| Alexandrionelu a întrebat:

Dacă doar Eva a mușcat din fructul interzis, de ce au fost alungați amândoi din gradina Edenului? Adică ce vina a avut Adam in toată treaba asta?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Eva a mancat din fructul oprit de placere si dorinta de marire, i-a dat si lui Adam, acesta a mancat ca sa aiba aceiasi soarta ca a Evei din dragoste pentru ea.

| Alexandrionelu explică (pentru danut):

Și totuși amândoi au primit aceiași pedeapsă.

| danut a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Bibia spune ca plata pacatului este moartea. Amandoi AU MACAT, nu se tine cont de motive. Amandoi au incalcat porunca lui Dumnezeu.

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vai de cel ce nu-nțelege,
Sie își este inamic,
Dacă crede că sub părul
Lung se poate ascunde minte,
Și așteaptă blând în umbră,
In postură de om cuminte,
Eva, să-i arunce mărul.
Adam și Eva, nu au fost pedepsiți degeaba împreună.
La un moment dat, erau o unică ființă ( din coasta, o bucată din ființa lui Adam a fost făcută Eva). Când ei mănâncă împreună din acelaș fruct, este primul lor act de împreunare, de a face ceva împreună, de a restabili situația originară de a fi din nou, un singur trup, Adam și coasta lui din nou împreună.

| Alexandrionelu explică (pentru sadrian46):

Intuiesc metafora, dar totuși, explica-mi te rog așa, ca pentru un inginer : deci fructul oprit era sexul, Eva a "gustat" prima și apoi i-a dat și lui Adam sa guste, adică? Cum a făcut asta? Și ce rol are "șarpele", care înțeleg ca de fapt era Satan?

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Șarpele a făcut ceea ce Dumnezeu ( cel din Biblie) nu putea să facă oficial, să îndemne la încălcarea regulamentelor sale de viețuire în rai. A provocat o călcare necesară a legii impuse. El doar a declanșat un proces care s-ar fi întâmplat până la urmă și fără el. A grăbit apariția umanității așa cum este ea azi ( așa era și pe vremea când a fost scrisă Biblia). Satan are rol foarte important. Fără el și Dumnezeu și Isus își pierd obiectul muncii. Fructul oprit era sexul doar în interpretarea teologilor medievali.
Citește geneza 3. 1-6. E vorba acolo despre sex, legat de acel pom și de fructele lui? Nicăieri! Este pomul cunoașterii binelui și a răului și din cauza asta, veți fi ca Dumnezeu!
In Geneza 1.26 omul a fost creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Dar până era în rai nu avea responsabilități și valori morale, avea de mâncare avea de toate.
După ce au mâncat din pom, au fost și din punct de vedere al valorilor morale ca Dumnezeu, conform cu Geneza 3. 1-6. Asta este esența problemei. Ori ei era deja menit să facă copii încă din Geneza 1.28 căci le-a spus încă de atunci.
-Creșteți, inmulțiți-vă.
Deci lucrurile erau anranjate de milt mai de demult. Nu rezultă de nicăieri că ei până erau în rai nu făceau deloc sex, doar că nu făceau copii ( prezervative, pilule, chestii). Iar anunțarea femeii că va face copii, prin suferință, este acum posibilă după ieșirea din rai, căci acum Adam și Eva nu doar transmit viața animală când fac sex, ci transmit mai departe nu păcatul ( din nou, interpretare teologică îngustă) ci moștenirea de la Dumnezeu, a cunoașterii binelui și a răului. Viața umană nu doar plăcere și durere, ca la animale, nu numai ADN uman transmis la urmași înseamnă ci transmiterea de valori morale.

| Alexandrionelu explică (pentru sadrian46):

Inteleg și îți mulțumesc pentru răspuns, dar totuși, de ce au fost pedepsiți pentru un păcat care le era predestinat? Și ce s-ar fi întâmplat dacă ei nu ar fi gustat din fructul interzis? Dar dacă doar unul din ei ar fi gustat?

