| Sawarekh a întrebat:

Cum se poate intr-o tara la limita saraciei, sa vezi in trafic o groaza de tineri si tinere cu masini de ultima generatie?
Nu vi se pare ciudat? intr-o tara in care te realizezi greu, abia dupa 40 de ani.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ele - practica prostitutia sau (cazuri rare copil de parlamentar, afacerist) iar ei, bani din strainatate apoi masina veche revopsita care arata bine in exterior

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde îți rezultă limita sărăciei? O groază de tineri. Câți, mai exact? Cum te realizezi doar greu? Ai auzit de economia la negru?

| johnnny123 a răspuns:

Ți se pare ție că vezi "o groază" pentru că probabil locuiești într-o zonă cu o concentrație mai mare a bogăției (București, Cluj, Brașov, Constanța etc). Dar procentual la nivelul întregii populații sunt puțini.

Du-te și stai câteva luni prin satele și orășelele alea uitate de lume unde trăiesc cei mai săraci români, și spune-mi dacă mai vezi "o groază" de tineri cu mașini de ultimă generație.

In plus, mulți dintre cei cu mașini de ultimă generație nici măcar nu-și permit cu adevărat acea mașină. O cumpără pe datorie pentru că vor să se spargă în figuri și nu au suficientă educație financiară ca să înțeleagă că o mașină scumpă este o gaură neagră pentru bani.

| SingleForOne a răspuns:

1. Câți dintre ei le au în chirie sau în credit?
2. Nu suntem la limita sărăciei.
3. Mulți lucreaza în străinătate, fac bani grei, muncesc mult, și revin in țară la un moment dat. Alții investesc banii aceia în acțiuni, aur, crypto, imobiliare și alte lucruri.
4. Mulți care lucrează în țară au învățat carte (facultate), lucrează la firme mari sau lucrează în domenii bănoase. Alții merg pe pile, cresc în interiorul companiei, și devin manageri fără studii.
5. Starea averii a unui individ nu denotă starea generală națională, doar dacă se fac deturnări de fonduri din banul public pentru ca cineva să cumpere diferite luxuri personale. Taxele sunt sau ar trebui plătite, dar după taxe, nu-i interesează pe nimeni ce face cineva cu banii.

| Sawarekh explică (pentru SingleForOne):

Sunt de acord cu tine pana la un punct ''multi care lucreaz au invatat carte'' Man, chiar si cu facultate, la 25-30 de ani nu iti poti permite un mercedes benz gle coupe 2021 sau un X6, reeally? de unde scoti 70.00 de euro?
Si crede-ma ca vad des, tipe foarte tinere care condus masini de genul.

| SingleForOne a răspuns (pentru Sawarekh):

Dacă te duce capul, si nu stai cu 1500-3000 de lei pe luna, poti sa scoti cât te duce capul...

| Sawarekh explică (pentru SingleForOne):

La prostii nu na duce capu, incerc sa fiu un om corect. Stiu ca e nedrept ca majoritatea incultilor au mai multi bani decat cei cu facultati, dar asta e viata...si legile sunt de rahat in tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jmecherii conduc bemveu sarakii mananca parizer pe paine. E foarte usor de raspuns, cine fura mai mult castiga si daca esti bun la calcat pe altii in picioare atunci esti bogat intr-o tara saraca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara nu este la limita saraciei dar, din pacate, inteligenta este.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, asta e contrastul sau "prapastia" dintre bogati si saraci, dispare clasa sociala intermediara. Cu cat acest contrast e mai pronuntat, cu atat acea tara este mai saraca si un numar relativ mic de bogati ajung si egalizeze averea cumulata a restului populatiei.
Acelasi fenomen si intampla in America de Sud, acolo criminalitatea a atins cote alarmante si acelasi trend e si la noi.
De ce se ajunge la asta? Din cauza coruptiei in primul rand, de aici pleaca toate.

| Cehoslovacia a răspuns:

In Romania o duci bine si fara carte, daca ai sustinerea necesara si-ti merge bibilica

| Sawarekh explică (pentru Cehoslovacia):

Sigur daca iti merge bibilica la evaziuni, sau trafic, eventual si un videochat.

| Slovcehov a răspuns:

Masinile nu sunt noi-noute