| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca cei ce au construit piramidele din Egipt aveau cunostinte despre curentul electric si poate s-a intamplat ceva dupa si s-a pierdut tehnologia pe care abia acum 2 secole am redescoperit-o? Este posibil asa ceva sau sunt aberatii?
Pareri?

28 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Egiptul era mare si tare in vremurile biblice; acum e vai de steaua lui. happy Ma mir cum de n-a disparut ca vechile civilizatii.
Conteaza mult conducerea; pentru ca aceasta influenteaza in bine sau rau popoarele.

| LPCTSTR a răspuns:

Mie-mi suna a aberatii; daca ar fi descoperit electricitatea, ar fi trebuit sa aiba si la ce sa o puna in practica, altfel termenul devine vag si cam neaplicabil.

| Meme10Memu a răspuns:

Au revenit demonii.

| StrongHeart explică (pentru Meme10Memu):

Ce vrei sa spui?

| Meme10Memu a răspuns (pentru StrongHeart):

Demonii contribuie si au contribuit la dezvoltarea de arme.

| StrongHeart explică (pentru Meme10Memu):

Nu inteleg, ce legatura are cu ce vorbeam noi?
Toti avem demoni!

| Meme10Memu a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu toti. Demonii se duc acolo unde e loc pentru ei, in mintile celor care le place sa faca rau.

| Digikey a răspuns:

Poate ca au fost ajutati de vreo civilizatie mai avansata.
Pana la urma Moise era egiptean. Zeul YHWH avea o Slava cu care zbura, care facea zgomot si fum.

https://upload.wikimedia.org/......otus01.jpg

| StrongHeart explică (pentru Digikey):

Eu cred ca erau cel putin la fel de avansati ca noi tehnologic, dar a trecut mult timp de atunci si de asta ramane un mister.

| Simpatic a răspuns (pentru Digikey):

Tu esti martor al lui Iehova? daca zici yahve e clar
Nu stiu cu ce zeu pagan confunzi Dumnezeul crestin dar te asigur ca biblia nu vorbeste de nicio masinarie a lui Dzeu zburatoare, toate acestea sunt inventii si minciuni spuse de documentare precum ANCIENT ALIENS!

| Digikey a răspuns (pentru StrongHeart):

Ezechiel 1:4-24: "M-am uitat și iată că a venit de la miazănoapte un vânt năprasnic, un nor gros și un snop de foc care răspândea de jur împrejur o lumină strălucitoare, în mijlocul căreia lucea ca o aramă lustruită, care ieșea din mijlocul focului. Tot în mijloc se mai vedeau patru făpturi vii a căror înfățișare avea o asemănare omenească.

| Digikey a răspuns (pentru Simpatic):

Aripile fiecăreia erau întinse în sus, așa ca două din aripile lor ajungeau până la cele învecinate, iar două le acopereau trupurile. Fiecare mergea drept înainte, și anume încotro le mâna duhul să meargă, într-acolo mergeau; iar în mersul lor nu se întorceau în nicio parte. În mijlocul acestor făpturi vii era ceva ca niște cărbuni de foc aprinși care ardeau; și ceva ca niște făclii umbla încoace și încolo printre aceste făpturi vii; focul acesta arunca o lumină strălucitoare, și din el ieșeau fulgere.

| Digikey a răspuns (pentru Simpatic):

Imagineaza-ti cum ar fi descris Daniel sau Ezechiel un Nissan GTR.
O caleasca cu 4 ochi, care facea un zgomot inspaimantator, cu o fiinta cu ochii mari care tinea un covrig in mana.
rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru Digikey):

O caleasca cu 4 ochi denumita si Godzilla, un monstru cu o putere echivalenta a 570 cai putere, sunetul scos de aceasta este infernat, in fata avea un cazan dispun orizontal cu niste cilindri intr-o forma ciudata de V6 caruiau pompau jaratec niste moristi doua la numar numite de profani turbine.
laughing)

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

"dar te asigur ca biblia nu vorbeste de nicio masinarie a lui Dzeu zburatoare,"
E frumos să recunoşti când greşeşti. Omul ţi-a dat dovada biblică din Ezechel cu maşina zburătoare.

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Eu nu gresesc niciodata si nu afirm asa cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei stăteau bine cu matematica și cu "muncitorii". Nu mai crede toate prostiile.

| MaryMaria333 a răspuns:

Nuuu. Ei nu aveau cum sa citeasca in stele ce are sa fie. Eventual alt fel de curent, sub nici un caz cel electric.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

De pierdut s-au pierdut informațiile despre construcția piramidelor, dar egiptenii nu aveau cunoștințe despre curentul electric, pentru ca el s-a descoperit după anii 1850

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De unde sa știu eu data exacta, am zis cu aproximație, da ca te întreb în ce an s-au bătut turcii cu romanii știi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Daca ma intrebi in ce an s-au batut turcii cu romanii rid de tine si cu spatele, ca au fost cel putin o duzina de batalii importante intinse pe cel putin vreo 500 de ani... P.S. Inainte sa "zici cu aproximatie" poti sa cauti pe net, dureaza 20 de secunde sa gasesti niste informatii mai putin aproximative deci "am eu impresia ca" si de-astea.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, sa fie în bafta ta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu e vorba de bafta breh, ci de livrat informatie la subiect, atunci cand ea exista.

| Digikey a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

O aproximatie de 5000 de ani.

| Popsi a răspuns:

Cei din Egipt au avut cunostinte mult mai avansate decat noi. (ASTAZI NOI STIM DOAR O FRACTIUNE DIN CE STIAU EI ATUNCI) Cauta Bateria din Babylonia, Cauta despre Castelul de coral construit de un singur om, despre scarabei, bondari si frecventa la care le vibreaza aripile cand ei zboara.
Cerceteaza si vei gasi.
Raspunsurile se afla in "frecvență"

| StrongHeart explică (pentru Popsi):

Asta cred si eu. Poate piramidele generau energie electrica nelimitata,nu stiu cum, dar am auzit multe teorii cum ca de asta ar fi construite atat de precis si locul in care au fost construite era bine ales.
Daca stai sa te gandesti bine, nu e de mirare ca Piramidele raman un mister, noi platim pentru curent electric, oare ei plateau?
Nu cred.Erau mult mai avansati ca noi, s-a intamplat ceva intre timp si a fost stearsa o buna parte din istorie si inlocuita cu minciuni.

| StrongHeart explică (pentru StrongHeart):

Nikolas Tesla ar fi trebuit sa stie cate ceva despre lucrurile astea, am auzit ca si el era fascinat de piramide si sustinea teoria ca puteau genera curent electric.