| Rombix a întrebat:

Credeti personal in experientele NDE ca fiind o dovada a existentei vietii de apoi sau nu?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1. Nu e dovedit ca nu sunt halucinatii.

2. Nu toti cei care au NDE vad aceleasi lucruri. De ex. o adventista a vazut-o pe zeita Ceridwen si s-a convertit ulterior la Wicca.

| drutzix a răspuns:

NDE nu reprezinta o dovada pentru 'viata de apoi', acestea sunt doar halucinatii.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Experiențele aproape de moarte nu sunt o dovadă a vieții de apoi, sunt doar o dovadă a cât de complex este creierul uman. Probabil este doar un mecanism de protecție a psihicului pentru a nu înnebunii, alterând realitatea în asemenea momente, când nici măcar adrenalina nu mai face față. Este foarte asemănătoare viselor, doar că ești ceva mai conștient când se întâmplă, un fel de paralizie în somn, dacă mi se permite să fac o comparație...