| Asyul95 a întrebat:

Cine a fost David?
"Steaua lui David"?
funda!

7 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Aici ai tot ce te intereseaza; http://ro.wikipedia.org/wiki/Steaua_lui_David

| blondissima a răspuns:

Profet şi legiuitor al lui Dumnezeu, un rege drept al Regatului Unit al Israelului. David este, probabil, renumit pentru înfrângerea gigantului Goliat, atunci când el a fost un soldat în armata regelui Saul.

Genealogia lui merge înapoi prin intermediul lui Iuda, fiul lui Iacov (Ya'qub), lui Avraam (Ibrahim). El a fost unul din prooroci si i-a fost revelata o carte, Psalmii. Se spune în Coran că Zabur, Psalmii, s-au dat lui David iar Solomon (Suleyman), a preluat sarcina de profeţie după moartea sa şi el a fost făcut ulterior rege al Israelului.
Punctele de vedere iudeo-creştin şi islamic al lui David, cu toate acestea, diferă în unele aspecte. Musulmanii nu acceptă păcatele de adulter şi crimă atribuită lui David în Biblia ebraică, deoarece profeţii - in credinta lor cea mai mare măsură ales şi aleşii lui Dumnezeu - nu ar comite astfel de infracţiuni grave. Povestea lui Batşeba şi Urie este, de asemenea, absenta din naraţiunile coranice despre David şi nu joacă nici un rol în tradiţia islamică.

Zabur Cartea Sfântă a fost revelata lui David de Dumnezeu, la fel cum Musa (Moise) a primit Tawrat (Tora), Isa (Isus) a primit Injil (Evanghelia) şi Muhammad a primit Coranul. În actuala scriptura Biblia ebraică. Zabur este cunoscut sub numele de Psalmii. Cu toate acestea, ca şi toate celelalte scripturi islamice din trecut cu exceptia Coranului, Psalmii se crede ca a fost coruptă dea lungul timpului, cu unele parti din mesajul original pierdute. Cu toate acestea, musulmanii trateaza Psalmii si in prezent cu respect imens, deoarece, în forma lor originală, a fost o carte inspirată de Dumnezeu.

Steaua lui David ( cunoscuta în ebraică ca Scutul lui David sau Magen David (ebraică מָגֵן דָּוִד; ebraica biblica Magen Dawid, Tiberian [mɔɣen dɔvið], ebraica moderna [maɡen David], Ashkenazi ebraică şi idiş Mogein DOVID [mɔɡeɪn dɔvid] sau Mogen DOVID) este un simbol general recunoscut al identităţii evreieşti şi al iudaismului. [1]

Forma sa este aceea a unei hexagrame, compus din două triunghiuri echilaterale. Unul triunghi reprezintă seminţia lui Iuda de guvernământ şi alte hotărâri seminţia lui Beniamin. De asemenea, este privită ca o Dalet şi YUD, scrisoare de două atribuite lui Iuda. Există douăsprezece Vav, sau "bărbaţi", reprezentând cele douasprezece semintii ale lui Israel sau patriarhi. Hexagrama a fost folosit ca un simbol al iudaismului din secolul 17, cu precedente în secolele 14 şi 16 în Europa Centrală, în cazul în care Scutul lui David a fost parţial utilizate în conjuncţie cu Sigiliul lui Solomon (hexagrama) pe drapelele evreieşti. Utilizarea sa, probabil, provine de la medieval (11 la secolul al 13-lea), amulete evreiesti de protecţie (segulot).

Explicatia unui prieten evreu : Cele doua triunghiuri care formeaza Steaua lui David, simbolizeaza binele si raul, energia pozitiva si negativa care se regaseste in tot si toate pe lumea noastra.

Termenul "Scutul lui David" este, de asemenea, utilizat în Siddur (carte de rugăciuni evreieşti), ca un titlu al Lui Dumnezeu pentru Israel.

În Unicode, un "Steaua lui David" simbol este codificat la U 2721: ✡

| Georgiaanaa123 a răspuns:

Jak sparow

| kmarianak a răspuns:

Regele David este unul dintre cele mai cunoscute personaje biblice. Despre acesta Sfanta Scriptura spune ca a fost un om "dupa inima lui Dumnezeu". Este prezentat ca cel mai mare dintre imparatii israeliti, iar intruparea Mantuitorului avea sa se realizeze pe calea liniei sale genealogice. David a fost cioban, soldat, un excelent ofiter, poet, intemeietor de imperii, tata si rege.
Cunoscuta Stea a lui David (Maghen Dawid, lit. "scutul lui David") este parte din steagul noului stat Israel. In arta, regele David este pictat cu nelipsita lui harpa. Din neamul lui se va naste Iosif, logodnicul Mariei, din care s-a nascut Isus.
Mai multe informatii gasesti pe http://www.universdecopil.ro/Legenda-lui-David.html

| App0 a răspuns:

David a fost regele Israelului.Si eu cred ca "Steaua lui David" este simbolul sau.

| RandyOrtonRKO a răspuns:

Jack sparow

| AnDrEi_7564 a răspuns:

David a fost rege steaua lui e pe steagurile israiele