| Purec a întrebat:

Cum credeti ca a aparut universul? Avem 2 variante: 1. Universul a fost creat de o fiinta supranaturala care " exista dintotdeauna, nimeni nu l-a vazut vreodata, nu poate fi auzit, nu poate fi atins, nu poate fi mirosit, nu poate fi gustat, nu poate fi detectat cu niciun fel de aparat facut de om, dar cu toate astea, acest zeu se afla pretutindeni" 2. Universul a aparut in urma big-bang-ului acum 13, 7 miliarde de ani. Pentru ca teoria sa poata exista, trebuie sa adaugam in ecuatie materia intunecat. " Materia intunecata nu poate fi vazuta de nimeni, nu poate fi atinsa, nu poate fi gustata, nu poate fi mirosita, nu interactioneaza cu absolut nimic, nu poate fi detectata cu niciun aparat facut de om, insa cu toate astea exista aproape pretutindeni" Care credeti ca este varianta corecta? ps: Observa cineva asemanarea dintre cele doua variante?happy

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand Big Bang-ul nici nu afirma, nici nu respinge existenta lui Dumnezeu.

In al doilea rand, materia intunecata si energia intunecata pot fi calculate din ce stim sigur pana acum.

E fals ca materia intunecata nu interactioneaza cu absolut nimic, altfel n-ar fi nevoie s-o mai postuleze fizicienii. Teoriile fizice n-au nicio nevoie de ceva care nu interactioneaza cu absolut nimic. Chestiunea tine de biriciul lui Ockham.

| Purec explică (pentru doctorandus):

Ok, cu ce interactioenaza materia intunecata, si cum o putem masura/detecta?

Ps: Nu afirmam nimic despre existenta lui Dumnezeu, intrebarea se referea strict la aparitia universului.

| doctorandus a răspuns (pentru Purec):

De ex. cu gravitatia. Neutrinii sunt materie intunecata (adica materie care nu interactioneaza electromagnetic).

| Purec explică (pentru doctorandus):

1. Nu poti afirma ca neutrinii sunt materie intunecata. Dai cu banul si nu asa se face. Doar pentru ca neutrinii au interactiune foarte slaba cu mediul nu inseamna ca ei sunt materia intunecata.

2. Nu ai inteles exact ce se presupune ca inseamna materie intunecata

3. Alte comentarii nu isi au rostul, pentru ca e clar ca deschizi wiki prea des

| doctorandus a răspuns (pentru Purec):

Neutrinii sunt materie intunecata, pentru ca materia intunecata e materia care nu interactioneaza electromagnetic. Sigur, neutrinii nu sunt decat un mic procentaj din materia intunecata, dar fac parte din ea.

Scuza cu "deschizi wiki prea des" sau "pe Wikipedia poate scrie orice nerod" e pentru milogi.

| Purec explică (pentru doctorandus):

Esti intr-o mareee eroare. Materia intunecata, daca ar exista, ar trebui sa fie formata din particule masive, in niciun caz neutrini. Daca spunea WINP sau alte chestii de genul sa zicem ca aveai credibilitate, dar ideea de materie intunecata, tot subreda ramane. Marea dovada a existentei ei este ca fara ea modelul standard ar avea de suferit. A fost introdusa in ecuatie doar pentru a umple niste goluri.

| doctorandus a răspuns (pentru Purec):

Citeste ce-am scris mai sus, inca o data, asa, babeste, cuvant cu cuvant. Pe urma iti poti da singur seama ca raspunsul dat de tine e inutil. Se scrie WIMP, nu WINP.

| Purec explică (pentru doctorandus):

Cica "N" e langa "M" si la ora asta se mai poate gresii. Stiai nu? Deci ma bucur ca cu ajutorul nemarginitei tale inteligente ai reusit sa introduci neutrinii asa fortat in materia intunecata. Deci orice e particula care nu reactioneaza electromagnetic este materie intunecata nu? Asta ai afirmat mai sus.

"Neutrinii sunt materie intunecata, pentru ca materia intunecata e materia care nu interactioneaza electromagnetic:"

Meriti premiul Nobel categoric, este de o istetime nemaivazuta de la Tesla

Răspuns utilizator avertizat
| tileavitali a răspuns (pentru Bosorogul):

Toate cele vazute si nevazute sunt facute de o singura fiinta suprema care e Dumnezeu. Dumnezeu nu poate fi confundat cu nimic din ce a creat El, deci cu nici o materie neagra sau de alta culoare. Dumnezeu e infinit in toate, El e dincolo de orice se vede si nu se vede. El pe toate le-a facut cu Cuvantul Sau. Iar Cuvantul lui Dumnezeu S-a intrupat si S-a facut om pe pamant, Acesta este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevarat. Fara de Iisus Hristos nu este mantuire pentru nimeni.

| Purec explică (pentru Bosorogul):

Incercam doar sa spun ca existenta materiei intunecate este la fel de probabila ca si existenta lui Dumnezeu, in absenta dovezilor clare care sa indice altceva. Cred ca tu esti ala cu probleme de logica bosorogule

Răspuns utilizator avertizat
| ContCuIntrebariCiudate a răspuns:

Răspunsul nimeni nu ăl știe.E logic!

| Defreyor20 a răspuns:

O intrebare foarte grea pentru unii, pentru ca mintea omului e prea saraca pentru a spune adevarul acestei intrebari!
Exista doar un singur adevar, uitati-va cu bagare de seama!