Întrebare recomandată | aliceantonella07 a întrebat:

Credeti in legea atractiei? Argumente pro si contra.

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum sa nu cred! Este o lege a mecanicii clasice, descoperita si enuntata de Newton. Actioneaza la scara universala.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Se refera la prostia aia in care modifici realitatea cu puterea gandului.

| RAY a răspuns:

Cred ca cel mai important in viata este o minte pozitiva, nu cred ca daca nu faci nimic o sa ai ce isi doresti

| DDCC a răspuns:

Http://youtu.be/bOnoQjATFKA
?
Încep să cred, și vreau să cred de ceva timp.
Și nu doar datorită fizicii, cum că aș avea mereu încredere în știință ci fiindcă funcționează în viețile fiecăruia chiar dacă ne dăm sau nu seama.
Când ne gândim la ce e mai rău, îl atragem, sunt sigur că li s-a întâmplat multora. Doar că nu știu câți sunt capabili, să zice, s-o folosească în folosul lor, mi se pare și mie cam complicat asta însă dacă vreau să obțin ceva va trebui să o accept în minte. Poate că pentru cei pesimiști este sau va fi mai greu, depinde de persoană.
Video-ul ar trebui să explice foarte bine această lege.
Dar tu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

Ah...deci la asta se referea cu intrebarea. straight face

| DDCC a răspuns (pentru aliceantonella07):

Te înțeleg perfect, pare cam "incredibil", ce pot face niște gânduri, eu spre exemplu mă întreb uneori de unde am avea noi atâta putere, să influențăm tot ce se întâmplă în jurul nostru.
De când ai aflat de această lege? De azi sau mai demult?
După cum am zis, și mie parcă mi-e greu să cred, așa, că dacă îmi doresc ceva încontinuu, adică fac cum zic ăia, se va întâmpla. Însă, vreau, nu vreau să cred, pur și simplu m-am săturat să fiu tot un pesimit, DACĂ și DACĂ. Și de accea, vreau mult să pot să încerc și pe asta, la urma urmei încercarea moarte n-are nu?
Nu ți s-a întâmplat vreodată să te gândești la ceva rău, să te obsedeze gândul și ziua următoare/săptămâna următoare acel lucru să ți se întâmple? Fiindcă dacă e așa, gândește-te cum ai face să întorci tot ce-ți poate oferi universul întreg spre folosul tău. Sună, a SF mai degrabă, însă zic să încerci, doar vizionează filmul cu atenție și dacă ai făcut-o, vizionează-l încă o dată și încă o dată până îți face o impresie.
În plus, ce zici tu cu "argumente pro și contra", crezi că toată viața îți va putea depinde, și vrei asta, de părerile altora?
Mai întâi, fă-ți o impresie despre lege, una bună nu doar așa "rapidă" după care abordezi tema.
După cum zicea cineva, unele argumente sunt menite să-ți spele creierul.
Choose the best option for yourself!winking

| DDCC a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu-i nimic, nu te scuza.
Legea atracției, recunosc, prima dată ți-ar fi dat impresia de faza cu mărul, a lui Newton.
La asta mă gândeam și eu cu siguranță dacă nu aș fi văzut video-ul cu legea atracției, cel de la al doilea răspuns al acestei întrebări.
Doar că, legea atracției, mai bine zis a gravitației (nu de asta e vorba) e demonstrată și oricine crede în ea, sunt 100 % sigur.
Lasă fața " straight face ", prietene!winking

| Epigonul a răspuns (pentru DDCC):

Acel filmulet l-am vizionat si eu in urma cu cateva luni si sincer sa spun, pe langa faptul ca au omis unele lucruri, au si exagerat in altele. Exemplele date acolo erau exorbitante, iar multi nu ar putea sa inteleaga idee de baza.Aceasta lege nu cred ca se aplica in cazul tuturor, sau nu toti reusesc sa o aplice.Ideea principala sta la baza propriului gand, "suntem ceea ce gandim". Gandesti pozitiv, ti se intampla lucruri pozitive, gandesti negativ, evident atragi lucruri negative.Protagonistii din film isi doreau 100.000$ si aia li se intampla, de asta spun ca filmul este exagerat.Toata treaba e ca atunci cand iti doresti cu tarie un anumit lucru,trebuie sa tragi cat mai tare pentru a-l obtine, nu ma pot pune in cur in sufragerie gandindu-ma la un porche, din film cam asta reiese. Oricum, ideea in sine este foarte tare, dar din pacate nu toti suntem indeajuns de puternici pentru a ne putea pastra mereu gandurile pozitive si a ne axa pe ceea ce ne dorim.Atata timp cat factura de lumina este jumatate din salariu, iar copilul urla de foame, este cam greu sa aplici legea atractiei.Cand au scos legea asta, nu s-au gandit ca in Romania nu se aplica laughing

| DDCC a răspuns (pentru Epigonul):

