| Kristtine a întrebat:

Cum ai defini cuvântul,, nimic"? Nici oamenii de ştiinţă nu au fost capabili să-i găsească o definiţie, doar un sinonim, acela fiind neant.

12 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Totul! Gandind ca poti avea totul, realizezi ca n-ai nimic.

| SalutTpu a răspuns:

Nimic- un cuvant din limba romana format din 5 litere(2 vocate si consoane) si 2 silabe

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci sunt de acord cu oamenii de stiinta, sa se mai panga cineva ca n-are "nimic", ca nu-l cred, pana la urma ai lipsuri si tot nu poti egala nimicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As zice ca e vorba de "0". Asa o fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un vid in care nu exista sunet, viata, lumina, simturi, constientizarea ceva-uli... nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mintea umana nu e capabila sa perceapa asa ceva. Tot ce vezi e geometrie. Imagineaza-ti altceva. Tot ce mirosi sau gusti sunt arome. Imagineaza-ti altceva. Tot ce atingi e materie. Imagineaza-ti altceava. Tot ce auzi sunt unde. Imagineaza-ti altceva. Ceea ce cunosti nu poate fi redus la nimic, dar acel altceva poate fi nimic sau infinit in acelasi timp. Nu vei gasi niciodata definitia cuvantului nimic. Multi isi imagineaza nimicul fara lumina. Dar daca nu e lumina, e intuneric. Intunericul e ceva. Nu cred ca sunt capabila sa raspund, si jos palaria in fata cui va putea raspunde la aceasta intrebare vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic, un lucru fara utilitatea, un corp fara suflet, nimicul e nimic dar de fapt e TOT, "nimicurile" sunt acele lucruri de care devenim dependenti, ne imbracam cu nimic, ne incaltam cu nimic tot ce facem e cu nimic sunt nimicurile esentiale vieti.Nimicul poate fi o camera goala ceva netru total, nimic poate o fi o camera plina de obiecte dar tot nimic. Nimicul e pe dinafara, totul este inauntru. ( Mda, o idee cam scrantita si trasa de toate alea)

| ateuNEGATIV a răspuns:

In mecanica cuantica nimicul e ceva da e ciudat dar la nivel atomic e diferit totul o particula apare in orice loc din univers din nimic ele se anuleaza resiproc dar din nimic apare ciudat nu

| iKronstadt a răspuns:

Definiția nimicului (by me): chestia aia pe care se duce salariul.

| Maui a răspuns:

Inexistenta.

| Drahia a răspuns:

Interesanta intrebare. eu cred ca fiecare traieste cu propiul Nimic. Nu exista om care sa aiba Totul.
Unii zic ca Nimicul e partea de umbra din noi, intuneri..starea de neutralitate.