| StrongHeart a întrebat:

Buna!
Oamenii sunt diferiti.Fiecare are si calitati dar si defecte.Medicii spun ca avem creierul impartit in doua emisfere,una care se ocupa cu creativitate,emotii,intuitie(feminin) si cea care se axeaza pe logica,ratiune,lucruri demonstrabile(masculin).
Credeti ca fiecare individ este determinat de la nastere sa fie inclinat mai mult in una din aceste doua directii?
Adica sa zicem ca eu sunt pasionat de muzica,desen,lucruri artistice care fac parte din emisfera dreapta a creierului.
Ar fi o greseala sa incep sa imi schimb directia spre gandire logica,ratiune(matematica,fizica,chimie) pentru ca indiferent de ce rezultate as avea in aceste domenii am fost nascut cu o inclinatie spre creativitate?
Inca ceva, credeti in determinism sau free will? Suntem determinati sa actionam cum actionam sau avem libera alegere? mie imi place sa cred ca avem libera alegere.Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu unul mam documentat despre asta si stiintific vorbind este un mit, la persoanele care aveau un accident o emisfera prelua sarcina emisferi care a avut de suferit, se vede diferenta cand desparti emisferele, atunci observi ceva diferenta, cele doua maini nu se pot cordonata in spatiu, stiinta e foarte interesanta, va recomand https://neurosciencenews.com/

Cred in auto control si in lucruri involuntare,mostenite genetic,de exemplu simt sete ceva provocat in mod subconstient eu percep asta constient, dar am auto control, atractia sexuala este ceva determinism, nu eu aleg de cine sa fiu atras, dar am auto control sa nu o violez pe x care ma atrage

| UnuPentruAltu a răspuns (pentru RAY):

Cred că nu ai proprietatea cuvântului "autocontrol".

| RAY a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Cred ca nu ai proprietatea educatiei, bunului simt