| Henrypericolpublic a întrebat:

Dacă atât de multă lume spune ca nu exista Dumnezeu atunci de ce după ce mă rog mă simt mai bine, am avut și un vis care îl implica (nu mi-a apărut dar 99% el vorbea), de ce mă liniștesc la biserica și încă e ceva lume la biserica. De ce atâta lume face descoperiri dar le țin secrete.așa le-o fi transmis dumnezeu deoarece încă omenirea nu e pregătită. Mie mi se pare ca din multe puncte de vedere exista dar vreau sa știu de ce atât de mulți neaga existenta lui sau poate au argumente mai bune.De ce Dumnezeu ne transmite semne? Și încă o intrebare:Coincidente sau semne de la Dumnezeu? Ce credințe și păreri aveți?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca religia, credinta sunt bune si beneficie vad si eu persoane care nu sunt religioase si vad ca au un comportament rece, asocial, nu simt empatie, nu le pasa de alti, daca biserica iti face bine du-te si citeste biblia mai des, eu vorbesc din propie experienta acum

| Pelican05 a răspuns (pentru RAY):

laughing

| RAY a răspuns (pentru Pelican05):

Ce e de ras?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Religia ca orice ideologie dă un sentiment de apartenență și face bine psihicului, dar asta nu e dovada valabilități unei idei. Faptul că o idee îmi face plăcere nu o face și reală.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Nu asta e important, daca credinta vindeca un drogat, un betivan, i da un scop, un sens in viata este un lucru bun

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Corect, deși cel mai bine e să nu-ți fundamentezi viața pe dogme. Religia e un drog natural, fără ea intri ușor în severaj.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Trebuie sa crezi in ceva in viata,fara a crede nu poti trai, ai nevoie de un scop, sens, speranta, nu vorbesc de teroristi

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Nimeni nu o putea spunea mai bine.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 39 minute | Panamax a răspuns:
Religia poate sa ajute.asa cum a zis si fostul ateu Ray.
El credea doar in stiinta pe care putea sa o inteleaga.
Adica s-a oprit pe undeva pe la casa a 5-a.
Acum pupa si el icoane ca toata lumea.

stiinta nu inseamna credinta, si cunoastere, ce legatura are religia cu stiinta? nici una, mai bine sa pupi icoane decat sa jignesti necunoscuti pe net, exact ce am spus, persoana fara educatie

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Si tie ti-a dat ignore limitatul ala (Panamax)?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca tu crezi în ceva și te face sa te simți bine înseamnă că acel ceva exista?

| SG1995 a răspuns:

Știu mă simt bine în duș, dar nu există un zeu al dușului.
Faptul că o credință de confortează nu face reală, doar te minți tu mai frumos.
Un care boală mortală, se minte că se va vindeca doar ca să se simtă ok, asta nu înseamnă că se și vindecă.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca esti o persoana prea usor de distrat.

| Superior a răspuns:

Pentru ca prin rugaciune iti aduci aminte de existenta a Ceva care a pus o ratiune in ceea ce facut, a Cuiva care ne priveste.

| Panamax a răspuns:

Religia poate sa ajute.asa cum a zis si fostul ateu Ray.
El credea doar in stiinta pe care putea sa o inteleaga.
Adica s-a oprit pe undeva pe la casa a 5-a.
Acum pupa si el icoane ca toata lumea.

| Octavian199 a răspuns:

Iti pacalesti creierul ca te simti mai bine.

| Mclaren12 a răspuns:

Se cheama auto-sugestie. Ti-ai bagat in cap singur ca daca te rogi o sa te simti mai bine deci cand te rogi iti induci starea respectiva. Rugaciunea in sine nu are niciun efect. Daca avea functiona si pentru altii. Creierul tau face toata treaba cand e vorba de chestii de genul.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

O data ai zis ca esti de acord cu faptul ca prin rugaciunea incarcata de sinceritate, se accentueaza mai multe energii pozitive sau negative asupra obiectului rugaciunii.
Mai e valabil asta in perspectiva ta?
Ce ai zis pare sa se contrazica cu acel principiu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Este vorba de programarea energiei. "Concentrare" si "sinceritate" inseamna ca programezi mental suficienta energie cat sa duca la indeplinirea scopului. Tot ce exista este pus in miscare de energie, inclusiv gandurile noastre care sunt impulsuri electrice. Din nou, rugaciunea in sine nu are niciun efect sau scop. Scopul ti-l stabilesti tu. Daca era ceva de capul rugaciunii, in cazul de fata nu mai existau crestini bolnavi de cancer. Dar dupa cum vezi te poti ruga zi si noapte sa te vindece zeul evreilor pentru ca a asta n-o sa se intample niciodata. Sunt atatia oameni care se roaga de zeul evreilor sa le rezolve problemele si se tot confrunta cu ele pana mor, simplu pentru ca zeul evreilor nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu transmit semne nimanui. Tot ce trebuie ca sa ajungeti la mine este sa mergeti la biserica mea, sa le dati bani preotilor ca sa aiba masini si case, apoi va fac ei legatura cu mine. Si ia zi, in ce fel de vis ti-am aparut?

| Pelican05 a răspuns:

E mai bine sa crezi si sa nu existe, decât sa nu crezi, dar EL sa existe

| Octavian199 a răspuns (pentru Pelican05):

Dovediti ma ca exista.