| EmaS a întrebat:

Creierul uman este alcatuit din doua emisfere: stanga care este partea logica si rationala, iar dreapta este sediul emotiilor si al intuitiilor.
Diferenta dintre modul fiecarui individ de a gandi, sa fie oare cauzata de partea creierului care este mai dezvoltata? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca la atei partea stanga este mult mai dezvoltata decat la crestini.se si cumoaste, e un pic mai bombata.de cate ori merg pe strada, ii vad si plec capul, dau din coada si ma arat supus.adica eu sant mai emotiv si intuitiv decat ei.la credinciosi, partea dreapta este mai dezvoltata decat partea stanga dar sant aproape egale.ce egale, de fapt dreapta e mai rgala decat stanga.deci; in consecinta un ateu bun si un crestin bun fac cat un OM.de aia, ne casatorim si ne complectam unii pe altii.intodeauna unul din doi, este mai rational celalalt mai emotiv, si sentimental.da stii ce? am vazut si libercugetatori.mai astia sant asa de ratunzi zici cas pepeni.ai mai echilibrati din tat universul.ema da ala micu? hipo... talanu ala sau cum ii zice? cu ce se ocupa? ca am inteles ca cei doi lobi,ateul si emotivul, sant rarunchii dupa forma lor.dar inima? ala micu cu forma de inima, ce treaba are? de ce este scris Doamne tu imi cercetezi inima si rarunchii? banuiesc ca are si el un rol?

12 răspunsuri:
| EmaS explică:

Cazatura
Pentru evrei rarunchii reprezentau locasul dorintelor si nazuintelor, al personalitatii omului.

| EmaS explică:

Hagiul
Acum de ce esti rautacios? Este rau sa doresc sa stiu mai mult? Omul cat traieste, invata.

| Vizitiul a răspuns:

O gaina si-o rata se "certau" pe seama a doua oua, unul mai mare si unul mai mic. Gaina sustinea ca oul mic este al ei, iar rata, ca oul mare este al ei, dar nu puteau ajunge la o intelegere, in ciuda faptului ca gaina nu putea sa faca un ou mai mare decat cel ar ratei si rata nu putea sa faca un ou mai mic decat cel ai gainii. Ce dracu am zis?

| Alphawolf a răspuns:

Eu cred ca da. Dupa parerea mea aceasta diferenta este data, in special, de diferenta de trai, educatie si trairile experimentate.

| harciog a răspuns:

Diferenta o face capacitatea fiecarui individ de a face cele doua parti sa functioneze ca una singura.

| DianaScorpio a răspuns:

Eu personal nu cred ca depinde de asta...Cred ca la orice om conteaza caracterul si (auto)educatia.

| chelstone a răspuns:

Ema, tin sa postez acest mesaj si aici, remarcand totusi faptul ca in intrebarea pe care mi-ai adresat-o in privat facea referire si la modul in care gandeste un barbat fata de o femeie.

Nu tine de a fi barbat sau femeie pentru a gandi mai mult sau mai putin, mai bine sau mai prost. Pentru ati dezvolta gandirea si pentru a intelege anumite lucruri si fenomene ai nevoie de studiu, doar studiind iti dezvolti capacitatea de a gandi mai repede, mai bine, asta pentu ca totul se leaga. Am postat acum ceva timp acel filmulet cu acea fata a carui caz a fost prezentat la ''Romania, te iubesc'', faptul ca acea fata avea o gandire fara mari orizonturi si formula niste propozitii cu asa mare greutate se datoreaza faptului ca ea nu a studiat indeajuns si pentru ca vine dintr-un mediu care nu este propice dezvoltarii ei ca individ care sa ajute societatea, sa inteleaga anumite lucruri, si aici ma refer la familie, daca parintii nu au carte, nu au cum sa ofere o educatie si o indrumare normala a acelui copil, scoala nu poate suplini rolul pe care il au parintii in formarea viitorului adult. Exemple sunt multe, insa pentru a devzolta o gandire corecta ai nevoie de un mediu propice dezvoltarii, care pleaca inca de cand esti copil si mergi la gradinita, apoi la scoala generale si apoi liceul. Daca treci prin aceste etape ale vietii fara a acumula macar notiunile de baza de care ai nevoie in viata: aptitudini de comunicare, biologie, fizica, chimie, nu ai cum sa-ti explici si sa intelegi ceva, este imposibil, ei... si aici apare manipularea, intervine credinta si toate discutiile de pe marginea acestor subiecte, pentru ca nu exista capacitatea de a percepe anumite lucruri, asta pentru ca nu exista baza necesara.

| Hăgiul a răspuns:

A auzit si nae de emisfere si acum filosofeaza, fara a fi aprofundat acel subiect.

| bamse a răspuns:

Ne nastem inegali. Fiecare vine cu un bagaj genetic. Deci eu cred ca nu numai in creier sta diferenta ci in tot bagajul genetic ( emotii, stari sufletesti, inclinatii, tendinte, pasiuni etc ) cu care vine omul in lume.

Deasemenea in om se afla darul lui Dumnezeu, care numai El stie cum si de ce unul e asa si altul e altfel.

Tocmai si de aceea exista ierarhie. Insa fiecare vine in lume cu tot ce ii trebuie ca sa fie fericit. Cat e copilul mic depinde de familie, apoi de el insusi ca sa fie cat poate de bun in toate. Daca omul este "the best man he can be" atunci are toate atuurile ca sa fie fericit, caci fericirea este scopul vietii, celelalte ( bani, intelepciune, etc ) sunt doar mijloace de atingere a scopului.

| TahionN a răspuns:

De fapt structura anatomica a creierului este mult mai complexa decat ce ai spus acolo. E adevarat exista doua emisfere cerebrale, fiecare dintre ele avand un rol. Toti ne folosim ambele emisfere, dar raportul este diferit. Exista si persoane ce isi folosesc ambele emisfere aproape la acelasi nivel (unii le zic genii). Se spune ca omul la origine, putea sa isi foloseasca ambele emisfere, la acelasi nivel (ex. Leonardo da Vinci, Thomas Edison, Nikola Tesla) insa modul incorect de pedagogie a deformat creierul, atat neurofiziologic cat si psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu are legatura gindirea umana cu dezvoltarea creierului.Numai bine.

| ionutsb a răspuns:

Da, si cat de bine le-ai retinut.