"nu s-au gandit ca in Romania nu se aplica". Nu știu dacă să râd la faza asta sau să plâng când mă gândesc la situația.
Da, exact asta e problema, când am văzut filmul m-am gândit că poate la mine se aplică însă e ceva mai mult, presupun.
"dar din pacate nu toti suntem indeajuns de puternici pentru a ne putea pastra mereu gandurile pozitive si a ne axa pe ceea ce ne dorim". Asta e, după mine, cea mai adevărată și realistă idee din răspunsul tău, eu nu știam cum s-o formulez mai exact.
Sincer, mă bucur când văd răspunsuri din-astea, mai simple la această categorie, mă refer aici că al tău nu este unul cu formule și cuvinte, cum zicea cineva, la care stai doar cu dexonline la fiecare cuvânt.
Vreau să aplic și eu această metodă fiindcă o văd ca pe o soluție ca să scap să mai fiu atât de "moody", adică schimbător la caracter.
Știi, unii oameni ajung să facă din țânțar armăsar însă nu aș vrea să se aplice și la ăsta. E pur și simplu, parcă prea optimist filmul ca cineva să zică apoi că e cam în afara realității.

| Epigonul a răspuns (pentru DDCC):

La fel am gandit si eu dupa ce am vazult filmul si anume ca vreau sa pun ideea in aplicare. Aveam un entuziasm in mine de nu-ti venea sa crezi.L-am recomandat mai multor cunostinte, bucuros ca am facut cine stie ce descoperire.Dar dupa o anumita vreme am dat totul uitarii... Oricum, daca reusim sa ne pastram macar pe jumatate o atitudine pozitiva fata de tot ce ne inconjoara, avem un pas inainte.Indiferent de greutati, nu trebuie sa le facem jocul si sa ajungem sa depindem de obiecte de care nu avem cu adevarat nevoie, dar asta implica o imensa tarie de caracter.Usor de zis, FOARTE greu de realizat, dar ca si tine, vreau sa cred ca se poate.O seara buna!

| DDCC a răspuns (pentru Epigonul):

Da, atâta timp cât nu ne pierdem speranța, presupun că totul, aproximativ, e posibil. Acum, din orice sfat, orice film care are o vorbă oarecum bună de transmis, luăm ceva, cuvintele, eventual promitem, însă nu mereu e posibil să urmăm întocmai indicațiile și astfel ne dezamăgim repede, e ca și la filmele cu lupte în care cascadorii sunt nemaipomeniți, iar unii dintre noi încercăm să-i imităm și sperăm că ne va ieși din prima însă avem șansa, rapid, să ne rănim cumva, să ne rupem o mână, un picior și astfel renunțăm, de cele mai multe ori prea rapid. Așa văd și eu această atitudine pe care ai zis-o și tu, ai dat totul uitării. Orice lucru nu-l putem realiza rapid, pe cât ne dorim noi, așadar va trebui să-l luăm pe bucățele (întocmai ca unele programe care trimit fișiere online, iau pachetul acela de dimensiuni mari și-l fragmentează, știu că nu e un exemplu prea bun fiindcă acelea sunt PC-uri iar noi suntem oameni, nu ne putem compara deci), cu pași mici, cu speranța că reușim, câte puțin, deci, de aici reiese că răbdarea e de aur, e una dintre cele mai importante virtuții, răbdarea și calmul, cred că astea definesc un om de succes.
Și, da, o viață avem în care nu e loc de ":(" și ":((" și ":|", chiar dacă uneori poate e greu să ținem capul sus indiferent de ce se întâmplă, și de aceea trebuie să credem că se poate realiza, la urma urmei ce am avea de pierdut.
Nu știu de se potrivește contextului, însă eu melodia asta o ascult cam des, îmi dă forță de multe ori
http://youtu.be/UhH_HbCJOjQ
și asta
http://youtu.be/5sTJf7LvdAQ
O seară plăcută și ție!;)

| Exilee a răspuns:

Evident ca da. Aceasta se aplica si-n viata noastra cotidiana laughing.
De exemplu, eu sunt atras de toate fetele din jur. Este legea atractiei, nu-i asa?

Spre exemplu, expresia matematica a legii atractiei universale este: F= (m1*m2/r)*k.
''k'' este CONSTANTA ATRACTIEI UNIVERSALE. Empiric, s-a demonstrat ca aceasta constanta, este de 6, 67*10^-11 N*m^2/Kg^2.
EI bine, acum s epune problema? Dar domne, cum se poate ca unele corpuri au dimensiuni mult mai mici decat distantele dintre ele? Cum se explica? Pai ei bine, cand aplicam legea atractiei universale, corpurile reale POT FI CONSIDERATE PUNCTIFORME.
Fortele de atractie universala se mai numesc si forte gravitationale.
Atentie!: ele nu trebuiesc confundate cu alte forte de atractie dintre corpuri ca de exemplu: un magnet ce atrage un corp din fier, cele 2 corpuri electrizate cu sarcini de semne opuse etc...

| OOOLEOOO a răspuns:

Mie mi se pare un punct de plecare foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai tot dreptul sa nu crezi daca plutesti pe suprafata Pamantului si la propriu si la figurat(esti dus cu pluta).

| Rooksee a răspuns:

Da. Cred