| anonim_4396 a întrebat:

Cum au inceput pasarile sa zboare? Adica cum de la o fiinta mergatoare s-a ajuns la una zburatoare?
Da, stiu, multe milioane de ani, dar totusi, mi-ati putea explica si mie procesul? Nu foarte lung totusi
Multumesc in avans!

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cateva ipoteze(presupuneri) despre trecerea de la clasa Sauropsida(dinozauri) la clasa Avis(pasari) gasesti in sectiunea "jocul ametitor al ipotezelor" din link-ul : http://www.descopera.ro/......-sa-zboare

| RAY a răspuns:

Dawkins atat de frumos descrie acest fenomen in cartea lui http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......enpdf.html

nu exista un raspuns usor, trebuie sa cercetezi mai adanc http://istoria-universului-2020.blogspot.com/2018/07/dinosaur.html

| RAY a răspuns:

Acum 6 ore | Nilsson a răspuns:
Cand arunci cu milioanele de ani orice tampenie poate parea plauzibila.
Daca intrebi in evolutionist de ce nu mai exista dinozauri cu pene ar spune din cauza ca au evoluat in pasari.
Daca il intrebi daca oamenii au evoluat din maimute de ce mai sunt maimute se va supara si iti va spune ca n-ai invatat nimic la scoala happy

cate prosti scrii,pasarile nu sunt dinozauri cu pene,o forma de tranzictie intre dinozauri si pasari a fost stramosul

maimutele sunt grupate in mai multe specii, fiecare pecie s-a adaptat,nu toate maimutee au devenit oamenii, cimpanzeii, gorile, si pur simplu omul cu cimpanzeul =stramos comun, cimpanzeul si omul au avut stramos comun
cum stim asta, impartaresc o un cromozon indentic sansa era rara sa fie asa prin noroc

https://www.youtube.com/watch?v=bVYueUkP4Ns
https://www.youtube.com/watch?v=PZeMYuUewW4
https://www.youtube.com/watch?v=6vWT_4kXjWc
https://www.youtube.com/watch?v=kp5i0_6PlrU

iar despre cum stim ce varsta planeta

https://www.youtube.com/watch?v=nE5nHDm53yE

| Nilsson a răspuns:

Cand arunci cu milioanele de ani orice tampenie poate parea plauzibila.
Daca intrebi in evolutionist de ce nu mai exista dinozauri cu pene ar spune din cauza ca au evoluat in pasari.
Daca il intrebi daca oamenii au evoluat din maimute de ce mai sunt maimute se va supara si iti va spune ca n-ai invatat nimic la scoala happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu avem de unde ști daca nu cumva din aeriene s-au făcut terestrewinking O întrebare buna cu un răspunde mai dificil de dat.

| Iunix a răspuns:

Se crede ( sau se știe ) că dinozaurii aveau ceva pene. Presupun că la început „ păsările " poate se cățărau prin copaci ( microraptor ) ca să scape de prădători și poate săreau din copac în copac pentru a se deplasa, pe jos fiind prădători. Aceste animale sărau din pom în pom, de pe o cracă pe alta la fel ca veverițele zburătoare. Dinozaurii aveau deja pene. Și acum apare motorul evoluției, adică selecția naturală. Animalele care erau puțin mai grele și aveau mai puține pene nu puteau să scape așa ușor și erau prinse și mâncate de alte animale. În schimb supraviețuiau acele „ păsări " care aveau poate doar puțin mai multe pene și erau mai ușoare, astfel puteau să planeze poate doar cu câțiva metri mai mult față de restul și doar astea scăpau de prădători. Dar nu toate. Astea făceau pui, puii le moșteneau trăsăturile și erau mai ușori și cu pene mai multe. Din acești pui la fel, supraviețuiau doar cei mai rapizi, mai ușori, cei care puteau să sară și să planeze cât mai mult, poate atunci când dădeau din aripi nu adăugau decât câțiva metrii la distanță, dar asta conta.

Selecția naturală duce la evoluție. Supraviețuiesc cei mai buni și aceștia fac pui, din pui la fel supraviețuiesc cei mai buni. Animalele care se nasc cu defecte sunt eliminate de prădători și nu apusă să-și transmită genele mai departe, așa cum se întâmplă în cazul oamenilor.

| teo530 a răspuns (pentru Iunix):

E buna teoria ta dar vreau sa stiu de unde ai mai scos-o si pe asta ca si la oameni e la fel? Unde ai vazut sau auzit tu ca un copil nascut cu nu stiu ce malformatie e omorat sau dat la nu stiu ce animal? Daca un copil se naste cu o malformatie este ingrijit iar daca problema se stabilizeaza acel copil va ajunge sa aiba copii la randul sau. Cum zici tu poate in evul mediu cand nu exista medicina si daca aveai o problema oricat de mica erai in pericol de moarte.

| RAY a răspuns (pentru teo530):

Teo inainte acel copil era lasat sa moara

| Iunix a răspuns (pentru teo530):

Am spus că la animale există selecție naturală în timp ce la om nu mai există. Acum oricine cu defecte genetice poate să supraviețuiască și să se reproducă. Astfel bolile genetice rezistă și se transmit în continuare.
În lumea animalelor în schimb supraviețuiesc cei mai sănătoși. Restul sunt eliminați de ciclul vieții. Adică sunt prinși de alte animale și mâncați deoarece având probleme de sănătate nu pot să fugă suficient de repede.
La oameni în schimb și un orb din naștere, cu un pic de noroc poate să-și întemeieze o familie și o parte din copii lor au o șansă foarte mare să moștenească acea boală, născându-se și ei orbi.

| teo530 a răspuns (pentru Iunix):

Da acum inteleg. Inainte intelesesem ca oamenii cu dizabilitati sau altfel de boala sunt lasati la voia sortii.

| sabin89 a răspuns (pentru Iunix):

Înțeleg logica asta cu animalele care trebuia să "sară din pom în pom". Nu înțeleg de ce au avut și unii dinozauri pene? Că doar ei nu trebuia să sară din pom în pom. Ai vreo explicație?

| Doja a răspuns:

Aripile si penele sunt trasaturi evolutive extrem de vechi. Pestii au aripioare, exista pesti zburatori (care planeaza pana la 30 m), si chiar si in cazul dinozaurilor existau variante terestre cu pene.

https://www.youtube.com/watch?v=bk7McNUjWgw

Depinde totul de mediul in care s-au aflat si de utilitatea zborului