cuprins fiinta, trec mai departe de visul meu si incerc sa vad ce e dincolo de acest mister care fara sa vrem il traim in fiecare zi in fiecare minut si in fieacare secunda pe care cand il chemi la apel raspunde prezent sub numele de viata. te nasti si parca toate aceste secunde sunt ale tale, fara griji faci pasi mari spre o alta lume ceea a copilariei si incepi parca sa iti dai sema ca visul acesata se mai ineaca uneori in lacrimi alteori in situati pe care singur nu le ai putea trece, cineva te ia de mana si pasesti mai departe.tot acest tablou capata parca o noua infatirsare indata ce pasi sunt tot mai mari, parca culorile trec de la o nuanta la alta fara sa te intrebe macar daca poti face fata. mintea iti fuge in colo si incoace alergi dupa teluri care oricum sunt doar niste avioane de hartie care odata ajunse sus cad repede si nimeni nu le mai ia in seama uneori chiar sunt calcate in picioare. poate si eu dupa ce voi incheia acest monolog voi regreta mult insa raspunsul la aceasta intrebare vreau sa l aman poate cine stie pana in vesnicie.ma trezesc, si intrebarea de ce? imi rasuna mereu in minte...de ce oare incredere se castiga asa greu si o pierzi uneori in cateva secunde, de ce de multe ori nu avem timp sa zambim, de ce piesa pe care o jucam in fiecare secunda trebui sa contina si mastile jocului, de ce iubirea insasi ma inseala cateodata, de ce trebuie sa imi pese numai mie... m am saturat nu mai vreau aceste intrebari, de fapt le vreau pentru ca undeva am gasit raspunsul la toate. e simplu trebuie sa renunti la tine...trebuie sa zambesti.trebuie sa fi primul care renunta la masca. trebuie sa iti pese de cel de langa tine...trebuie sa iubesti si asta repede pentru ca s-ar putea ca atunci cand vei face lucrul acesta sa fie prea tarziu.linistea parca vrea sa mi spuna ceva, poate e gata poate privesti si nu intelegi mare lucru.am sa incerc sa iti spun tot in cateva cuvinte... dragoste, incredere, sacrificiu, dar daca tot nai inteles acest tablou raspunsul il vei gasi dincolo de aceste culori, daca vrei cu adevarat sa il gasesti cautal pe Cel ce a pus cu pensula in ordine toate aceste intrebari colorate. e Unul singur... Dumnezeu! DA EXISTA DUMNEZEU...CINE VA NEGA EXISTENTA LUI AICI PE PAMANT CU SIGURANTA NU O VA PUTEA FACE CAND VA STA IN FATA LUI...

| dana_7742 a răspuns:

Draga mea eu cred ca de prea multe ori dam, mereu si mereu vina PE DUMNEZEU PENTRU CEEA CE NU NE REUSESTE NOUA BINE.MEREU SI MEREU ESTE EL VINOVAT PENTRU CA NOUA N-I S-A INTAMPLAT CEVA SI-L ACUZAM CA EL NU NE-A PURTAT DE GRIJA. DAR OARE NOI SANTEM INTOTDEAUNA APROPIATI DE EL? SANTEM IN RELATIE BUNA CU EL? ASCULTAM DE EL SI CAUTAM SA NU FACEM CEVA CE L-AR SUPARA? NE FACEM NOI OARE SUFICIENT TIMP SA-L CUNOASTEM MAI BINE SI SA AFLAM CE ANUME CERE EL DE LA NOI?

| tttitooorp a răspuns:

Nu cred ca exista Dumnezeu, eu nu am vazut nici-o dovada ca ar exista.

| printmaster a răspuns:

Exista Dumnezeu. Noi nu suntem Dumnezeu si raiul (ce poate fi mai evident decat asta) nu e aici.
Cand vad thumbnailul ala cu doua gagici cu tzatze mari langa intrebarea ta ma face sa ma intreb ce e acea fenomenala intamplare care te-a facut sa iti schimbi total parerea dar probabil nici o iota din felul in care te porti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am inteles daca tu crezi sau ai crezut? Sunt curioasa ce ti s-a intamplat happy daca ne poti povesti;
Exista Dumnezeu-parerea mea. Dumnezeu nu este o fiinta, nu este un om care doarme, mananca se culca sau se uita la noi de-acolo de sus. Dumnezeu este energie, lumina, viata, nu el ne pedepseste, noi ne pedepsim prin faptele, greselile noastre. Nu cred ca el o sa ne astepte dupa moarte sa vb cu noi sau sa ne judece. Pur si simplu alegerile pe care le facem noi in viata (bune sau rele) se rasfrang asupra noastra. Noi alegem drumul/calea, cum traim, vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista Dumnezeu. Tu doar te joci cu intrebarea asta si cred ca stiu ce ai dorit. Ce ti s-a intamplat fenomenal si ti-ai schimbat parerea? ai ce sa spui, ai curajul sa inventezi ceva? spune adevarul si, daca este asa fenomenal poate ii "luminezi" si pe altii! te joci, ca sa nu spun ca iti bati joc de ceva despre care nu stii nimic. nici nu-ti imaginezi cat o sa te coste "gluma" asta intr-o buna zi. daca ai intentionat sa ranesti sentimentele noastre, a celor care credem, te-ai inselat; pe noi nu ne poate atinge genul asta de gluma, dar Cineva va avea grija in curand sa strigi dupa ajutor si, va veni. Atunci, te astept aici sa ne spui DA si, vei veni cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in DUMNEZEU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dumnezeu eczista si eu cred in ell >il iubesc chiar daca lumea zice ca nu eczista eu nu cred