| GeorgianaDragus a întrebat:

Cum credeti ca ar fi lumea de astazi daca Adam si Eva Nu mancau din fructul oprit?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Lumea ar fi fost aşa cum a dorit Dumnezeu de la bun început: oamenii să trăiască etern şi fericiţi având grijă de pământ. Întrucât Dumnezeu îşi realizează scopurile putem fi siguri că în viitor vor exista aceste condiţii. (Isaia 55:10, 11)

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai discutat tu personal, cu Adam și cu Eva, și știi tu precis că au mâncat, din fructul oprit?

Poate nu a fost chiar așa!

| relian a răspuns:

Daca nu mincau din pomul interzis asta al cunoasteri, deci nu din fruct ca acolo nu spune fructe, ar fi mincat probabil din alti pomi care nu erau interzisi.Eu sincer mincam prima oara din pomul vietii, apoi mergeam si mincam si din pomul cunoasterii si uite asa deveneam cu totii ca si EI.Asta cu pomii sint basme.Ia intreaba-te ce s-ar fi intimplat daca ar fi mincat din pomul vietii, ca ala nu era interzis si dupa ar fi venit Satana si lear fi zis sa manince si din pomul cunoasterii care era interzis.Deci este poveste basm curat.De ce? Simplu pentru ca daca ar fi fost asa cum se spune Satana nu era idiot, iar fi indemnat prima oara sa manince din acest pom al vietii si apoi din cel al cunoasterii, sau sarpele ala cine o fi fost.Si atunci Dzeu o cam lua in freza nu mai avea ce le face niciodata.Si lumea ar fi aratat ca si cea in care sta Dzeu daca exista.Cum ar fi aratat daca nu mincau? Ar fi aratat cum arata astazi dar fara oameni si tot cea construit omul.iar noi citi mai erau am fo fost ca nise animale albatice.Asta daca am fi supravietuit pina astazi si ne minca lupu.

| sublime89 a răspuns:

Chiar asa cum e si acum, pentru ca adam si eva n-au mancat din fructul oprit. Stii de ce? pentru ca n-au existat.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Voi inca mai credeti in aberatia asta cu fructu magic si cu viata vesnica, daca nu exista pacatul? serios? maturizati-va

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate era o legumă oprită.De unde știi tu că era fruct? Și eu care credeam că ne tragem din dinozauri.

| Mikhtarian a răspuns:

Fara pacate.

| Ben00 a răspuns:

Cred ca ar fi ramas in lumea lor spiritualizata si nu ar fi ajuns legati de materia grosiera.

| AwaZoh98 a răspuns:

Toti oamenii traiau vesnic...banuiesc! big grin
Nu ar mai fi avut pacatul stramosesc.winking

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu pot sa cred ca sunt uni care mai cred in basme cu Adam si Eva

| GeorgianaDragus explică (pentru IoanieCriminalul):

Mars dracu cred in ce vreau eu