| avi a întrebat:

Credetii in vraji si in farmece, DE CE?

13 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu cred dar in acelasi timp mi-ar fi frica daca ar avea legatura cu mine; problema e ca f multi s-au apucat de vraji si tzipa ca detin acest ''talent'' pentru a minti lumea si a castiga bani

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca exista, dar nu facute de mama omida, ci referindu-ma la ganduri negative. Daca transmiti ganduri negative catre cineva, cred ca e posibil sa iti strici nivelul energetic. Si sa il perturbi si pe al lui. Daca s-ar lipi ceva de mine, problema ar fi cum de am avut scutul asa scazut incat sa primesc.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu!
Pentru ca sunt vrajeli aceste vraji!
Nu ati vazut si la televizor atatea cazuri de oameni patiti cu tot felul de vrajitoare, atat tiganci cat si alte femei?
Acestea profita de disperarea si naivitatea oamenilor, nu ati vazut ce case, palate de fapt, au? Masini de lux din banii celor pe care ii insala?
Eventual, datorita autosugestiei, se pot intampla coincidente pozitive, pe care aceste vrajitoare si le asuma ca fiind interventiile lor, dar in caz ca omului nu i se rezolva problemele, nu doar ca nu mai dai de vrajitoarea care ti-a papat banutii, dar te mai trezesti ca-ti si reprosaza ca nu esti recunoscator sau ca... daca asa a vrut Dumnezeu, atunci ea nu are ce sa faca..., desi, daca ar avea frica de divinitate... nu ar face vraji, ...asta pentru cei care cred si se tem de Dumnezeu.
Am mers din curiozitate la ghicit in cafea si carti si atunci mi-am dat seama ca-s vrajeli deoarece nu se nimerea nimic din ceea ce imi spuneau tantile la care am fost, multe spuneau generalitati, lucruri care se intampla la oricine si e de ajuns sa-i confirmi un mic detaliu, ca sa aiba de ce sa se agate si incep povestile.
Cunosc, de asemenea cazuri patite si inselate cu multi bani la tot felul de vrajitoare, chiar dintre cele care au aparut si pe la televizor, insa fara niciun rezultat in rezolvarea problemelor, asa ca, nu, nu cred!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nuhappy In nici un caz nu cred in asa ceva.Sunt numai aiureliwinking

| Zoombe3 a răspuns:

Nu cred, pentru ca nu se bazeaza pe ceva concret.

| selef a răspuns:

Nu cred in vraji si farmece, dar mai am incredere in FARMEC Cluj-Napoca.

| giulia_6563 a răspuns:

Cu totii ne-am nascut din religie cu toii am fost botezati asta tot religie se cheama majoritatea nu mai cred in dumnezeu dar toti ne-am nascut cu el si am fost invatati ca el exista cu toate ca nu l-a vazut nimeni. daca tot se spune ca exista dumnezeu si satana inseamna ca exista si binele si raul care aproximativ toti stim sa facem diferenta intre bine si rau.de vraji si farmece nu o sa se ocupe dumnezeu ci satana el se ocupa de facerea raului, satana e responsabil de tot raul de pe pamant. vrajile si famecele au fost facute impotriva binelui (cand adam a muscat din mar a fost fermecat, vrajit de limba ascutita a sarpelui), exista femei care se ocupa cu farmece acestea locuesc la tara sau in afara orasului la marginea orasului si nu iese in evidenta cu nimic fata de alte persoane.au fost o multime de faze care au aratat ca exista farmece si vraji nu cred ca exista cineva care nu a auzit vreo poveste sau vreo faza legata de farmece sau vraji ex de farmece sau vraji:broaste uscate legate cu ata rosie la gura, pene la usa sau in casa, bucati de mancare cu bolduri, licorii etc)astea sunt cateva dar sunt o gramada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in vraji si farmece dar cred in transmiterea energiei negative, if you know what I mean!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica Ortodoxa recunoaste vrajile si farmecele ca pe ceva necurat, deci ele exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca chiar se puteau face vraji isi faceau si vrajitoarele alea inculte una pentru. ele asa de cultura sa nu mai macelareasca limba romana, nu stiu daca ati vazut pe utube ce vokbular sarac au, or fi ele bogate-n aur pe ciordeala dar sarace la bibilica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in farmece pentru ca exista...am vzt cu ochii mei persoana facuta si in plus exista si vraji din familie vb bunica mea a avut parte de experiente in viata...eu cred tot ce se leaga de spiritism, farmece, exorcism, etc.pentru ca exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum as putea sa farmec pe cineva? sa ma vada numai pa mine stie cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu credeam, dar sau intamplat prea mult si, cred ca exista asa ceva.