| Powerrrrrr a întrebat:

Credeti in feng shui? de ce?

10 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Pentru cei ce spun ca feng shui e o prostie le transmit ca eu nu sufar serpii nici sa vad, dar de aceea in Asia in multe tari supa de sarpe si preparatele din sarpe sunt foarte apreciate si multi au facut avere din cresterea serpilor pentru bucatariile de acolo.Si nu spun ca toti cei din Asia sunt timpiti doar pentru ca maninca carnea unui animal pe care nu-l suport ca mi-e frica de sarpe.E o alta cultura e o alta civilizatie si poate ca e buna carnea dar daca noi nu am fost obisnuiti ni s-ar parea ceva traznit sa n-i se serveasca pe masa asa ceva.Tot asa si cu feng shui zic eu e ceva ce tine de o alta cultura si numai pentru ca la noi inca nu e practicat la scara mare si accesibila unor mase mari de oameni nu inseamna ca e o prostie ba dimpotriva nu-si permite oricine sa respecte toate regulile feng shui si pentru asa ceva iti trebuie bani seriosi.

| shadovv a răspuns:

Nu. De ce? de aia!

| Nelutsa a răspuns:

DA funda:
Învăţătură chinezească ce ne învaţă cum să trăim în armonie cu mediul înconjurător - sunt din ce în ce mai mult aplicate în amenajările interioare.

Feng Shui se bazează pe cinci elemente care coexistă în preajma noastră: foc, metal, pământ, lemn şi apă. Acestora le corespund anumite culori. Iată cum poţi aplica, într-un mod simplu, câteva reguli de bază Feng Shui la tine acasă, astfel încât să-ţi activezi acele sectoare ale vieţii care te interesează mai mult.

Potrivit Feng Shui, locuinţa ta trebuie împărţită în 8 sectoare, care corespund câte unei laturi a vieţii tale:

- locul dedicat banilor şi bunăstării ar trebui să fie în partea de sud-est a locuinţei - locul dedicat familiei şi sănătăţii - spre est - locul dedicat educaţiei şi ştiinţei - spre nord-est - locul dedicat carierei şi succeselor profesionale - spre nord - locul dedicat prietenilor şi comunicării cu ceilalţi - spre nord-vest - cel dedicat copiilor şi creativităţii - spre vest - cel dedicat iubirii şi căsniciei - spre sud-vest - cel dedicat recunoaşterii sociale şi faimei - spre sud.

Fiecăruia din aceste locuri îi corespunde un element Feng Shui. Implicit, ca acel loc să fie activat şi să-ţi aducă succese şi schimbări benefice în acel plan al vieţii tale, el trebuie decorat cu anumite culori, în armonie cu elementul care le corespunde. Iată ce culori ar trebui să predomine în fiecare sector în parte, pentru a-l activa la maximum:

Bani şi bunăstare - Lemn

Culorile care îl activează: verde sau albastru. Eventual, combinate între ele sau combinate cu roşu.

Familie şi sănătate - Lemn

Culorile care îl activează: verde sau maro. Eventual, combinate între ele sau cu roşu.

Educaţie şi ştiinţă - Pământ

Culorile care îl activează: ocru, bej şi maro. Eventual, în combinaţie cu auriu, argintiu şi alb.

Carieră şi succese profesionale - Apă

Culorile care îl activează: albastru sau negru. Combinate cu galben sau bej, aduc stabilitate în profesie.

Prieteni şi comunicare cu ceilalţi - Metal

Culorile care îl activează: auriu, argintiu sau alb. În loc de auriu, poţi folosi galben, în loc de argintiu - gri.

Copii şi creativitate - Metal

Culorile care îl activează: auriu, argintiu sau alb. Şi aici poţi înlocui auriul cu galben şi argintiul cu gri.

Dragoste şi căsnicie - Pământ

Culorile care îl activează: ocru, bej sau maro. Eventual, în combinaţie cu auriu, argintiu sau alb.

Faimă şi recunoaştere socială - Foc

Culorile care îl activează: roşu, portocaliu sau galben. În combinaţie cu ocru, bej sau maro stimulează faima, care merge mână în mână cu câştigurile financiare. În combinaţie cu verde - te ajută să îţi faci relaţii.

| Giinger a răspuns:

Nu cred. Mi se pare o prostie. Nu imi poate schimba cu nimic starea de spirit si situatia de acum o impartire si niste superstitii pastrate in mod obsesiv. Nu`s chinezoaicalaughing

| TM6524 a răspuns:

Feng Shui e o chinezarie care te invata cum sa-ti fie bine fara sa te rogi la Iisus Hrisots... Doamne fereste-ne de chinezii astia...

| Powerrrrrr explică (pentru TM6524):

Poate ca Dumnezeu s-a saturat sa-l tot bazai cu rugaciunile tale. Mai bine incearca sa te faci lucrurile cu puterea proprie

| Powerrrrrr explică:

Eu practic feng shui de 1-2 ani si am observat schibari in ceea ce priveste viata mea. De fapt feng shui-ul m-a ajutat si el sa ies dintr-o perioada proasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa nu cred daca-i vad.am niste colegi care se uita cam fengshui asa.strabism paraca-i spune? in fine.am auzit pe unul; bai ochi de soim, ce te uiti fengshui la mine?

| Powerrrrrr explică (pentru anonim_4396):

Asta e o expresie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intreba cretinii despre feng shui! Nu toti sunt constienti de ceea ce inseamna ARMONIEwinking