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ca să își păstreze supremația. După, ei erau ca și el sub toate aspectele. Ca să rămână șef ( a rămas șef doar peste Rai) i-a pedepsit cu datul afară. Dacă nu ar fi gustat, am fi rămas în continuare ca animalele, care nu au judecată morală.
Nu se putea doar unul din ei. Căci ei sunt de la început, fiecare doar jumătate dintr-o ființă vie. S-a desprins o bucată ( o coastă) din fijnța primară ( Adam) și au apărut ambele sexe. Fiecare sex este doar o jumătate din ființa primară. Ei devin ființă întreagă când procrează. Ei nu pot exista unul fără altul. Existența lor ca două ființe separate este o stare temporară. Unul fără altul nu pot exista. Astfel nu putea să guste doar unul din ei. Doar unul singur este egal cu nici unul.

| Alexandrionelu explică (pentru sadrian46):

Foarte frumoasa ideologie și foarte perfecționista. Mi-ar fi plăcut sa trăiesc într-o astfel de lume, în locul acesteia, în care fetele au avut deja zeci de "jumătăți" înainte de majorat... Parca lumea "moderna" se apropie tot mai mult de cea animală, chiar dacă avem tot mai mulți gigahertzi și megapixeli în buzunar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Așa își caută ele jumătatea mai nou. Așa învață ceva despre ce e bine și ce e rău.

| anonimg a răspuns:

Îți recomand cartea "Patriarhi și profeți".
O găsești aici: https://m.egwwritings.org/ro/book/2674.0
Sau în aplicația EGW Writings 2 de pe Google play.
Sau cel mai bine în format tipărit, aici: https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Motivul a fost NEMURIREA

| mentholinks a răspuns:

I-a dat Eva sa manance si a mancat si el. Urmez eu.

| Emma30555 a răspuns:

Din cate stiu eu a muscat si el

| Alexandrionelu explică (pentru Emma30555):

Da, așa-i! Uitasem.

| Octavian199 a răspuns:

Intrebare trebuia sa fie.''Daca Adam si Eva au gresit, de ce trebuiau sa sufere celelalte vietuitoare?''

| Octavian199 a răspuns:

Danut tata.Cu ce au pacatuit celelalte animale si plante, chiar si metalele, exemplu:Fierul.

| Digikey a răspuns:

Au mancat amandoi.
Era un singur fruct in copacul acela si Dumnezeu astepta de mult sa se coaca. Exact in dimineata cand avea pofta sa-l manance,
au venit umanoizii de Adam si Eva si l-au mancat ei. Normal ca lui Dumnezeu i-a venit dracii, s-a enervat, i-a facut albie de porci si i-a dat afara din gradina.
Povestitorul care era de fata nu a putut sa reproduca toate expresiile, mai ales ca unele erau inca nefolosie. Abia dupa 2000 de ani au fost pronuntate in melodiile trupei Parazitii.

| DarthNiger a răspuns:

Nu am citit biblia, dar stiu ca Eva l-a ''corupt'' pe Adam sa muste si el dupa aceea, de aceea in religia crestina femeia este considerata ca fiind mai vicleana si mai rea decat barbatul.

| Alexandrionelu explică:

Interesant comentariu. Sunt sigur ca degustători profesioniști de fasole in stare gazoasa îl vor aprecia happy

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Este o alegorie. "Pomul Cunoasterii" le dadea lui Adam si Eva posibilitatea sa discerne intre bine si rau si sa vada "adevarul" (scrie asta si biblie). Asta le-a spus si Sarpele/Satan. Evident zeului ebraic nu i-a convenit si i-a pedepsit pe amandoi sa fie sclavi pe Pamant (asta-i si scopul crestinismului de altfel). De asta era fructul "interzis", pentru ca oamenilor le era interzis sa vada adevarul. Vezi cum toate se leaga?

| Alexandrionelu explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Da, inteligenta alegoria! Ma gândesc dacă autorul sa gândit oare asa de departe.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Biblia a fost scrisa de rabini si contine o multime de alegorii. Probelma nu este daca ca s-au gandit ei asa departe, problema este ca noi nu intelegem multe din aceste alegorii. Ce sa mai zic de saracii crestini ca ei iau literar tot ce scrie acolo fara sa aiba habar ce inseamna, evident ma refer la micul procent de crestini care chiar citesc biblia.