| anonim_4396 a întrebat:

Cui ii mai place domeniul psihiatriei di neurologiei? Eu mi-am cumparat manualul de psihiatrie clinica a lui prof dr. Dan Prelipceanu.
Credeți că e util în viata sa citești asa ceva?
Pe mine ma atrage tot ce tine de creier și de aia, pe domeniul asta vreau sa ma axez ca să înțeleg mai bine psihicul și creierul.Alt domeniu fascinant e neurologia.
Poate ma voi ajuta puțin și la depresia, TOC-ul si anxietatea mea citind cărți de genul pentru simplul fapt ca afli cum funcționează psihicul și creierul si biologia lui și te informezi cum le poți gestiona și ce poți face.
Psihiatria, neurologia și cardiologie sunt cele mai frumoase stiinte si specialitati medicale ascultați de la mine ce va spun.
Voi ce specialități medicale le considerați interesante?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Domeniul asta este unul necunoscut, cel putin pana acum.Sa mai te bagi in asa ceva, tu fijnd in RO e pierdere de timp, pentru ca romanii nu cerceteza nimic, cartea ce spui tu est de fapt o carte scrisa pe bazele cercetarilor din SUA, aia ce mai fac cercetari, asa ca cartea din RO ce arati tu, dupa mie este slaba.

Daca vrei sa citesti ceva mai bun, cauta carti din SUA, nu generalitati puse gramada intr-o carte de cineva din Ro.

Ce ar fi interesant din pct de vedere medical? Toate is interesante, pana la urma nu poti exclude nici o specialitate, pentru ca organismul nu poate functiona fara una din ele.

Mai tot ce vedem este interesant in felul lui.Tie ti se pare interesant domeniul asta, pentru ca este f putin cunoascut, insuficient studiat, este un mister, de aia te atrage.

In momentu cand stii f bine un lucru, deja devine ceva banal si nu mai esti atit de curios, ori sa spui ce interesant este.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu doar aștept momentul când apare cuvântul "anonim" la autorul întrebării. happy

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu asta conteaza. Important e sa ne simtim bine, fiecare.

| minrest a răspuns:

Cum sa nu fie utile cunostintele de psihiatrie? Sunt cat se poate de utile, pentru orice om.