| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi aparut primul foton si primul gluon din energie PURA si imateriala? Cum ar fi aparut primul electron? Cum ar fi aparut primul proton? Cum ar fi aparut primul neutron? Cum ar fi aparut hidrogenul? Cum s-ar fi format primele stele?

2 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Este o discutie lunga! Nu prea poti sa explici asta in doua fraze! Daca esti interest de acest subiect, eu iti recomand sa citesti Teoria universală: originea și soarta universului, Carte de Stephen Hawking! Originea universului - John D. Barrow Poate te lamuresc aceste doua carti!

| anonim_4396 explică (pentru marin81):

Oare? Te rog spune pe scurt macar cum ar fi aparut fotonul cea mai usoara particula elementara a carei existenta a fost dovedita experimental. Si apoi imi voi putea da seama daca e rational sa ma apuc sa citesc cartile indicate de tine. Pana imi spui tu iti spun eu ce stiu din intamplare din auzite din ce a zis Hawking: "Inainte de singularitate a fost un spatiu virtual continuu. La un moment dat neplanificat de nimeni si necauzat de nimic au aparut niste fluctuatii cuantice ce au generat formarea primilor fotoni. Primul foton s-a ciocnit cu primul gluon aparut si el dintr-o vibratie sau fluctuatie cuantica mai brutala decat cea care a cauzat aparitia fotonului. Ce i-a adus impreuna pe astia doi nu se stie. Apoi gluonul cel mic s-a intalnit cu un neutron si cu un proton, mult mai mari decat el, veniti de nicaieri - posibil dintr-o fluctuatie si mai brutala. Protonul a scapat cumva nestiut de dusmanul lui de moarte antiprotonul. Apoi gluonul "le-a spus" protonului si neutronului ca ar fi bine sa se tina de mana formand un nucleu. Apoi dupa ce a aparut fratia proton-neutron cei trei s-au pomenit ca fotonii le-au adus o pereche electron-pozitron. Cumva nestiut de nimeni electronul a scapat si el de dusmanul lui de moarte pozitronul. Fratia "a zis" apoi electronului: "Hai electronule vino aici si te infrateste cu noi". Electronul a venit imediat. DAR asa de entuziasmat a fost sa se infrateasca incat nu si-a inchipuit ca ceva de nicaieri - o forta slaba amarata - i-a spus ca sa nu se alipeasca de fratie de proton si ca ar trebui sa pastreze o oarecare distanta." Povestea asta te las pe tine sa o continui sau sa o corectezi.