| anonim_4396 a întrebat:

Cum a fost posibil ca mediul sa determine un organism sa genereze noi caracteristi genetice?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Noile caracteristici genetice nu le generează mediul. Sunt erori de copiere. Ca orice erori, aproape toate sunt dezavantajoase pentru organismul afectat. Dar în rarele cazuri în care constituie un avantaj, organismul respectiv e avantajat considerabil.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Okey si ce determina acele erori de copirere?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice copiere se face cu mici erori. În plus, sunt factori care le amplifica, raze ultraviolete, radiații, substanțe chimice, adică factori mutageni.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Prin intermediul factorilor mutageni.
SPre exemplu radiatia electromagnetica poate modifica structura ADN-ului, asa cum cresteri bruste de temperatura pot rupe legaturile de hidrogen dintre catenele de ADN. Virusuri, care insereaza material genetic nou, etc, etc.

| OldSoul a răspuns:

Dupa cum stii probabil, s-au realizat mai multe teste care au confirmat aceasta adaptare a noastra in diferite conditii, cel mai simplu exemplu e sa incerci sa te trezesti cu o ora mai devreme, daca o faci de cateva ori ajunge sa iti intre in ritm si o faci fara alte ajutoare (alarma) asa e si daca te muti, de exemplu dintr-o zona mai calda intr-una mai rece, la inceput iti va fi frig, dar apoi te vei adapta si nu vei mai simti nici un disconfort, asa e si in rest.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Se numeste evolutie si adaptare, daca ar fi dupa mine i-as zic evolutia adaptarii.Pentru a nu disparea organismele au posibilitatea de a se adapta la noi medii de viata si la noi conditii.Ca sa faca asta este nevoie de un proces de schimbare foarte lent, altfel organismul nu tine pasul cu transformarea mediului.Astfel de exemple sunt la tot pasul. Spre exemplu amfibienii care pentru a gasi noi surse de hrana s-au adaptat si mediului acvatic si celui terestru.Pestii,precum uriasul pirarucu din Amazon care si-a dezvoltat un plaman stravechi cu ajutorul caruia poate sa reziste in ape slab oxigenate.Are nevoie de asta daca in momentul in care Amazonul revine la matca lui, de multe ori pestii raman prinsi in balti care nu au iesire la izvoare si trebuie sa suporte acolo 6 luni pana cand fluviul se revarsa iar.Adaptari la plantele din Amazon, care pot supravietuii 6 luni cu radacinile in apa (copacii de acolo), cat tine sezonul ploios.Un copac normal in 30 de zile se usuca.Adaptarea rechinului tigru, care supravietuieste si in apa dulce si in apa sarata care l-a ajutat sa isi mareasca teritoriul de vanatoare si sa cuprinda si raurile si fluviile.Si multe altele.
Te salut,
Adrian!

| questsoul a răspuns:

Simplu, la Cernobal s-au nascut copii cu malformatii deoarece prin iradiere SE PIERDE informatie genetica, iar prin schimbari de climat, daca mergi la polul nord o sa ti se albeasca pielea si o sa fii mai rezistent la temperaturi scazute dar iti garantez ca tot om o sa ramai, nu o sa ajungi spiderman.

| anonim_4396 explică (pentru questsoul):

Da asta voiam sa intreb, daca primi oamenii au fost negrii cum au ajuns albi, eu usor ca un alb in timp sa devina negru dar un negru nu poate devenit alb (ps: nu lua termenul ca peirogativ)

| ThePathWalker a răspuns:

Mutatiile genetice apar in mod obisnuit in adn organismelor. Unele dintre acestea se întâmplă să dăuneze individului, altele sunt merite și altele îl axioma în sensul favorabil supraviețuirii lui.