| Inferno a întrebat:

Cum comentati citatul urmator? "Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi."

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

''Viata fara dragoste''...nu e viata.

7 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Asculta si tu melodia lui 'Gheorghe Gheorghiu - Unde dragoste nu e, nimic nu e'... reflectand la versuri tongue si o sa descoperi America! laughing lol rolling on the floor

NOname
| NOname a răspuns:

Numai iubind simți că ți-o trăiești la maxim.

| Laura a răspuns:

Modul de formulare e cam idiot. Toate lucrurile sunt umbre ale unor variante mai bune ale lucrurilor respective, dacă stai s-o iei așa.
Altfel, lumea supraapreciază dragostea. Și majoritatea se cred deștepți că vorbesc despre dragoste pe plan obiectiv crezând că viața are un scop anume și că ăia care nu merg după principiile lor le sunt inferiori.

| doctorandus a răspuns (pentru Laura):

Conform lui Bourdieu, oamenii se folosesc de gust pentru a-si stabili ierarhiile sociale. Gustul consta in principal din dezgust, adica important pentru a avea gust nu e ce-ti place ci ce nu-ti place. De exemplu daca-ti place orice muzica se cheama ca n-ai gust muzical. Un adolescent ambitios nu cade-n ispita drogurilor si alcoolului pentru ca are dezgust pentru cei care cad prada lor. Asa ca ideea ca altii sunt inferiori (mental, fizic, ca lene, etc.) poate avea o functie in educarea si dezvoltarea cuiva.

Altfel, sunt de acord ca dragostea e supraapreciata, de aici provin toti gargaunii romanticilor (daca mai exista asa ceva).

| CautNume a răspuns:

N-ai voie sa-ti faci teme pe TPU.

| CautNume a răspuns:

Scuze, nu la intrebarea asta vroiam sa raspund cu "N-ai voie sa-ti faci temele pe TPU".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasoala rau happy