| BogdantheDreamer a întrebat:

Considerati Biserica o fabrica de banii? Considerati clerul Bisericesc un slujitor al banului si nu al Domnului?

Care este motivul pentru care oamenii dau bani de bunavoie Biserici? Nu ii obliga nimeni...

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

"Nu ii obliga nimeni..."
Daca ai un mort in familie preotul nu vine daca nu este platit inainte.
Exista deja o taxa anuala care trebuie platita.
La botez si cununie cere bani.
La sfarsitul slujbei de duminica incepe sa se vaite ca trebuie platita pictura bisericii si ceva reparatii.
Umbla cu cersitul (botezul) din casa in casa de cateva ori pe an.
Taxa pentru sfintit locuinta (sfestanie), masina etc.
Un mort este o miniera de aur pentru preotul ortodox spre deosebire de catolici.
Avem un cult al mortilor mai complex decat al egiptenilor.

http://www.gandul.info/......i-13828769

| BogdantheDreamer explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai cine te obliga sa faci mortului slujba? botez? cununie, daca esti ateu? Nu te obliga fratioare, nu vorbi degeaba. Intra mascatii peste tine din partea Bisericii? Iti pune Biserica oprire pe salariu?
Esti obligat sa primesti cu botezul? Nu.
Cand a murit bunica, am platit groparii, firma de servicii funerare, iar preotul dupa pomana a spus sa dam cat credem ca se cuvine.
Nu are rost sa aberam...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu vezi sau nu vrei sa vezi realitatea.
Subiectul discutiei era ca preotii nu obliga pe nimeni sa dea bani.
Eu am raspuns ca ii obliga pe credinciosi in mai multe feluri.
Este la mintea gainii ca pe atei nu-i au la mana.
"Pai cine te obliga sa faci mortului slujba? "
Acum ori nu te duce mintea ori te prefaci din nou.
Daca mama este crestina si a mers la biserica toata viata, dupa mintea ta cine ma obliga sa fac slujba religioasa cand o sa moara, sau toate pomenile alea fara sens?
Esti mic dupa cum se pare din mai multe puncte de vedere.

P.S.
Daca nu cred in cartea de povestiri evreiesti numita Biblie, nu inseamna ca sunt ateu.
Alta eroare de gandire de-a ta.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca omul da banii e vina preotului? dar ca nu te ingroapa fara banii da nu-i corect

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu o mai numesc Biserica Afacerista Romana.:)) La cati bani are in cont construiesc vreo 50 de scoli si 20 de spitale..aziluri etc.
Oamenii dau bani fiindca asa-i in Romania...si medicii au prostii lor si preotii au prostii lor etc.
Ca sa traiesti, trebuie sa platesti. Teribil de TRIST.

Asculta melodia asta:
https://www.youtube.com/watch?v=3AwNPUiJazE

:) E trista situatia tare in Romania.

| sublime89 a răspuns:

Nu ii obliga nimeni, dar ii obliga prostia.

| suffarstar a răspuns:

Oamenii sunt obsedati de conspiratii. Biserica e o tampenie, e o chestie inutila. Faptul ca in Romanica Biserica in general jupoaie toti superstiosii, e o alta chestia, asa merg treburile la noi. Sunt crestini care doneaza sume considerabile pentru cei saraci, dar asta nu inseamna ca ei sunt mai speciali, din contra. Bisericile la modul general sunt pline de oameni superstitiosi care repeta niste ritualuri ca niste papagali. Excrocii aia imbracati in sutane negre inhaitati cu mafiotii din politica ar trebui condamnati pe viata la munca in folosul comunitatii.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru suffarstar):

Suffarstar, eu zic ca Biserica in sine nu e o tampenie, asta daca nu facem confuzie intre oameni si Biserica. Din moment ce atatia oameni merg la Biserica doar ca sa se linisteasca/roage, inseamna ca exista ceva mult mai subtil in arhitectura acestor Biserici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Da
Prostime, nu alta ...asta inseamna sa fi un crestin sa dai bani ca sa iti ierte popa pacatele crezand ca are vreun har sau sa ai un mormant asigurat cand vei muri si a fi slujitor(clerul) sa ceri putin ma mult sa mergi intr-o excursie. Cam asa...de ce, tu ce parere ai?

| BogdantheDreamer explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu pentru iertarea pacatelor se da bani.

Prostime? Adica 86% din populatia tarii sunt ortodoxi, sunt prosti? Nu cred.

http://www.gandul.info/......r-14676422

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, stii cum sta treaba? Popii sunt niste genii. Sunt niste afaceristi asa de priceputi, încât isi umpla buzunarul dupa orice zi de "munca". Si prin "munca" am vrut sa spun pacaleala/vrajeala/minciuna etc. Dupa cum spunea Cumicu(mare om):"Adevarata APOCALIPSA va fi momentu-n care/ Vom constata ca crestinismul e o minciuna mare."
Dumnezeu e cu siguranta undeva, privind cum unii oameni sunt fraieriti de afaceristii astia de preoti. Acesti indivizi nu au nicio legătură cu Dumnezeu. E trista faza.

Răspuns utilizator avertizat
| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Sunt Ortodox, nu prea-s practicant, mai deloc chiar dar nu cred că biserica este etichetată ca fiind un slujitor al banului. Oamenii dau bani de buna voie bisericii pentru că-s oameni cu inimă cu bun simț și cu o oarecare credintă. CRED.

| justadream94 a răspuns:

Biserica nu este o fabrica de bani..societatea moderna si mass media asa o catalogheaza, drept urmare oamenii care sunt manipulati de buna voie de tv cred tot ce aud fara sa analizeze stituatia.

In primul rand lumea da bani de buna voie pentru ca se gandesc ca viata e scurta si dupa ce pleci de aici nu iei nimic cu tine

in al doilnea rand si in vechiul testament este precizat ca oamenii trebuie sa dea zeciuiala bisericii.Mai pe romaneste 10% din cat castigi pe an trebuie dat biserici..Biserica sau conducatorii ei au anumite spitale pe care le administreaza, orfelinate, azile si alte cele chiar si case parohiale biserici pe care le administreaza ..si finanteaza..Nu tot ce face biserica e stiut, adica chiar in noul testament zice ca orice pomana facuta si spusa lumii nu mai este primita deci inainte sa judecati informati-va

deci daca um om castiga pe an 120 mil...12 mil ar trebui sa mearga spre biserica.

acum lumea nah..sa dea ei 1 mil bisericii? Excrocii aia care. Asta e Romania..defapt nu..astia sunt romanii, esti judecat pentru ca nu respiri cum vor altii

sanatate!

| TheImpaler a răspuns:

Nu este o fabrica de bani. e o gaura neagra care absoarbe bani.

| Lucică1998 a răspuns:

BOR nu e in nici un caz fabrica de bani, e doar un depozit unde se aduna bani din toată țara, iar preoții sunt doar niște agenți de vânzări care vând marfa de proasta calitate la un preț de 100 de ori mai mare decât merita.

| Oxymorone a răspuns:

Ba ii obliga, daca nu dai bani la inmormantare, stai cu mortu' in casa, daca nu platesti contributie bisericii, nu te ingroapa.