| Antoniia458 a întrebat:

Cum puteti defini cuvantul "iubire"? Intr. o definitie proprie va rog! :*

Răspuns Câştigător
| Bonotralalala a răspuns:

Iubirea se simte nu se spunewinking nu exista definitia precisa a iubirii.

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pe lîngă toate cele spuse, vă rog să-mi permiteți și mie cîteva definiții.
- Dulce otravă pentru porumbei.
- Punct de topire.
- Afecțiune cardiacă ce poate ține toată viața.
- Dulcea pasăre a tinereții.
- Făcutul curții înainte de a întemeia o casă.
- Face aprinderea la un motor cu ardere internă.
- Un caz de orbire trecătoare.
- „Masa tăcerii", prefigurînd „Poarta sărutului " spre „Coloana infinită".

| corolav a răspuns:

Oricum, mi-a plăcut și ce a spus Ionuț1980.

| corolav a răspuns:

Oricum, mi-a plăcut și ceea ce a spus Ionuț1980.

| ionut1980 a răspuns:

Sa dai mai mult decat ti se cere, sa iei mai putin decat ti se da; sa ierti, sa nu astepti iertare; sa astepti dar sa nu disperi; sa visezi, dar sa nu crezi in vise.

| bebelotz a răspuns:

Iubirea, hmmmm este cel mai complicat si complex sentiment simtit de mine vodata, apare cu greu dar dispare si mai greu, de cele mai multe ori ramane in suflet etern, nu cu aceias intenistatea dar ramane acolo intr-un fel sau altul. App mai pot spune ca atunci cand iubesti si esti iubit in acelasi timp cu aceias intensitate de ambi parteneri atunci fericirea nu are margini dar nici tristetea nu are margini cand suferi din iubire big grintongue

| bogdan8907 a răspuns:

Cuvantul iubire pentru mine inseamna cel mai frumos luicru ce ti se poate intampla si primii de la o fata sau de la un baiat.la mine sincer iubirea a venit pentru prima data la 13 ani si inca si acum o iubesc pe fata respectiva, chiar daca ea este mai rece

| Ionela_6633 a răspuns:

Este cel mai pur si mai frumos sentiment din viata care, nu piere prea usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva, gandesti cu inima nu cu creierulwinking. Si un simplu "buna" iti poate inveseli ziua daca este de la o persoana speciala.Este un sentiment care din pamant "te poate" ridica la cer, intr-o singura clipa, si invers. E foarte complicat si totusi frumos.

| rousz a răspuns:

Iubirea? oare ce este? cu toti cred ca ne-am intrebat la un moment dat. Iubirea este cel mai pur lucru ce i se poate intampla unui om. un sentiment asemenea unei noi renasteri. Iubirea este viaţa, Iubirea nu poate sa înseamne numai fericire, ci si cât mai puţină nefericire.in concluzie :iubire este în esenţă veneraţia vieţii!