HepHap
| HepHap a întrebat:

Cum ar fi fost lumea astazi daca Adam nu ar fi muscat din fructul oprit?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Melodia parodie dupa "What if god was one of us" are cateva versuri interesante: When God made this place/In the beginning, did he plant any seeds/Or did he put them there for Adam and Eve/So they'd be hungry for the apple that the snake was always offering.(Cand dumnezeu a facut locul asta la inceput/ a plantat seminte sau a pus pomii direct pentru adam si eva/ ca ei sa fie infometati dupa marul pe care sarpele il oferea intruna.) In concluzie, e imposibil ca adam sa nu fi muscat din mar. Marul a fost pus SPECIAL ca Adam sa muste. Caz rezolvat.

52 răspunsuri:
HepHap
| HepHap explică:

ANa, daca nu ne-am mai fi intrebat atata, inseamna ca nu ar mai fi existat filosofie sau alte demersuri dubitativ-cogitative, experimente stiintifice, descoperiri medicale, inovatii tehnologice, revolutii democratice etc. etc. etc.
Uite un banc dragut: Descartes walks into a bar.
The bartender says: "Are you having a beer?"
Descartes says: "I think not".
Puff! He dissapears in thin air.

Dimonu, nu mi-ai raspuns la intrebare. Te-am intrebat cum ar fi fost acum daca nu se intampla pacatul. Sau Adam a fost predestinat sa pacatuiasca? Daca nu pacatuia el, ma intreb, cum ar mai fi intrat in rol Fiul lui Dumnezeu si Religia?

HepHap
| HepHap explică:

Bine, nony, hai s-o dam pe grupa mica: Motiveaza tu primul votul nefolositor pe care mi l-ai dat. Si, ca sa nu ne expunem copilariile aici, poti sa imi trimiti un mesaj in privat.

| psiholoaga a răspuns:

Zbenguici, ce te face sa afirmi ca fara caderea in pacat, lumea nu ar fi existat, doar adam si eva? Porunca "cresteti, inmultiti-va si stapaniti pamantul" a fost data inainte de muscarea din mar, asa ca de unde ideea ca daca nu ar fi cazut in pacat, nu ar mai fi avut urmasi?

nony
| nony a răspuns:

Sa presupunem ca Dumenezeu este atotvazator, atotstiutor.omniprezent,in cazul asta, nu stia dinainte ca Eva o sa muste si o sa-l ispiteasca si pe Adam?
Putea sa-i opreascá printr-un cuvant. Aaa. dar nu, i-a lasat, si noi am capatat soarta asta.

Ps.Se stia de la inceputul timpului ca Iuda o sa-l tradeze pe Isus, de fapt asta a fost tot planul (presupunem ).atunci de ce Iuda este considerat cel mai pacatos din istoria lumi ca l-a tradat pe Isus, stiind ca asta a fost planul lui Dumnezeu? thinking

nony
| nony a răspuns:

HepHap, daca tot mi-ai dat stupid, motiveaza-l.

nony
| nony a răspuns:

Enigma, parca aveai o lopatzicá in maná?
Erai undeva prin nisip...

nony
| nony a răspuns:

Enigmo, raspunsul meu este destul de clar.Si in primul rand nu era pentru tine, era pentru el. Daca el l-a considerat stupid, l-am rugat sa-l si motiveze, nu pe tine.
Nu vad ce cauti tu aici, esti avocat, esti dezlegator de ganduri?
Ti-am zis, intoarce-te pe terenul tau de joacá.si mai toarna un pic apa pe la floricele.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

In versiunea biblica, lumea nu ar mai fi existat, ar fi fost doar Adam si Eva.
In Biblie sta scris ca acela e pomul cunostintei, iar daca vor musca, vor muri. Mot-a-mot ar insemna ca starea dinainte era de necunoastere: nu stiau nici binele nici raul, nici placere, nici durere. Si mai inseamna ca viata asta e- de fapt- moarte.

cami
| cami a răspuns:

Daca... element cheie.
Pai nu se stie... Poate ca, musca din piersica oprita, sau poate ca ca se intepa in vreun spin, face vreo infectie si. burn.
In orice caz poate ca mult mai buna decat e acum.

| juniper a răspuns:

Ar fi fost plina lumea asta de prea multi oameni, oamenii se nasc si nu mai mor niciodata, deci Dumnezeu ar fi avut un motiv pentru toate astea.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu cum ar fi happyBiblia spune ca daca nu ar fi facut acest lucru Adam acum ne-ar fi fost mult mai bine big grin

| hominid dreak a răspuns:

Daca nu ar fi mancat Adam din fructul oprit, ar fi mancat astazi mai multi oameni.Nu mancatul in sine a fost problema, ci negarea autoritatii divine.Si de unde stiti ca fructul era mar? poate ca era kiwi.

| andrei_5514 a răspuns:

Daca nu ar fi mancat prima pereche din pomul cunostintei binelui si raului, ar fi trait in continuare in paradis vesnic. Decizia lor nesabuita le-a adus moartea, asa cum Dumnezeu a spus. Dumnezeu nu i-a impiedicat pentru ca ei aveau liberul arbitru. Dumnezeu nu i-a fortat sa ii asculte, la fel cum nici azi nu fulgera cand cineva greseste. Asta nu inseamna ca nu vede si nu va pedepsi. In zilele lui Noe, oamenii la fel au ignorat avertismentele, si potopul ia luat. Fiecare trebuie sa faca o alegere in aceasta privinta, care ii va aduce aprobarea sau dezaprobarea lui Dumnezeu. Biblia arata ce trebuie sa faca fiecare si faptul ca in curand Dumnezeu se va satura de rautatea oamenilor (2 Petru 3:9)

| Eron a răspuns:

