| Kramerwalt a întrebat:

Credeti in teoria evolutionista? Sau in cea creationista? pentru fiecare raspuns vreau si o argumentare!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Stii bine ca nici tu nu ai destule argumente ca sa demonstrezi contrariul.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca teoria creationista este cea adevarata. Poate nimicul sa creeze ceva? Dar sa nu mai vorbim despre frumusetea si complexitatea acestui sistem atat de minunat care functioneaza si pastreaza un echilibru perfect? Cat despre complexitatea unei singure celule, un ateu care se minuna de complexitatea ei, a sfarsit prin a exclama:Trebuie sa existe un Dumnezeu!

Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A, T, C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare secunda, dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine subsisteme si ele de o complexitate ireductibila!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

De lepra pacatului.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Stii bine ca nici tu nu ai destule argumente ca sa demonstrezi contrariul.

| EmaS a răspuns:

Nici pe voi nu va lasa cel rau sa credeti adevarul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TychoB a răspuns:

Nu am sa incerc sa te conving intr-un fel sau altul. Teoria evolutionista (sic) despre care vorbesc 'oamenii religiosi' se refera in general la: formarea universului, formarea pamantului si vietii pe pamant si aparitia omului. Ar trebui sa vezi ca o teorie nu poate sa explice tot, dar nu despre asta vorbim.
In primul rand as vrea sa te indrept catre stiinte (hard -mate/fizica- si soft -biologie/etc-) si sa iti zic ceva ce ar putea sa te surprinda. Ca in orice domeniu, ca sa ai o intelegere aprofundata trebuie sa inveti mult. Asa cum interpreteaza un popa textele religioase, asa oamenii de stiinta jongleaza cu teoriile (legile lui newton si teoria relativitatii sunt ambele adevarate doar ca una o folosesti la viteze mici si pe cealalta la viteze mari).
Si mai vreau sa iti spun ca siintele (multe domenii vaste) sunt totalitatea observatiilor facute de oameni, verificate de mai multe ori, si scrise intr-o forma in care sa fie folosite in viitor (teorii, formule, axiome, etc). De aici poti vedea ca nimeni nu vorbeste despre Dumnezeu in stiinta. Oamenii fac observatii naturale, Dumnezeu este supranatural, ceea ce nu ar trebui sa iti afecteze nici credinta (sau necredinta) ta (pe care o respect) si nici validitatea stiintei.
Ca sa termin postarea te indemn sa 'crezi' sau si mai bine sa studiezi de la sursa. Nu asculta oamenii care vor sa il bage pe Dumnezeu peste tot, pe el il gasesti la tine in inima (sau creier) si nu in teorii creationiste pline de greseli.
Tl; Dr Stiinta se ocupa cu natura nu tine de Dumnezeu; Daca nu esti cunoscator din domeniu, asculta de grupul majoritar de oameni de stiinta, nu documentare de pe net; wikipedia e ok -de ex la CERN bosonul (lucru recent) e 50-50 ca exista sau nu, teoria evolutiei (aia originala 1930 Darwin+Mendel, nu ceea ce am scris eu mai sus) are nivel de acceptare de 95%-99% in lumea stiintifica.

| muffy1 a răspuns:

