| BLADE98 a întrebat:

Cum credeti cine a construit Piramidele din Egipt. Oare stramosii nostri aveau tehnologii cu mult mai avansate decit in prezent sau poate pamintul a fost vizitat de extraterestri? Funda pentru cel mai original raspuns!

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Exista o multime de conspiratii ce se invart in jurul piramidelor,si nu numai a celor din Egipt,ele exista in mai multe locuri de pe Pamant. Poti cauta pe Google despre piramidele de la Kukulkan, Teotihuacan, cele prabusite din Triunghiul Bermudelor etc. Se crede ca ele sunt puncte energetice. S-a observat ca cele din Ghize (Keops, Kefren si Mikerinos) sunt aliniate cu anumite planete. Deasemenea piramida lui Keops ascunde multe lucruri fascinante, ea imparte delta Nilului exact in doua parti egale. Mai multe gasesti aici
http://www.scribd.com/doc/6284978/piramida-rumunska
Ceva ne scapa cu privire la aceste piramide. Inclin sa cred ca ele sunt mai mult decat niste cladiri asezate in mijlocul "la nicaieri " ce adapostesc niste cadavre.

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...piramidele au fost construite de muncitori platiti, care si-au construit sate provizorii in jurul piramidelor si care faceau munca aceasta in numele faraonului.
Deci nu sclavi..cum se spune.

In cazul marii piramide de la Giza blocurile de granit in general erau transportate pe Nil pana aproape de locul de constructie, apoi erau puse la locul lor prin rampe temporare.

Realizabil, nimic extraterestru...dar impresionant.

La fel se aplica si la marele zid chinezesc.

| sublime89 a răspuns:

E asa cum a zis Apache mai sus. Teoria cu extraterestri nu e sustinuta de nicio dovada. Doar cei de pe History Channel cred intr-o asemenea aberatie. Ei nu fac altceva decat sa se minuneze de anumite constructii sau desene vechi, iar apoi sa spuna ca extraterestri sunt responsabili pentru toate. Faptul ca asta e doar o speculatie le cam scapa multora. Oamenii erau perfect capabili sa faca asa ceva si singuri.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu stiu cine a facut piramidele alea dar in mod cert nu egiptenii. Cu scripetele si camila nu ai cum sa construiesti asa ceva. Ori egiptenii erau mult mai avansati decat se crede si dispuneau de tehnologii mai performante ca in ziua de azi ori nu le-au construit ei.

| ImCalledLamă a răspuns:

Nu stiu daca exista extraterestrii, Universul e prea mare sa fim numai noi dar asta e alta poveste. Piramidele au fost si raman un mister. Exista fel de fel de speculatii despre ele. Eu una am 2 ipoteze, ori ei aveau niste metode speciale, pe care mintea noastra nu le poate intelege, ori au fost ajutati de puteri divine, nu de extraterestrii.
Fiecare crede ce vrea, avand in vedere ca nu exista un raspuns concret pentru aceasta intrebare, fiecare spune ce vrea, nu exista raspuns corect sau gresit la aceasta intrebare.
Pa, pa!

| Noodlz a răspuns:

Pai se zice ca ei au construit astea in felul ca sa reprezinte o constelatie si se zice ca de fapt au folosit doar niste rampe din lemn si multi robi. Ar mai putea fi variante de exemplu se zice ca Leonardo da Vinci era prea inaintat pentru vremea lui si de aia nu-l intelegea nimeni, dar cine stie...