| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma contrazice toata lumea cand zic ca dumnezeu e un batranel care creste pe un nor? Uite m-am documentat

Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

Deci clar, noi aratam ca el, sau el ca noi. Si lumea fiind veche, inseamna ca e batran.

Si nu tot timpul lumea cand se roaga se uita la cer? Deci acolo locuieste. Ce se afla in cer? Norii.

Deci... nu vad de ce ipoteza mea nu e valida

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi și atunci cu ce te-a deranjat ce am zis?
vrei să-ți zic ceva de genul ''Chiar crezi ca ateii sunt inteligenti? din contra sunt prosti pentru ca dupa ce ca sunt orbi si se mint singuri, NICI MACAR NU CAUTA SI CERCETEAZ, SI TOT EI VIN SI INVENTEAZA VORBE ca cica credinciosul nu face asta

Credinciosi sunt asa pentru ca au exprimentat si inteleg, ateii ce au experimentat in viata? ei vor doar dovezi dar nu se pun sa le caute, le asteapta pe tava si dupa zic ca nu inteleg pana nu vad cu ochiilor, ironie totala saracii''

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un lucru bun daca crezi in dumnezeu, eu zic ca arata misto in conditii are femei si tot necesarul laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Normal ca e un batranel, are si pagina de Facebook:
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu/?ref=br_rs

| AC4S4 a răspuns:

Cand ajungi la Ioan 4:24, care spune ca Dumnezeu este duh, nu mai crezi ca Dumnezeu este "un batranel". Dumnezeu nu are trup, precum omul. Omul, intr-adevar, a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar nu in sens de aspect fizic. Se explica in Biblie in ce sens:
Efeseni 4:24 - și să vă îmbrăcați cu omul cel nou, care a fost creat după chipul lui Dumnezeu, în dreptatea și sfințenia care vin din adevăr.
Coloseni 3: 10 - și v‑ați îmbrăcat cu omul cel nou, care este înnoit în cunoaștere, după chipul Creatorului său.
"Creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" se refera la sfintenie, dreptate, cunoastere, in niciun caz la aspectele fizice.

Ipoteza ta nu e valida pentru ca nu ai trecut de cartea Genezei. Citeste toata Biblia, iar mai apoi fa astfel de ipoteze.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Irelevanta intrepretarea ta.
scrie clar "Creat dupa chipul si asemanarea lui" nu interpretam nimic.

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Cuvantul chip nu are alte intelesuri. E clar ca se refera la infatisare.

| AC4S4 a răspuns:

Corect, interpreteaza Biblia destul de clar, nu interpretam noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Ne asemanam ca si existenta, ca si constiinta.
Nu ca si fizic.
Esti un bufon.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

De unde stii? L ai vazut si nu seamana cu noi? De ce cartea de baza a crestinismului zice clar ca seamana cu noi.
De ce sa se asemene ca si constiinta? Omul e rau si pervers, asa vrei sa fie si dumnezeu?

| Nilsson a răspuns:

Schimba-ti username-ul.

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Haha... Numai raspunsuri din astea primesc, nimeni nu e în stare sa contrazică eficient ce zic în întrebare... Haha

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nu mă interesează deloc subiectul religie, dar uite o explicație de pe un site științific, deci a zis știința, deci așa e.
https://www.descopera.ro/......nume-video

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce ateii?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place strategia ta a la Ray.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vrei sa zici că mă interesează topul sau ce?rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doua raspunsuri separate... fara legatura cu intrebarea mea

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am vrut doar să dau și eu un răspuns în stilul lui, cu site-uri ''de știință'', el se excită la cuvântul ăsta și se informează de pe descopera.ro rolling on the floor)

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

și vrei să spui că întrebarea ta e serioasă sau ce?laughing))))

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, ca si eu tot ca el am pus intrebarea happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si acum raspunde de 3 ori la rand ca sa fac puncte

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Am scris gresit, era raspund*

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Păi și atunci cu ce te-a deranjat ce am zis?
vrei să-ți zic ceva de genul ''Chiar crezi ca ateii sunt inteligenti? din contra sunt prosti pentru ca dupa ce ca sunt orbi si se mint singuri, NICI MACAR NU CAUTA SI CERCETEAZ, SI TOT EI VIN SI INVENTEAZA VORBE ca cica credinciosul nu face asta

Credinciosi sunt asa pentru ca au exprimentat si inteleg, ateii ce au experimentat in viata? ei vor doar dovezi dar nu se pun sa le caute, le asteapta pe tava si dupa zic ca nu inteleg pana nu vad cu ochiilor, ironie totala saracii''

| 6684464 a răspuns:

"Nuu, nu e vorba ca vrem atentie, religia indoctrineaza, prosteste, etc, etc." Mhm. laughing

| Uvox a răspuns:

Fals!
Dzeu e un ochelarist grasuț, pana in 12 ani cu o lupa in mana intr-o zi însorită. Se joaca lângă mușuroi si ii place!
happy

| Jay1 a răspuns:

Nu cumva eşti creştin?

| suntserios a răspuns (pentru Jay1):

Ba da

| Jay1 a răspuns (pentru suntserios):

De îndată ce ai devenit creştin, ai întrat într-o zonă de conflict, din nefericire.

| suntserios a răspuns (pentru Jay1):

Huh?

| Saveluc a răspuns:

Da. Ipoteza ta nu este valida. Dumnezeu nu este nu este un nene bătrân. Dumnezeu nu îmbătrânește niciodată dar nici Iisus. Ei nu au vârsta sau număr de ani. Nenea acela de care zici tu nu trăiește in nori iar cerul nu este obiect ci este o admosfera continuu fără fund. Acum crezi? Ceea ce ai văzut tu și văzu doar încăperile de colorat pentru copii adică este ceva informativ. Nu poate sa le explica copiilor de fapt unde și cum este Dumnezeu. Copiii vor învață și vor descoperi ușor, ușor de fapt cum stau lucrurile.

| suntserios a răspuns (pentru Saveluc):

Deci tu știi cum arata dumnezeu și unda sta... Ascult.