| Alli23 a întrebat:

Voi credeți in farmece/vrăji?

13 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca trebuie sa stau departe.

| RAY a răspuns:

Nu,dar cred ca multi au imaginatie bogata

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | LOVW a răspuns (pentru Mircea08):
Pace!
Vrăjitoriile sunt valabile pentru orice om, înafară de copiii lui Dumnezeu care nu mai sunt conduși și stăpâniți de Satan.
De ce?
- fiindcă și cei ce nu cred în vrăjitorii sunt a lui Satan, deci el are putere peste ei, dacă omul se duce la Dumnezeu atunci Satan nu mai poate lucra cum vrea el în viața noastră căci Dumnezeu este acum Stăpânul nostru.
Dumnezeu să te binecuvinteze!

pai cum 99% din romanii sunt copii lui dumnezeu,vrajitoria numai functioneaza,deci eu ca ateu sunt condus de satana =un slujitor a lui dumnezeu coool,practic dumnezeu ma poseda,desi prin mine vorbeste dumnezeu,ce onoare pe mine, is trasmit ce mi-a spus dumnezeu, cel care judeca pe alti va fi judecat, cei din urma vor fi cei dintai, cine esti tu sa stii sa afirmi asa ceva, satana nu controleaza pe nimeni fara voia lui dumnezeu, iar dumnezeu nu ispita atei ca si dumnezeu e ateu

| SilentRain a răspuns:

Nu,sunt doar tampenii

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

A crede sau Nu, este irelevant. Nu exista. Nu poti sfida mama natura. Ea are legile ei de cand lumea si nu se abate de la ele. Cine cunoaște fizica sau chimie, intelege.

| alina2k18 a răspuns:

Cred doar in farmecele melewinking

| Steregoi a răspuns:

Exista farmece/vraji. Exista si vrajitoare false. Vrajitoarele lucreaza cu demoni.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Astea n-ar fi o problema, problema e multimea de prosti care exista si le cred.

| Mircea08 a răspuns:

Pentru cei care cred, vrajile sunt un adevar, si ele au putere asupra lor
Pentru cei care nu cred, acestea nu exista
Daca cineva crede ca daca o pisica neagra ii taie drumul ii merge rau, asa va fi, dar daca nu crede nu se va intampla nimic.
Sa va spun cum functioneaza acest mecanism din punctul de vedere al credinciosilor. Exista un verset in care se spune ca daca crezi, poti muta si muntii din loc. Nu spune "daca crezi in Dumnezeu poti muta muntii din loc " ci numai "daca crezi". Cei care nu cred nu pot face nimic dar cei care cred pot face lucruri mai mari sau mai mici in functie de cat de mare este credinta pe care o au. Acele lucruri pot fi bune sau rele iar cele rele se numesc vraji

| LOVW a răspuns (pentru Mircea08):

Pace!
Vrăjitoriile sunt valabile pentru orice om, înafară de copiii lui Dumnezeu care nu mai sunt conduși și stăpâniți de Satan.
De ce?
- fiindcă și cei ce nu cred în vrăjitorii sunt a lui Satan, deci el are putere peste ei, dacă omul se duce la Dumnezeu atunci Satan nu mai poate lucra cum vrea el în viața noastră căci Dumnezeu este acum Stăpânul nostru.
Dumnezeu să te binecuvinteze!

| PumpkinDoll a răspuns:

Daaa,trebuie sa fi prea prost si prea ignorant sa nu crezi in asa ceva.Mamaie a fost o vrajitoare care putea sa foloseasca toate elementele.Cand voia sa aprinda aragazul, nu-i mai trebuia bricheta, facea economie la apa, nu mai trebuia sa sape nici pamantul si sa nu mai zic ca in zilele noroase isi folosea magia de lumina ca sa faca soarele sa iasa..de asta nu prea m-am inteles asa bine cu ea.Mai era o vrajitoare putin mai tanara ca ea care putea sa foloseasca magie intunecata, mai exact magia lu Seitan(bineinteles ca pentru aceaste puteri marete, Seitan a decis sa-i ia drept plata creierul, norocul ei ca nu prea ii simtea lipsa)Dupa multe meciuri terminate la egalitate, mamaie s-a gandit ca trebuia sa-si foloseasca si cartea de vraji si toiagul mistic facut din oase si capete de gaina trecute prin cenusa.Numai asa a putut invoca putearea tuturor elementelor in acelasi timp pentru a o sfarama pe tanara vrajitoare care a ajuns in iad dupa pierderea meciului, unde si astazi i se mai aud gemetele..nu gemete de durere de la flacari.Pacat...macar de m-ar fi invatat si pe mine magia focului, cand am o tigare si n-am cribit sau briketa la indemna, imi vine greu..ideea sa cer cuiva briketa sau cribit.

| Romanul86 a răspuns:

Există două tipuri de vrăji cele care se fac noaptea și cele care se fac ziua.