| ERMO a întrebat:

Cu ce influenteaza fenomenele fizice viata de zi cu zi? Dati-mi cat mai multe cazuri de fenomene fizice ce se intampla intr-o zi obisnuita! FUNDA

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Iuliana40, habar n-ai fizica. Pentru DardaroT, te lovesti de fizica mereu. Noi suntem fizica si biologie. Fizica e chiar acum, cand stai in camera. Forta ta de greutate apasa pe podea, iar podeaua raspunde cu o forta reactiune, fapt ce te face sa nu treci prin ea, indreptandu-te spre pamant datorita gravitatiei. Fenomene fizice sunt in circuitele computerului sau intr-un simplu bec, curentul electric trecand prin el si facandu-l sa lumineze. Fizica e la vapoare si barcutele de hartie, care plutesc datorita legii lui Arhimede. Fizica e atunci cand soferul de autobuz pune frana si tu risti sa cazi, tinzand sa fii in miscare in continuare, datorita inertiei. Fizica e curcubeul, datorita dispersiei luminii, pentru diverse culori fiind diverse lungimi de unda. Fizica este aparatul foto, imaginea fiind captata si proiectata cu ajutorul obiectivului pe senzor/film si chiar ochiul uman, unde cristalinul e o lentila prin care imaginea e proiectata pe retina, care e senzorul ochiului. Fizica e atunci cand aluneci pe gheata, dar cu toate astea te opresti la un moment dat din alunecare, datorita fortei de frecare. Fenomen fizic e si schimbarea starii de agregare. La un moment poti sa constati ca apa din ibric se transforma in aburi. Astea sunt doar putine exemple de fenomene fizice pe care le poti vedea zi de zi. Zi de zi poti vedea o infinitate de implicatii directe ale fizicii. E prezenta pretutindeni, la fel ca si chimia, biologia, istoria sau orice alte stiinte umane sau reale.

6 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Principiul actiunii si reactiunii
Daca un corp actioneaza asupra altui corp cu o forta, atunci cel de-al doilea corp reactioneaza asupra primului cu o forta egala in modul si de sens contrar, nu mai stiu in ce clasa am invat-o

Principiul lui Hugens, il stiu din clasa a 11a
Orice punct de pe un front de unda este sediul unor noi oscilatii de la care se propaga mai departe noi unde, numite secundare si al caror front de unda este identic cu cel produs de sursa principala in acelasi loc si in acelasi moment

Miscarea oscilatorie este miscarea unui oscilator de o parte si de alta fata de pozitia de echilibru

Elongatia rep departarea maxima a oscilatorului fata de pozitia de echilibru

Si pot sa-ti mai spun si sa-ti explic multe mult mai complexe, dar pe care nu stiu daca le intelegi...

| Alex1886 a răspuns:

AntonG multumesc. m-ai ajutat si pe mine happy

| iuliana40 a răspuns:

Fetita de 7 ani in corp de bunica

| Iionella12 a răspuns:

AntonG... Frumos site "fizica in viata de zi cu zi" Pentru un moment chiar am crezut ca ai scris tu.

| LexiEla a răspuns (pentru Iionella12):

Nici eu nu o spuneam mai bine.

| AnamariaYo a răspuns:

Chiar aveam nevoie influenta fizici in viata de zi cu zi. Multumesc!