| anonim_4396 a întrebat:

E grea psihiatria sa o înțeleg? As vrea asta.
Ce pot face cu un manual de psihiatrie?
Cum ma poate el ajuta în viata?
Pe mine ma atrage domeniul, sa citesc despre creierul uman, functionarea lui și defecțiunile lui mi se pare fascinant dar vreau sa va intreb pe voi cum credeți ca ma poate ajuta și schimba un manual de psihiatrie? (am luat manualul de psihiatrie a profesorului doctor Dr.Dan Prelipceanu)
Ce părere aveți voi strict de știință asta numita psihiatrie? Domeniul asta.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Vezi ca ceea ce te intereseanza pe tine se numeste neurologie si nu psihiatrie! Neurologia se ocupa de studiul fiecarei parti a creierului in timp ce psihiatria se ocupa.de tratarea bolilor psihice.
Raspunzand la intrebarea ta atat neurologia cat si psihiatria mi se par niste domenii foarte interesante care deslusesc multe mistere ale creierului prin urmare daca te pasioneaza asa ceva chiar merita sa citesti carti de domeniu.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pot sa iti spun cum te poate ajuta, caci si eu am citit tratatul de psihiatrie, cel mai actual pe vremea aia, al lui Predoiu, dupa care am citit alte lucrari. Intelegi mai bine gandirea patologica, dupa care intelegi mai bine gandirea normala, inveti cum sa te raportezi la bolnavii psihici, care sunt destul de multi, stii cum sa menti igiena psihica, te feresti mai usor de contractarea unor boli psihice, si, daca ai avea cumva o boala psihica, ii stapanesti simptomele mult mai bine si o intelegi, de asemenea, intelegi mai bine omul.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru minrest):

Mulțumesc. Și e interesanta si ca domeniu.De exemplu sa zicem prin absurd dacă as fi Medical și ar trebui sa îmi aleg specialitatea medicală as alege clar psihiatria sau neurologia fiindcă creierul mi se pare cel mai fascinant organ de studiat/cercetat.Asa cred eu.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ai drpetate. Sa stii ca psihiatria studiaza mintea, nu creierul. Neurologia studiaza creierul. Daca iei un tratatt de neurolodie si unul de psihiatrie, cvei vedea ca legatura dintre domenii este foarte mica.

| randomuser009 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Neurologia, nu se ocupa cu sentimente, ci numai cu bolile date de afectiunile creierului: cum e meningita, epilepsia, alzheimer, etc.
Partea psihologica e studiata de psihiatrie, si sunt chestii care le inveti care nu ti le vor spune la psihologie, deci merita.