| ForeverWarrior a întrebat:

Sal.Vi s-au intamplat lucruri despre care sa ziceti ca nu e o coincidenta, ca e mana lui Dumnezeu?

41 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu exista coincidente. Orice eveniment e o suma.E sigma, in caz ca il stii de la matematica.Suma bufoneriilor sau deciziilor noastre corecte, nimic nefiind intamplator sau 100.00% spontan.Iar mana lui Dumnezeu o refuz, ma lipsesc de personajul asta trist, doldora de frustrari si nervi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cine va avea ochi si va vrea sa vada acela va vedea mana lui Dumnezeu, cine are ochi sa vada dar nu va vrea sa se vada, acela va ramane cu o intrebare in gand.

| RAY a răspuns:

De pilda azi a trecul umbra mea pe rosu

| dragos9234 a răspuns:

Nu,deoarece nu exista dumnezeu.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Iar tu combati ceva ce "nu exista"? happy

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Nu,doar incerc sa ''luminez''persoanele ''neluminate''.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos, motivatia ta este laudabila. Incerci sa ii "salvezi" de la o viata implinita, care merita traita si care are un sens? Va trebui sa pui ceva serios in loc...

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Viata implinita este din punctul tau de vedere, din al meu nu.
Eu ma simt mult mai bine sa stiu ca incerc sa gasesc un raspuns rational la tot ce ma inconjoara decat sa o dau cu'' asa a vrut dumnezeu''.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

"Viata implinita este din punctul tau de vedere, din al meu nu." - Elementele la care ma refer sunt comune si dorite de catre toti oamenii. Nu fac referire la modalitatile de a obtine aceasta viata ci doar la rezultat, pe care eu l-am obtinut.

"Eu ma simt mult mai bine sa stiu ca incerc sa gasesc un raspuns rational la tot ce ma inconjoara decat sa o dau cu'' asa a vrut dumnezeu' " - Pai nici eu nu ma refer la altceva decat la raspunsuri rationale. Daca vei fi un cercetator onest al tuturor punctelor de vedere, vei afla ca ai nevoie de mai multa credinta (si, implicit, conform logicii de mai sus, de lipsa explicatiilor rationale) ca sa NU crezi ca exista Dumnezeu si sa accepti o lume formata din nimic, decat ai avea nevoie pentru varianta propusa de mine.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Sper eu ca am fost un cercetator onest al tuturor pnctelor de vedere pana acum.

Daca accept varianta dumnezeu trebuie sa accept de asemenea un dumnezeu aparut din nimic, deci implicit se contureaza aceeasi imagine a lumii create din nimic.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

"Daca accept varianta dumnezeu trebuie sa accept de asemenea un dumnezeu aparut din nimic" - Tocmai asta este diferenta. El nu a "aparut".

| rusel a răspuns (pentru dragos9234):

Sa stii ca Dumnezeu iti vrea binele, el nu incearca lumea cu lucruri rele asa cum nici el nu e incercat, depinde de tine, daca vrei sa asculti de el sau nu! e o alegere ori vrei bine, ori vrei rau... el iti va arata calea cea dreapta dar daca tu o alegi pe aia stanga cum sa-r spune, este dupa tine corect? daca tu ai ales ceva rau doar tu ai ales, nu ca Dumnezeu a vrut asa, nu merita de loc sa dam vina pe Dumnezeu, nu cred ca un tata iubitor ca Dumnezeu si-ar dori raul copilor lui.

| dragos9234 a răspuns (pentru rusel):

Nu am ales calea ateismului fara sa ma asigur ca este cea corecta.
Am citit biblia, am fost mai deschis la toate prostiile spuse de preoti, dar vazand ca biblia se contrazice singura sau ca un preot spune ceva iar altul altceva nu pot decat sa constat faptul ca dumnezeu este o plasmuire a imaginatiei din cauza fricii de moarte.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Totul are un inceput, totul are un sfarsit.
Daca dumnezeul tau nu a aparut, cum poate exista?

| Wøodenpints a răspuns (pentru martzian):

Viaţa împlinită?
De când viaţa împlinită înseamnă să încetezi să mai crezi în tine, şi să laşi totul în seama unui zeu? Bineînţeles, asta asta cea mai uşoară metodă şi la îndemâna oricărui retardat să apeleze la ea, ca să se simtă împliniţi fără să facă nimic.

| rusel a răspuns (pentru dragos9234):

Ce treaba are Biblia cu biserica? sunt multe Bibli da nu toate acelea, noul Testament, citeste, biserica nu provine de la Dumnezeu, nu e casa lui, gandeste-te, cand intri in biserica vezi numai chipuri cioplite,(icoanele) facuta de mana si lumea se inchina la ele, preotul in loc sa iti zica roatate lui Dumnezeu sa te ierte, mai degraba te baga sub poala lui...cica asa ierte dumnezeu, asa ierte El? tu singur si cu fapte sa-i domnstrezi lui nu lu preotul, ca in lumea asta nimeni nu-i prefect, moatea vine de la Diavolul, si viata vesnica vine de la Dumnezeu Iehova, dar sa nu uiti Satana e conducatorul lumii, el conduce lumea acum, nu dumnezeu, Satana face fel si fel de lucruri care sa zici ca Dumnezeu a vrut, dar Dumnezeu nu se baga cand tu crezi asta, iti spune nimeni nu-i incercat cu lucruri rele asa cu nici El nu e! nimic rau nu vine de la El! doar daca i-l batjocoresti.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

"Totul are un inceput, totul are un sfarsit." Unde incepe timpul? Si cum s-a format energia la inceputul... inceputului, incalcand legile de baza ale fizicii?

'Daca dumnezeul tau nu a aparut, cum poate exista?" Nici nu e greu de inteles. Este vesnic.

| martzian a răspuns (pentru Wøodenpints):

De unde stii la ce ma refer daca nu experimentezi asa ceva? Si apropo, daca as lasa "totul in seama unui zeu" probabil ca ar fi exact cum spui tu. happy

"Bineînţeles, asta asta cea mai uşoară metodă şi la îndemâna oricărui retardat să apeleze la ea, ca să se simtă împliniţi fără să facă nimic." Cam atat cu logica si cu bunul simt... Sa inteleg ca tu stii ca eu nu fac nimic sau ca sunt retardat? Nu-i asa ca este usor sa te porti astfel in spatele monitorului? Nu-i asa ca e mai lesne sa jignesti decat ca iei in calcul toate variantele? sad

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

"vazand ca biblia se contrazice singura" - ai un exemplu concret?

| Wøodenpints a răspuns (pentru martzian):

Îmi place când oamenii se opresc asupra unui cuvânt celi se pare lor nepotrivit, după care nu vor să mai înţeleagă mesajul.
Voiam să spun că asta este la îndemâna oricui, nu-ţi trebuie prea mult să apelezi la divinitate.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Porunca cu nu ucide contra deuteronomului.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Vezi tu, daca dumnezeu nu are nevoie de un creator universul de ce ar avea nevoie?
Dar ca sa iti explic acea energie; La inceput se crede ca toate cele 4 forte(gravitationala, nucleara tare, nucleara slaba si electromagneticca) erau legate intre ele dar cumva forta gravitationala a reusit sa se ''elibereze'' dand nastere unei explozii imense.

| martzian a răspuns (pentru Wøodenpints):

Am inteles.

"Voiam să spun că asta este la îndemâna oricui, nu-ţi trebuie prea mult să apelezi la divinitate." - Indraznesc sa te contarzic. A putea fi la indemana oricui dar nu toti sunt gata sa plateasca pretul. Este mai lesne - desi mai pagubos si doar in aparenta la indemana- sa alegi invers.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Porunca de care vorbesti acolo se gaseste (in Deuteronom) si nu se contrazice cu nimic. Poate poti fi mai specific...

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos, nu ma pot abtine sa nu zambesc. S-a discutat atat de serios pe marginea energiei incat explicatia ta poate starni genul asta de reactie chiar si celor care sustineau ca universul a aparut prin incalcarea, exceptionala, a legilor termodinamicii... happy

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Ci ucide-i; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i ucida, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul
asta spune sa ucizi
una din porunci spune sa nu ucizi.

| Wøodenpints a răspuns (pentru martzian):

Care preţ?

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Si ti se pare o contradictie? Sunt tari (inclusiv unele civilizate si la care unii inca mai ravnesc) in care pedeapsa cu moartea este inca instituita. Faci diferenta, in aceste tari, intre crima si aplicarea legii, care uneori inseamna exact pedeapsa cu moartea? Nu vreau sa crezi prin ceea ce spun ca sustin pedeapsa cu moartea. Spun doar ca nerespectarea Legii avea consecinte serioase, iar asta ne da doar o mica imagine a grozaviei pacatului.

| dragos9234 a răspuns:

Eu am cercetat crestinismul probabil mai mult decat a facut-o toata familia ta la un loc, asa ca nu imi spune tu mie cerceteaza pentru ca pur si simplu te voi ignora.

| dragos9234 a răspuns:

Da,este doar orgoliul me si nimic mai mult.
Altceva mai ai sa imi spui?

| dragos9234 a răspuns:

Nu,am doar 6.

| dragos9234 a răspuns:

Exact,nu stiu de ce m-am obosit sa iti dau un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut de curand ocazia sa vad cum isi baga dracul coada in mintea omului si in lucruri, si cum itervine ingerul dejucand planurile lui distructive.intr-un stupid accident de masina, caruta, camion.doar geamuri sparte.dar o potivire de factori pe care niumai dracul o putea face, si numai Bunul Dumnezeu ne putea scoate.

| SakonSIUkon a răspuns:

Bro,mana lui Dumnezeu se afla in toate nu numai in minuni tot ce este bine este Dumnezeu el nu da rele...acum depinde si de tine daca crezi sau daca nu.

| SakonSIUkon a răspuns:

Eu nu stiu ce ati pierde daca ati crede ca doar nu sunteti supusi la nu stiu ce restrictii personale lol ai voie sa iti traiesti viata dar sa nu exagerezi cu lucruri urate.

| SakonSIUkon a răspuns:

Si sa imi explicati si mie de ce de fiecare data cand ma rog pentru ceva primesc si atunci sa mai discutam.

| Vibrations a răspuns:

Nu, dar mi s-au intamplat o gramada de chestii aiurea la care am crezut ca e mana satanei

Răspuns utilizator avertizat
| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Dumnezeu nu exista, cand o sa va dati seama de asta? incetati sa mai credeti in toate balivernele posibile cu cai verzi cu cercuri de aur pe cap

| BuGs a răspuns:

Dragos9234, esti ateu? Vai de capu' tau!winking

| Thunderstruck a răspuns (pentru BuGs):

Prietene, majoritatea de la categoria asta sunt atei, deci tu esti "vai de capu' tau", cu tot cu zeul tau imaginar.