| anonim_4396 a întrebat:

Cu cati metri pe secunda ar cadea în gol o piatra de 20kg?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar cădea de unde? Viteza ei se modifică în fiecare secundă.

| Kossmynos a răspuns (pentru sadrian46):

în vid (univers)

| sadrian46 a răspuns (pentru Kossmynos):

În univers, o piatră nu cade. Cade spre un centru de atracție gravitațional sau se învârte în jurul lui.

| Holiday a răspuns:

Dupa cat timp de la momentul in care este lasata sa cada "in gol"? Viteza de "cadere" nu e constanta.
Ce inseamna "in gol"? In vid, sau in atmosfera terestra?
Daca e vorba de atmosfera terestra e greu de calculat viteza exacta la un moment dat, ea depinzand de multi factori, cum ar fi forma pietrei, inaltimea initiala de la care e aruncata, etc.

| Kossmynos a răspuns (pentru Holiday):

Din momentul caderi în vid(univers), forma pietrei fiind patrata

| Holiday a răspuns (pentru Kossmynos):

Daca e "in vid, in Univers", nu cade.

| Hammurabi a răspuns:

În vid, în Univers nu cade, doar poate fi atrasă de o planetă.
Și aici, viteza de "cădere" pe planeta respectivă ar depinde de accelerația gravitațională a acelei planete.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cum a zis și @Holiday, viteza pietrei nu e constantă. Trebuie să ne spui în ce moment.

| SmartASS123 a răspuns:

Nu am timp să îi explic unui neofit în domeniul fizicii și matematicii cum să calculeze asta. Învățați mai întâi bazele științifice și apoi poate veți fi capabil să vă răspundeți la întrebările banale de acest gen.