| Totulosafiebineeeeeeee a întrebat:

Cu ce medie poti intra la liceu cu profilul de filologie si stiinte sociale? stiu ca depinde de liceu, dar vreau sa am o idee despre medie.Si daca puteti sa imi spuneti si ce materii se fac

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Undeva intre media 3 si media 9. Se fac exact aceleasi materii din generala, excluzand civica, educatia tehnologica. Vei avea in plus logica.

| Totulosafiebineeeeeeee explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am inteles ca din clasa a 11-a nu mai se face matematica, fizica si chimia.E adevarat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Totulosafiebineeeeeeee):

Da, este. Si nici informatica.

3 răspunsuri:
| DreamerBoy a răspuns:

Buna.
De obicei la profilele de acest gen(uman sau real) se intra cu medii peste 5 sau 6, insa mai sunt si licee la care se intra cu media 3.In legatura cu materiile,acest profil se bazeaza foarte mult pe limba romana,limbile straine,istorie,geografie si stiinte socio-umane(logica, psihologie, economie, sociologie sau filosofie). Incepand cu clasa a XI-a nu vei mai face fizica, chimie si biologie.Matematica o vei face pana in clasa a XII-a inclusiv. Tezele le vei sustine la limba romana, limba moderna I(engleza sau franceza), stiinte socio-umane si la alegere dintre istorie si geografie.
Succes!
Pa, pa.