| AvalohAlyn a întrebat:

Experientele oamenilor din moarte clinica ar putea fi o dovada catusi de mica si sendibila a existentei vietii dupa moarte?

4 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Daca nu ar fi vorba de noradrenalina secretata de creier in lipsa oxigenului, care sa fie raspunzatoare pentru acele vedenii, atunci da. In plus, sa zicem ca nu cunoastem informatia asta, dar ia in considerare „experientele" celor care au trecut prin asta. Fiecare descrie „iadul" si „raiul" in mod diferit, sau intalnirea cu acea lumina, „tunelul" etc. E clar rodul imaginatiei.
Daca invii, atunci te reintorci la viata, logic. Dar cand esti mort, esti mort, si te afli in sens figurat in Șeol/Hades sau Oblivion, acelasi lucru, adica intr-o stare de inexistenta.

| drutzix a răspuns:

Pentru a raspunde la aceasta intrebare trebuie sa cunosti ce se intampla cu un creier pe moarte.
Varianta scurta: Creierul elibereaza cantitati uriase de hormoni pentru a face moartea cat mai comfortabila.
Putem avea incredere intr-un creier plin de substante care in mod normal nu sunt acolo si privat de oxigen?
Raspunsul e in mod clar nu.

| RoxanaY a răspuns:

Da, nu o dovada catusi de mica, ci foarte mare!

| Miga a răspuns:

Din punct de vedere bilogic, cand activitatea fizica se afla la cel mai scazut nivel, ca atunci cand o persoana este sub anestezie, dupa o boala sau dupa un traumatism, are loc si o scadere a controlului automat al functiilor biologice.Astfel,neurohormonii si catecolaminele sistemului nervos sunt secretati si eliberati in cantitati necontrolate. Drept urmare, printre starile care apar se numara halucinatiile. Dupa ce isi recapata cunostinta, bolnavul crede ca a fost mort si apoi readus la viata.Totusi,stiinta este in armonie si cu biblia, intrucat aceasta dezvaluie care este starea mortilor.De exemplu, la eclezeastul 9:5 se spune:''Cei vii sunt constienti ca vor muri, dar cei morti nu sunt constienti de nimic''. Ezechel 18:4-''Sufletul care pacatuieste, acela va muri''. Geneza 3:19-''In sudoarea fetei tale iti vei minca piinea pana te vei intoarce in pamint, caci din el ai fost luat.Caci tarina esti, si in tarina te vei intoarce''.