Nu cred in ceva. stiu ceva. evolutia nu e o religie, o parere, sau ceva ce alegi sa crezi in.
e adevar. asa zisii cunoscatori in ale biologiei mari creationisti de pe site nu au nici macar o singura cunostinta despre evolutie. nu inteleg nimic din ea, "dovezile" pe care le aduc ei sunt atat de hilare ca te fac sa crezi ca sunt handicapati, stiinta nu a spus niciodata vreun lucru pe care ei il dau drept dovada ca e falsa, iar lucrurile pe care chiar le zice stiinta despre evolutie ei nu le inteleg sau nici macar nu se obosesc sa le cunoasca.
ca exemplu 2 lucruri: tot zic ca micro evolutia exista, dar macro evolutia nu e posibila. amandoua inseamna acelasi lucru, trebuie sa fii de o prostie ingrozitoare ca sa spui asa ceva, e doar diferit timpul, una are loc in zeci sute de ani, macro are loc in sute de mii sau milioane de ani, atat, macro evolutia e suma tuturor micro evolutiilor care au avut loc in o perioada de timp. a spune ca una e reala si cealalta nu, e ca a spune ca pot citi un ziar in 5 minute, dar nu pot citi un roman pentru ca e prea mult timp diferenta intre ele doua.
si alt exemplu, cu toate ca pot da sute: tot striga raspicat ca darwin a zis ca teoria lui e gresita si tot asa. darwin nu a zis nicidoata asta, daca ar citit de pe alte site-uri in afara de cele bisericesti, ar afla ca e o inventie ca ar fi zis el asa ceva. dar hai sa ne imaginam ca ar fi zis. nu conteaza. darwin putea sa strige de pe casa lui ca evolutia e falsa, nu ar schimba nimic. stiinta a progresat mult, teoria evolutiei s-a schimbat asa de mult de pe vremea lui darwin datorita atator descoperiri incat nici darwin insusi abia ar putea sa o inteleaga. darwin putea sa isi arda cartile, inj ziua de azi teoria evolutiei ar fi ramas la fel.
a si mai trebuie sa zic un exemplu de prostie: faza cu verigi lipsa, as dori asa de mult sa inceteze cu asta, avem toate verigile lipsa, poate acum 30 40 de ani da, se vorbea de verigi lipsa, de intrebari, azi nu mai spune nimeni nimic ca avem tot. de la primii hominizi de acum 3 milioane de ani, pana in ziua de azi, nu este nici o veriga lipsa care sa arate ca omul a trecut de la maimuta la om. de fapt avem prea multe, atat pentru om cat si pentru alte animale. si chiar devine problematic faza ca sunt prea multe, ca devine greu de catalogat, daca fosila apartine de specia asta sau de alta. vreau sa vad, odata, in afara de siteuri ridicole de conspiratii si rahaturi, sa vina sa imi zica unul din infocatii astia care nu inteleg evolutia, am gasit pe site-ul asta de stiinta adevarata, nu prostii, lista cu verigi lipsa. pentru ca pe toate siteurile, la muzee de renume mondial de istorie si biologie, la universitati, siteuri cum e science daily sau nature, se arata clar fiecare specie prin care a trecut omul si fosilele pentru acea specie. de aceea singurele lor dovezi sunt siteuri creationiste, pentru ca stiu ca de cauta pe siteuri care chiar se ocupa de studiul evolutiei nu ar mai avea argumente.
evolutia nu e o credinta, ceva ce alegi sa crezi sau nu in ea. asa cum teoria gravitatiei nu e o credinta, as acum teoria radiatiei nu e o credinta, cumva nu vezi pe nimeni sa le conteste pe ele. de fapt avem mai multe dovezi, de nenumarate ori mai multe dovezi pentru teoria evolutiei decat pentru a gravitatiei. unele din ele da, sunt grele, complicate, trebuie sa ai pregatire in domeniu de nivel avansat ca sa le intelegi, dar foarte multe sunt de nivel al omului de rand, care nu a facut facultate de biologie. cu toate astea nu vad pe nici unul de pe site care tot ataca evolutia sa cunoasca macar un lucru despre ea, oricat de elementar ar fi. ei vin cu argumente pe care evolutia nu le-a facut niciodata. e ca si cum eu as contrui o statuie sau o pictura sau ceva, si unii ar veni si ar incepe: pai statuia ta nu poate manca, da, eu nu am zis niciodata ca ar putea, ee dar statuia ta nici sa mearga nu poate, da pai nici asta nu am zis ca poate. asa si cu evolutia, pai ee evolutia nu face asta sau asta, pai da, niciodata nu a zis aceste lucruri.
cel mai cretin argument, asta e pentru imbecili de acum, e faptul ca totul s-a creeat din big bang prin nimic. ce legatura are asta cu evolutia, ce cretin lobotomizat poate considera evolutia egala cu big bangul, sau teoria big bangului ar influenta teoria evolutiei. cui ii pasa din ce a aparut big bangul, cu toate c aiar, stiinta nu spune niciodata ca a aparut din nimic, doar ei vin cu argumentul asta, nu stiu de unde l-au auzit, dar ce legatura are diversitatea speciilor de pe o planeta cu ce a declansat big bangul? merita calcati pe gat aia care zic di nastea, doar pentru a fi opriti din a se inmulti.

| Chillcs a răspuns:

Aici m-ai nimeritlaughing
Cred in cea evolutionista deoarece imi este imposibil sa cred intr-un zeu.
Gandeste-te daca noi am fi fost creaiati de Dumnezeu am fi ramas sa ne invelim cu piei de animale si sa mancam mancarea cruda. Dar datorita evolutiei, creierul s-a dezvoltat si el si asa am dezvoltat tot ce vedem in jurul nostru. Deci, un indiciu ca noi am evoluat este tot ceea ce ne inconjoara. Si imi vine greu sa cred unele astepecte din biblie, gen IIona care a trait 3 zile in burta unui "peste mare"
Si lasa-ma sa te intreb ceva; preferi sa crezi ca esti muritor fiindca un sarpe i-a spus Evei sa manance din acel mar, decat din orice alta cauza pur biologica?

| Kramerwalt explică (pentru Chillcs):

Prefer sa astept mai multe raspunsuri si maine daca nu mai stau in seara asta voi scrie si parerea mea, e intresant ce ai scris!

| Chillcs a răspuns (pentru Kramerwalt):

O sa astept si parerea ta. Daca ai putea sa o pui ca un raspuns, sa fiu anuntat de ea sa stiu cand apare, ar fi bine.

| Kramerwalt explică (pentru Chillcs):

