| adyttu a întrebat:

Cu cine a vorbit Dumnezeu cand a facut omul? "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Dumnezeu (Dumnezeirea) este formata din trei fiinte: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Isus Hristos) si Duhul Sfant. Daca citesti cu atentie, intreaga Biblie vei constata ca aceasta relateaza contatul cu omenirea doar a Fiului. Dumnezeu Tatal a fost auzit doar de doua ori. La botezul Domnului Hristos si la cruce. Omenirea a fost creata de Fiul care atunci cand a creat-o, vorbea cu Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant.

8 răspunsuri:
| andrei_5514 a răspuns:

Asa cum arata la Coloseni 1:16, cu ajutorul lui Isus au fost create lucrurile. Spiritul sfant este puterea lui Dumnezeu, o forta (Biblia afirma). Ceea ce inseamna ca lui Isus i-a spus "sa facem... "

Răspuns utilizator avertizat
| cascadorys a răspuns:

Exista conceptul de Trinitate; 3 persoane ale Dumnezeirii, unite in ganduri si fapte, adica un singur Dumnezeu.De asta se pune problema la plural.

| di@n@ a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea dupa chipul si asemanarea iubirii Sale in Sf Treime. El nu a trebuit sa vb cu nimeni.Corpul omului este materie, supus legilor fizice:creste, se maturizeaza si moare.Omul se aseamana lui Dumnezeu dupa suflet, nu dupa corp, fiindca sufletul este nemuritor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ingerii.winking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu crease deja lumea, nevazuta. dar daca Dumnezeu este duh, asemanarea noastra este fizica sau spirituala? fiindca daca e spirituala, inseamna ca trupul este doar un invelis al celui ce seamana cu Dumnezeu.si daca trupul este un templu in care trebuie sa locuiasca duhul sfant, daca acesta nu e prezent, in noi, ce fel de duhuri ne salasluiesc trupul si ne trag doar catre cele ale trupului? placeri carnale, pofte, egoism, ura, invidie? ca tot acele duhuri ne trag si pamantul din care santem facuti, in pamant, nelasand sufletul sa urce in sus catre cele spirituale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpa mea, a vorbit cu IIsus Hristos care este prima creatie din univers. vrei mai mult? georgian_fischer@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo Andrei sunt de acord cu tine.