Biblia nu spune ca acel fruct este un mar, ci doar un fruct anume. Oamenii ar fi fost nemuritori, si lumea tot ar fi existat, findca oamenii tot urmau sa se inmulteasca, porunca data imediat dupa crearea omului.

| Eron a răspuns:

Daca doar Eva ar fi pacatuit, iar Adam nu, probabil Adam ar fi trait fericit in continuare, dar cu Eva nu stiu ce s-ar fi intamplat. Daca nu ar fi mancat niciunul fructul, atunci pe pamant nu era atata durere, crime, inselatorii etc.Ar fi fost paradisul pe pamant.Probabil ca Satana ar fi incercat iar sa-l insele pe Adam, dar acesta ar fi invins din nou, ispita acestuia fiind ocolita.Pana la urma Satana ar fi fost invins pentru totdeauna, omul ar fi trait fericit in comuniune cu Creatorul sau, pacatul invins, Isus nu ar mai fi murit pe cruce, si toata istoria se schimba. Dar Adam a mancat, asa ca...acum trebuie ca noi sa rezistam ispitelor Satanei, pana timpul se va sfarsi si pacatul va fi invins.

| lia a răspuns:

Tare-mi place de voi, baietii, pentru ca la orice intrebare care are la baza o tema religioasa, ajungeti la o disputa. Cer scuze pentru aceasta paranteza happy
Si acum ca sa raspund la intrebare, probabil ca Eva nu ar mai fi fost condamnata la suferinta. Si nu ar mai fi avut, saracii de jurnalisti motive ca sa faca din acel barbat insarcinat o stire, pentru ca nu ar mai fi fost nimic ciudat in asta. Nu ar mai fi fost diferente intre noi. Ciudata teorie...

| death a răspuns:

Dacă nici Adam şi nici Eva nu ar fi muşcat din mărul respectiv, nu ar fi existat păcate a căror iertare să o vândă Biserica la capu' gol. Deci am fi crezut în Dumnezeu fără să fim îndobitociţi şi ţinuţi înapoi câteva sute de ani de o instituţie mai murdară decât şarpele de aprozar care i-a oferit femeii mărul.

| kh1ss a răspuns:

Oare cum ar fi, daca ai mai pune mana pe o carte?[Iti spun eu, iti va fi mai bine]

| alexdop21 a răspuns:

If Bible say that, we believe that?
Eu unu nu prea cred ce scrie prin Biblie, sincer sa fiu nu cred in mituri, basme si povesti. Dar pana la urma daca ne gandim la ce s-ar fi intamplat, daca s-ar fi intamplat, cred ca nu am mai fii aici, si ca pamatul nu ar mai fii. Dar asta e ce spune biblia, daca ne luam dupa ce spune stiinta atunci ar trebui sa credem in big bang, in bacteriile care au format micro organisme, ce apoi s-au transformat in mici animalute nevertebrate, apoi in mici vertebrate, si tot asa... How knows?

| mircea a răspuns:

Pa daca Adam nu musca din mar, Eva era si acum fata mare si noi nu aveam motive sa facem filozofie, nu?

| buburuzAndreea a răspuns:

Daca Adam nu ar fi cedat ispitei, cu siguranta ghidusa aia curioasa de Eva ar fi mancat din mar. Si atunci ea ar fi fost coborata pe Pamant, iar dragul de Adam ar fi umblat in continuare cu frunzulita la puta, fericit si fara griji. Dar sa nu uitam de personajul principal feminin. Ea si-ar fi gasit iubirea vietii ei, un frumos si vanjos armasar salbatic, iar noi am fi fost acum centauri. Aaaah, n-ar fi fost frumos? day dreaming

| deeea28 a răspuns:

In primul rand EVA a muscat din mar si apoi i-a dat si lui Adam, lucru pentru care femeia e acuzata de vecuri. Dar cred ca faza asta este metaforica. Cred ca marul vrea sa insemne de fapt defectele noastre, mai ales ca dupa ce au muscat amandoi din mar, se zice in biblie, ca isi vad goliciunea(sau ceva de genu asta) si se rusineaza de d-zeu.
Daca Adam si Eva nu se vedeau goi, nu se mai rusinau, nu mai conta ca sunt grasi sau nu, se iubeau asa cum erau, nu mai vedea ca poate Adam are chelie, sau nu, sau ca e alb sau negru, se iubeau asa cum erau. Asta e pacatul nostru, ca vedem. Cred ca undeva fiecare realizeaza ca degeaba esti super, daca nu te intelegi cu nimeni.
Daca cei 2 nu muscau din marul oprit, probabil ca lumea era mult mai simpla in primul rand, decat este si mult mai buna

| inna a răspuns:

Sa nu credem in povesti...doar nu te astpti ca ar fi fost Raiul pe Pamant.winking. I don't belive in fairytales.

Răspuns utilizator avertizat
| aysun a răspuns:

Cum ar fi daca n-am crede in prostii d-astea? happy

| ViVi a răspuns:

Si cum ar fi fost daca nu ne-am mai fi intrebat atata si nici macar nu stim exact adevaru thinkingwinking

| ViVi a răspuns:

Da stiu dar tot nu aflam adevaru cat ne zbatem laughing rolling on the floor

| amaadina a răspuns:

Care imi ziceti si mie ''faza'', adica povestea cu fructu' oprit?laughing

| BabyDoll a răspuns:

Cred ca ar fi fost mai bine big grin

happy.