| MayaDaya a întrebat:

Credeti in forta fiintelor de a schimba ceva; de a-si modifica viata? Sau credeti ca tot ce ni se intampla, se intampla pentru ca asa trebuie, sau pentru ca exista o anumita (DEZ)ordine dupa care ne ghidam?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Nu e nimic din ceea ce nu poti face. Totul e sa crezi. Ordinea dupa care ne ghidam e impusa de altii, trebuie doar sa crezi mai mult in tine.

10 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu as opta pe niciuna din extreme. Eu cred ca amandoua variantele coexista. Suntem capabili "de a schimba ceva" atata timp cat "ceea ce facem" pentru a schimba ceva, nu interfereaza sau nu este resctrictionat, de insasi natura fiintelor (caracteristicile implicite biologice/genetice), exista parti asupra carora fiintele au un anumit grad de control (si deci este posibila schimbarea) si parti asupra carora nicio fiinta/organism (fie el micro sau macro-organism) nu poate avea control (durata vietii, procesele biochimice, bolile, hazardul), intre aceste 2 "parti" exista, fara doar si poate, interconexiuni, care pot definii si concretiza acea capacitatea/forta unei fiinte de a-si modifica viata. Insa acea ordine/dezordine ce sta la baza intregii fenomenologii, din pacate, nu ne este accesibila cunoasterii (deocamdata) decat in mod fragmentat, inconsistent, incomplet sau prin cai care insasi redefinesc "cunoasterea" si continutul ei.

| mgtow a răspuns:

Fiecare isi face viata cum vrea, probabil sunt unele chestii care le intampinam fara sa vrem dar nu inseamna ca va fi asa pentru ca Dumnezeu vrea, el nu poate decide viata omului (poate sa ii ia sufletul dar nu il poate obliga sa faca alte chestii cu viata lui).

| dexro a răspuns:

Pai eu am observat ca mereu este jumatate (desi proportiile nu sunt intodeauna 50-50%) tu si jumatate influenta mediului. Iar tu la randul tau esti in o oarecare masura semi-original si influentat. Daca gasesti puterea in tine sa devii stapan in anumita situatia procentajul este in favoarea ta, daca nu este in favoarea mediului. Tot ce putem sa facem este sa ne luptam sa cucerim cat mai mult teren desi nu o sa putem niciodata sa il avem pe tot.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cred că întotdeauna există o alternativă, Mayadaya. Cred în destin, dar cred în teoria care susține că nu e bătut în cuie și întotdeauna există alte soluții. Depinde doar de fiecare individ ce alege, să se complacă așteptând să pice drobul de sare sau să depună efort pentru a schimba totul în favoarea sa.

| CrazyTeenager a răspuns:

Eu personal tin sa cred caci noi insine ne schimbam stilul de viata si il putem influenta in mare masura, de asemenea exista si niste forte exteriore departe de intelegerea noastra dar care ne influenteaza viata in mai mica masura aceste forte exteriore pot fi considerate cum vrei tu, Dumnezeu, destin, profetii, dar in mare parte tu detii controlul asupra vietii tale daca ti-o si asumi si nu plutesti ca o barca pe ocean fara o destinatie clara.

| VladSilviu a răspuns:

Un om care gandeste cu 25% din creier, poate misca lucruri fara sa le atinga, deici trage tu concluziile, daca nu crezi... citeste craniile de cristal si alte alea.
Un ex:,, Geniile,, astea. de ce mor asa de repede? cisteste craniile de cristal si vei afla raspunsul, ti las spune eu dar si asa am scris destul daca mai spun si despre asta nu mai citeste nimeni happy
Succes!

| Fishhh a răspuns:

Orice faci influenteaza fiecare fiinta/obiect din jur intr-un fel sau altul, chiar daca nu ai absolut nici o legatura cu fiinta/obiectul respectiv.Totu' e un haos ordonat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da scumpete,"forta e cu tine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om alege daca sa se ghideze sau nu dupa ceva. Eu cred in forta fiintelor de a schimba ceva. Oamenii sunt singurii care isi pot modela viata, care se pot orienta spre anumite scopuri. Trebuie doar sa existe motivatie.In rest, cred ca destinul ti-l faci cu mana ta.

| Optimus7 a răspuns:

Eu zic ca asa si asa. Multe lucruri se intampla si in functie de alegerile pe care le luam.