| Dandanache a întrebat:

Este teoria creationista infailibila sau ea are raspuns la toate intrebarile?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Teoria creaţionistă nu este adevăr revelat, ci este un construct făcut de oameni. Prin urmare, ea nu este infailibilă.
Referitor la a doua întrebare (sunt, de fapt, două întrebări, fiindcă "infailibil" nu înseamnă "care răspunde la toate întrebările"): numai sistemele filosofice pretind a răspunde la toate întrebările. Dar teoria creaţionistă nu este sistem filosofic, ci este de domeniul ştiinţelor particulare (al biologiei, eventual al cosmologiei). Prin urmare, ea nu pretinde a răspunde la toate întrebările.

| Dandanache explică (pentru RaduMD):

Vorbeam de intrebarile tematice, legate de sfera ei de manifestare. Lipsa raspunsurilor, contradictiile, ambiguitatile denota sparturi logice sau de continut, ceea ce inseamna ca teoria nu este perfecta sau validata in totalitate. Ceea ce ma intereseaza este opinia crestinilor fundamentalisti. Considera ei ca creationismul este un adevar incontestabil, desavarsit, sau mai are si bube?

| RaduMD a răspuns (pentru Dandanache):

Eu sunt creştin. Şi sper că sunt fundamentalist, cel puţin aş vrea ca Domnul să fie fundamentul vieţii mele. Deci, eu nu cred că o teorie ştiinţifică poate fi desăvârşită. Nu îmi amintesc să fi întâlnit aşa ceva.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este nici o teorie care sa demonstreze ca are dreptate suta la suta. Toate au nevoie de credinta! Si evolutionistii trebuie sa creada ca totul a luat fiinta de la o simpla celula (care de unde a aparut, din nimic?)Sau teoria Big-Bangului care spune ca ca totul a luat fiinta printr-o explozie, din nimic?!

| n0matterman a răspuns:

La fel de plictisitori ati ramas.

| Dandanache explică:

@YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman

Concluzia am tras-o vazand typo-ul din username-ul tau. Era la fel de prosteasca ca cea privitoare la varsta mea sau cea ca folosesc Google Translate. Guess what, we're both idiots. Doar ca eu vroiam sa iti demonstrez ce inseamna sa tragi concluzii pripite (vad ca nu ai invatat lectia). Cine a discutat despre ce inseamna o teorie, tinerele? Intrebarea era pentru creationisti, vroiam sa aflu ce cred ei insasi despre propria lor teorie, daca, in ochii lor, e flawless. Nu ma intereseaza daca a fost elaborata empiric sau imaginar. Ai scormonit tu un chitibus, sa scoti camasa curata ca ai dat prost cu raspunsul. Mai atent si mai calm data viitoare, mai tinerel, ca te saboteaza temperamentul.

| RAY a răspuns:

Cea mai proasta teorie care a existat vreodata e teoria creatiei nu rezolva nimic, nu explica nimic decat explicati primitive =proaste

conform acelei teori omul = lut vreau sa vad un singur om din lut
femeia e facuta dintr-o coasta =vreau sa vad si asta
si multe basme irationale

| DyNo a răspuns:

Este cat se poate de gresita, in nici un caz nu da raspunsuri la intrebari cum ar fi: "De unde a aparut omul pe Terra?"
http://dynoclub.blogspot.ro/2012/08/creationism-sau-darwinism.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infailibila este cea evolutionista

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar eşti convins de asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sunt foarte convins. Refuz sa cred ca ne tragem din niste specii care se inrudesc cu maimutele..Plus ca este cam imposibil sa fie adevarat ca din atatea specii de animale pe pamant doar specia noastra sa evolueze asa incat sa ajungem la acest nivel de inteligenta

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne tragem din maimuţe. avem un strămoş comun cu ele.
Şi da el ogic să te simţi mândru că nu te tragi din animale, te ismţi mândru când te tragi din mocirlă şi chirpici, nu?

| Dandanache explică (pentru anonim_4396):

Ma lasi confuz, ori esti ironic, ori nu stii ce inseamna infailibil. Ajuta-ma te rog cu o lamurire: ce crezi de fapt despre teoria creationista, si, daca vrei, si cea evolutionista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu este.tu nu auzi ca pana si ilie si enoh vor fi infranti in dezbaterea cu antihrist, si omorati? deci imp[otrivitorul si mincinosul va avea argumente mai puternice.ii va omora.dar de inviat ii va invia Dumnezeu dupa trei zile.caci antihrist stie doar sa omoare.sa invie habar nu are cum.nu poate.

| TrentonChase a răspuns:

Teoria creationista este de departe cea mai puerila dintre care exista!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Ar trebui interdicţie pentru copiii din gimnaziu pe această categorie.

| Dandanache explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Ok. Dar ce treaba are asta cu intrebarea?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru Dandanache):

Încă nu te-ai prins de ce am menţionat despre restricţie deoarece eşti prea mic.
Du-te pe Counter-strike şi lasă cugetările religioase pe mai târziu când te mai coci la minte.

Nu există teoria creaţionistă. Există creaţionismul, există geneza, din Biblie.
http://dexonline.ro/definitie/teorie

| Dandanache explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Aaa, first moment judgment, am inteles. Stai stai, si eu pot. Nu stapanesti limba engleza si nu esti o persoana perspicace. Stai prost si cu notiunile, confunzi fenomenul - Creatia - cu conceptul - Creationismul. Dai linkuri de Dex fara sa verifici in prealabil. CREAȚIONÍSM (‹ fr.; {s}) s. n. Teorie teologică potrivit căreia sufletul fiecărui individ provine, prin creație nemijlocită, de la Dumnezeu, nu de la părinți, afirmîndu-se astfel că sufletul este un principiu deosebit de trup. Reprezentanți: Sf. Atanasie, Sf. Grigorie de Nyssa, Sf. Ioan Gură de Aur.

Am 42 de ani, gurita.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru Dandanache):

Maybe you are just plain-simple an idiot or maybe, just maybe, your judgement is on vacation right now. Either way, your conclusions about my english skills are wrong. Şi marea ironie e că foloseşti google translate, apoi te apuci să mă acuzi de faptul că nu stăpânesc o limbă străină.
Toţi pe care i-am întâlnit cu 99, 98, 97 la asfârşitul pseudonimului erau copii din gimnaziu, căci acel număr reprezenta anul naşterii. Tu cum eşti puţin mai special...
"Prostul parcă nu e prost destul, dacă nu e şi fudul." Nu-i aşa?

Tot n-ai înţeles ce e aceea o teorie.
Nişte moşnegi s-au adunat şi au scris ce-a vrut muşchiul lor, nu au scris ceva după nişte observaţii, calcule, etc.

Te-a îndobitocit comunismul ăsta. Chit că ai stat doar 20 de ani în el.