| ITstul a întrebat:

Cum creaza creierul visele?
Care este rolul lor?
Putem trai fara ele?

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deja la capitolul vise.se intra in speculatii!
toata lumea vine cu teorii.dar nimeni nu a reusit pana acum sa isi explice concret care e treaba cu visele!

| Skylar a răspuns:

Creierul uman e un mister...

| Dean1996 a răspuns:

Salut!
Părerea mea este că fără vise nu poți trăi,a visa inseamnă a dori,a vrea ceva anume,in viziunea mea,visul este ceva ce-ți doresți,și, de cele mai multe ori, nu poți avea.Visele înseamnă trăiri intense,dorințe inexplicabile,înseamnă sentimente. Orice lucru pe lumea asta are un rol,construiește un întreg, rolul lor este de-a ne relaxa, de-a ne face să sperăm poate.Creierul nu creează visele,vin de la subconștient,ele pot fi controlate,sau necontrolate(nu facem mereu ceea ce vrem în vis,sau nu visăm mereu ceea ce vrem,depinde de stare care o avem).Eu asta înteleg prin a visa,a dori să obți ceva,sau pur și simplu un mod de relaxare,pentru că atunci cand visezi dormi, poți visa și cu ochii deschiși, dar intru în altă extremă și deviez prea mult de întrebarea ta.De multe ori un vis îți conferă o stare placută.

| lplostonyou a răspuns:

Salut.Parerea mea este ca aceste asa zise vise sunt de fapt niste descarcari electrice la nivel neuronal si aceste descarcari ar provoca la randul lor activarea unor centrii din creier centri care sunt responsabili pentru imagine,sunet si alte lucruri pe care le percepem noi prin simturi, asta e parerea mea, dar poate ma insel.

| itisnothingbutsomefeelings a răspuns:

Buna, visele sunt temeri sau donrinte din subconstientul nostru...ele dureaza doar cateva secunde si au rolul de a elibera stresul suboconstientului.asta daca te referi la vise intimpul somnului. daca te referi la vise ca fiind dorinte ele sunt necesare pentru ca in aceste vise este concentrata o parte din speranta.firea umana a fost conceputa pentru a avea vise.ai o dorinta nici nu apuci sa ti-o inplinesti si deja ai alta...bft sper ca te-am ajutat

| MaRy_2365 a răspuns:

Nu stiu daca putem trai fara ele, dar fiecare om viseaza, chiar si orbii. Altii viseaza colorat, altii in alb-negru; barbatii si femeile diferit.