Sigur! Dar nu o sa-ti placa! E nu-i bai fiecare cu parerea lui nu?

| Chillcs a răspuns (pentru Kramerwalt):

Desigur. Pot sa presupun ca tu crezi in Dumnezeu dar sper ca esti deschis la orice si poti accepta incetul cu incetul si cealalta teorie. As putea sa spun cate ceva si despre biserica, dar ar fi prea banal.

| AndreiTca a răspuns (pentru Chillcs):

A, nu. Nu pot afirma faptul ca eu cred intr-o divinitate, pentru ca nu fac acest lucru. Cat despre biserica, luata drept institutie...o mare...mare..mafie.

| Chillcs a răspuns (pentru AndreiTca):

Pentru mine, biserica este o metoda de control si de orbire cu cea mai ieftina mana de lucru.

| SabbSunshine a răspuns (pentru Chillcs):

"Părintele Arsenie zicea: "Omul nu vine din maimuţă" / Dar se îndreaptă cu paşi repezi spre ea"
Biserica nu inseamna religie la fel cum sistemul nu este tara. poti iubi Romania, fara sa iubesti sistemul. poti sa crezi in Dumnezeu fara sa mergi in fiecare dimineata la biserica. Ma asteptam ca la acest tip de intrebare sa raspunda in mare parte scepticii, logicii, "intelectualii". Vreau in primul rand sa imi manifest aprecierea pentru tine, EmaS prin laude pentru ca ai intrat intr-o discutie contradictorie singura, impotriva atator pareri opuse si pentru ca ti-ai pierdut secunde, minute. TIMP irecuperabil chinuindu-te sa iti sustii ideile, lucru pe care eu nu l-as face, si nici nu am sa-l fac. Respectul meu.
Si de dragul discutiei am sa spun atat despre mine :"Plină de credinţă mă bucur să am pe cer soare / Nu lumini de magneziu aprinse de bombe nucleare". Daca pe voi va intereseaza mai mult de unde ati plecat decat unde veti ajunge, atunci sper ca va satisface ideea ca sunteti doar niste biete animale, rational evoluate si ca veti putrezii la 3m sub pamant. In final v-as ura "Dumnezeu sa va aiba in paza", dar dupa mentorul vostru, charles darwin maimutele o fac mai bine. Pace.

| Chillcs a răspuns (pentru SabbSunshine):

Viata la baza este simpla, dar noi tinem sa ne-o complicam, iar asta se datoreaza evolutiei. Am mai spus, daca nu am fi evoluat, am fi ramas sa mancam carne cruda. Si hai sa ma intorc in trecut, chiar acum 2000 de ani cand a aparut Iisus pe Pamant, daca nu am fi evoluat, am fi ramas cum traiau ei pe vremea aceea. Am auzit des ca poti sa crezi in Dumnezeu fara sa mergi la biserica, iar vorbele astea sunt rezultatul evolutiei mintii omului. La urma urmei Dumnezeu, este un Zeu la fel cum au fost multi altii inaintea lui, in care lumea credea, dar au "pierit".

| SabbSunshine a răspuns (pentru Chillcs):

Este un subiect foarte delicat. ai putea sa stai sa vorbesti toata viata si tot nu ar fi suficient. Si sunt de acord cu oricine. respect si budistii, si ateii si orice alta orientare. si conceptiile si perceptiile fiecaruia, fie ca recunoastem sau nu, au fost si sunt si vor fi in continuare foarte mult influentate de tot, ce auzi, ce citesti, cine te-a crescut, tot, tot. Nimeni nu a spus ca nu exista evolutie ca nici cel mai mare fanatic religios nu ar contesta acest fapt evident. Ideea e ca noi ca rasa nu ne-am nascut din ea, ci am adoptat-o si adaptat-o cu timpul.

| AndreiTca a răspuns (pentru Chillcs):

Bine punctat, perfect de acord.

| Sw1ngg a răspuns:

Cred in teoria evolutionista, dar oricand sunt dispus sa cred si intr-un anumit zeu atat timp cat imi sunt oferite dovezile clare ca El exista.

| AndreiTca a răspuns:

Foarte interesanta intrebarea. Eu unul consider teoria creationista drept irelevanta, deoarece, la inceput... oamenii ar fi trebuit sa se imperecheze frati cu surori pentru a da nastere copiilor, ori, acest lucru este imposibil din punct de vedere genetic(copiii nascuti ar fi suferit handicapuri, probleme grave de sanatate, chiar mutatii genetice). Astept si parerea altora!

| Chillcs a răspuns (pentru AndreiTca):

Si daca nu ma insel, in biblie este interzis incestul, deci se bat cap in cap. Dar s-ar putea sa ma insel.

| AndreiTca a răspuns (pentru Chillcs):

Da, bun punct de vedere. Daca intretinerea de relatii sexuale intre frati(chiar si in scopul procrearii) nu este un fapt incest, nu stiu ce ar putea fi.