| Parintele a întrebat:

Cu ce considerati ca a contribuit religia, clerul la progresul umanitatii?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Religia nu are nici o contributie, doar stiinta si oamenii de stiinta au adus insemnate progrese umanitatii.Religia mai degraba este o frana in calea progresului.Intradevar printre clerici regasim adevarati filosofi. Dar munca lor nu astupa gura celui flamand ci mai degraba ochii.

17 răspunsuri:
| Parintele explică:

Mai multe persoane au raspuns corect intrebarii mele.Se pare ca raspunsul este de forma : "Cu nimic"

| Parintele explică:

RUMBURAK Daca pun mana pe tine o sa te rogi degeaba la zeul tau stupid ca sa te scape...mama ta de legionar!

| georgesur a răspuns:

Raspunsul este din pacate prea amplu, si ar necesita mult mai mult "spatiu" pentru a fi macar partial acoperit. Faptul ca majoritatea dintre voi au dat un raspuns "scurt si categoric" imi dovedeste ca "omul de tip nou"winking are urmasi destui.
Comunismul, cu ai 50 de ani de leninism, materialism dialectic si indoctrinare ateista, a "strimbat" nu numai generatia mea, el produce si dupa
cadere generatii mutilate.
De ce cred asta? Pentru ca:. nu va puneti intrebari,. nu studiati teoriile filosofice ale partilor si confundati religia cu clerul, .ca nu ascultati si argumentele celorlalti, .ca multi dintre voi sunteti fara experienta de viata dar"dati verdicte definitive", .si mai ales pentru ca sunteti INTOLERANTI!

PS-Cind nu "intelegi " intrebarea.nu ai cum sa raspunzi "competent"! Asa-i
Expert mike_1993? Pe Mihai A.nici nu-l mai intreb big grin

assiris
| assiris a răspuns:

Religia ca institutie a fost asa cum au construito oamenii. Si buna si rea.

Bula
| Bula a răspuns:

Paaaa...
Cu inquizitia si?

| mariusres a răspuns:

In afara faptului ca ne-au tinut in bezna 1000 de ani si ca acum intretine superstitiile tuturor fricosilor din lumea asta, nu tin minte sa fi contribuit cu altceva.

| mariusres a răspuns:

Georgesur, nu mai fii penibil incercand sa pui semnul de egalitate intre ateism si comunism, ok? Ce naiba mai, suntem la gradinita? Eu aveam 3 ani la revolutie si totusi sunt ateu. deci nici vorba de indoctrinare comunista. La fel sunt multi alti prieteni de-ai mei de aceeasi varsta. In schimb, parintii, bunicii si cam toti trecuti de o anumita varsta isi rup genunchii prin biserici. Tocmai cei care au fost cica "indoctrinati". Deci lasa vrajeala si nu mai pune botul la tot ce-ti spun popii. Nu toti comunistii sunt atei, iar nu toti ateii sunt comunisti. Poate vrei sa-ti fac si o diagrama...

| RUMBURAK a răspuns:

Ce treaba are asta cu faptul ca tu esti cu codita pe felie? nu trebuie sa crezi in papa, episcopi, popi sau cardinali.trebuie sa crezi in creator.tot pui intrebari incuietoare, cu subinteles. daca vrei sa te inchini altcuiva n-ai decat.sau te simti singur in pivnita ta jegoasa?

| viorel2c a răspuns:

Religia e cea mai mare forma de manipulare si de subjugare a umanitatii.Incearca sa te tina inchis intr-o lume de multe ori paralela cu realitatea.La regresul umanitatii contribuie clar, dar la progres nici vorba.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cu nimic...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

.

| MihaiA a răspuns:

In primul rand. religia nu e o stiinta, nu e ceva care cerceteaza si " developeaza " pentru a descoperii ceva, pentru a aduce progrese in umanitate.
Un lucru iti pot spune. unde am fi fost daca nu era religia?
Daca nu credeam intr-o forta suprema, de care sa ne temem si ceva care sa respectam?
Evident, legea nu e foarte respectata, sau in mare parte.
Sunt destui care nu respecta nici religia si fac tot felul de atrocitati, nenorociri si alte prostii.
Eu zic ca e bine sa credem in ceva superior noua, si asa sunt destui care se considera atotstiutori si superiori semenilor sai.
Cu clerul e alta poveste, stii si tu vorba " Fa ce zice popa, nu ce face popa happy "
Sunt oameni ca si noi, cum si medicii sunt oameni si fac tot felul` de greseli. si nu iti dau nenumarate exemple.
Sper k m-am facut inteles.

| MihaiA a răspuns:

Georgesur de ce esti tu Gica Contra mereu?
Cred ca am dreptul la opinie si daca asta a fost parerea mea nu vad cu ce te deranjeaza.
Eu zic ca am dat un raspuns cat de cat competent nu am aberat cum ai facut tu.
Adica scuza-ma. ce legatura are COMUNISMUL cu RELIGIA?
Comunismul este un termen care se poate referi la una din mai multe noţiuni: un anume sistem social, o ideologie care promovează acest sistem social, sau o mişcare politică care doreşte să implementeze acest sistem.
Religia este credinţa în supranatural, sacru sau divin, şi codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile şi instituţiile asociate cu această credinţă. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane. [ Wikipedia ].

In al doilea rand, nu cred ca ai fost foarte " afectat " de comunism sau leninism, tu ca cetatean happy.
Si intrebarea pusa de nogod e tendentioasa, e ca si cum te-as intreba eu pe tine " Cu ce considerati ca a contribuit un cetatean al S. U. A la dezvoltarea economiei Romaniei? "

Nu are nici in clin nici in maneca. RELIGIA nu aduce progrese, pentru ca nu este o stiinta. happy

| MihaiA a răspuns:

Cu ce a ajutat ateismu la progresul umanitatii?

| ant1 a răspuns:

Cu absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu confundati clerul cu religia. sint 2 lucruri diferite si foarte indepartate unul de celalaltbatting eyelashes

| Traian_6488 a răspuns:

Religia ajuta ca lumanarea la mort si ca parul la c-u-r.
De ce clericii au atatea privilegii si fug doar dupa bani si lux in timp ce majoritatea traiesc in griji si nevoi, mizerie si intuneric. Ei se plimba cu limuzine si traiesc in palate si mai nou se cearta chiar si cu fratii lor. Ce fel de repere morale sunt.
...23775.html - 262k