| Sawarekh a întrebat:

Cum de intr-o tara la limita saraciei, vezi atatia tineri si tinere cu mercedesuri si bmw 2021? Chiar nu vi se pare ciudat?
Adica sincer, in tara asta nu te realizezi asa usor si daca o faci, o faci pe la 40 de ani.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Snobismul si prostia isi spun cuvantul.
Mamica si taticul fac imprumuturi bancare ca sa-i cumpere odraslei puturoase un BMW, ca el sa se laude la prieteni doar, fiindca bani de benzina sa o sofeze, nu are.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bagă de 15 lei combustibil si fug in lume cu bemveu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Adica pana la colt de strada, unde pornesc masina ca sa-i tureze motorul si sa intarate cainii, nu? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dap!

| Sawarekh explică (pentru Violleta2022):

Asta cam asa este, si confortul mai e un aspect, numai eu stiu persoane care de cand cu pandemia s au apucat de diverse domenii chat, only si altele laughing)

| Sawarekh explică (pentru Violleta2022):

Pai cum crezi ca toti smecherii ajung sa aiba burtica pe la 30 de ani? daca se duc cu masina pentru 5 min de mers pe jos pana la magazin sau ies la o shaorma sa o manance tot in masina, ca asa e placut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai mai multe premize greșite.
In primul rand nu suntem la limita sărăciei.

Nigeria ar fi un exemplu de țară la limita sărăciei. Nu Romania. Suntem o țară din UE unde, e adevărat, cu mai multe eforturi decât în țările din vest, daca te duce capul și vrei te poți realiza și de tânăr.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Lasa-ma ca stiu ce vorbesc. o masina de 100.000 de euro, un tanar de 25 de ani. Really? cum sa fac ei bani cinstiti? salariu minim pe economie in Romania e 2300 lei, dar nici cu 5000 lei nu poti avea o masina asa scumpa la 25 de ani, din punct de vedere logic si matematic.

| Celcestietot a răspuns:

Putine cazuri cand tinerii au facut bani pe munca lor, restul vin de la parinti. Vaai, daca nu ar fi parintii laughing...

| Lukasssz a răspuns:

Pai majoritatea, nu fac banii pe munca lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti realizat nu-ti trebuie prostii de-astea. Nu vorbim despre realizare aici, este vorba de altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii aceia cheltuiți pe "merțane" sau "mercedesuri" nu sunt câștigați în mod prea cinstit.

| existential a răspuns:

Cred ca persoana care conduce nu e aceeasi cu cea care cumpara.