| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati convinge pe cineva ca pentagrama si steaua lui David nu sunt simboluri satanice?
Funda.

Răspuns Câştigător
| ImiUrascViata a răspuns:

Foarte simplu incerci sa le vorbesti de partea frumoasa si de o au in comun aceste simboluri. Ambele sunt stele doar ca la pentagrama sunt cateva chestii in plus si cifre... Nu consider ca e ceva satanic daca are un cerc si cateva cifre, alea sunt doar supertitii foarte vechi. Si daca tot insista le zici scurt si la obiect. - FRATE, sunt doar niste semne sau mazgaleli ale alora din trecut. Satana nu exista si nu avem nici dovezi destul de credibile cum ca exista un asa zis Dumnezeu. Eu acum nu zic la modul sa nu credeti desi daca e un Dumnezeu cu atat mai bine dar tot nu vad o dovada destul de credibila in prezent. La ceva de genul ma gandeam. Acum, puii mei daca va e frica de niste desene de le poate face pana si un copil cu imaginatie bogata asta e alta poveste. Sunt destul de sceptic in privinta acestor asa zise simboluri satanice daca ma intrebi pe mine. Au fost facute doar sa sperie un pic lumea incat sa fie cuminte xD. Funda?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce te ai chinui sa convingi pe cineva. e clar ca daca el crede in rahaturi din astea nu il poti scoate din ale lui

| T0T a răspuns:

Steaua lui David deja după nume îi dai o semnificație Biblică deci nu ai cum să zici că nu e simbol satanic.

| Florentina9210 a răspuns:

Pentagrama chiar este simbol satanic, pe cand Steaua lui David, nu!
Am multe cunostinte in aceste lucruri, si stiu cat de cat.

Răspuns utilizator avertizat
| Florentina9210 a răspuns (pentru mafiot1):

Zau? Mai documenteaza-te!

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Pentagrama nu este un simbol satanic, este un simbol precrestin. Cea cu varful in jos a fos imprumutata recent de unele grupuri satanice, la fel ca si numarul 666 care avea o cu totul alta semnificatie, a fost trasformat de crestinism intr-ul simbol al "raului".

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Ii spui ca nu exista religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga-i in cap ideea:
"Chiar daca sunt asta nu inseamna ca sunt satanic, sunt doar niste xxxx".

| RaduHD a răspuns:

[De pe wikipedia]
Pentagramele au fost folosite ca ornamente pentru oale și sunt legate de prima creere a limbii vorbite.Mai târziu, pentagrama a fost folosită ca semn de regalitate, tot de aceeași Mesopotamie. Apoi a reprezentat Puterea Imperială, care a ajuns în cele patru colțuri ale lumii.(in limba greaca: pentagrammon inseamna "cu cinci linii", sunt doar forme geometrice.)

| Florentina9210 a răspuns (pentru RaduHD):

Nu imi spune ca ai cautat pe wiki. laughing
Te-ai gafat aici. Tu vorbesti de pentagrama cu cinci colturi, aia da, este simbol satanic. Multi o folosesc pentru diferite forme de vrajitorie, am o prietena, de la ea stiu asta.
pe cand Steaua lui David, are 6 colturi. laughing Nu e semn malefic ci unul de protectie.
Te iert de data asta ca nu ai fost atent. Se mai intampla!

Răspuns utilizator avertizat
| Florentina9210 a răspuns (pentru mafiot1):

Bine ma, bine, e ca voi, fie! N-am cu cine sa discut.

Răspuns utilizator avertizat
| Florentina9210 a răspuns (pentru mafiot1):

Intotdeauna ai mei m-au invatat, ca in cazul in care nu am cu cine sa discut, sa abandonez situatia. O zi buna sa ai!

Răspuns utilizator avertizat
| RaduHD a răspuns (pentru Florentina9210):

Pentagrama = (Penta = Cinci), cate colturi ai vrea sa aiba o PENTAgrama? laughing Pana la urma urmei este doar un simbol care a fost folosit. La fel si Svastika(aia de pe steagul Nazistilor), pe timpuri simboliza pacea sau noroc. Dar daca spui Svastika toti se gandesc la Hitler...E doar un simbol.

| Oana92 a răspuns (pentru RaduHD):

Incerci sa convingi un om care stie de pentagrama de la o prietena care se crede "vrajitoare"... Eu zic ca esti norocos ca s-a rezumat la o contrazicere virtuala si nu ti-a facut vodoowinking

Răspuns utilizator avertizat
| RaduHD a răspuns (pentru Oana92):

winking mda, ai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat