| WittyWy a întrebat:

Cum erau alesi initiatii esoterismului?

5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Mai termina cu originile masoneriei. Exista internet si wikipedia. Vezi la bibliografie.

| WittyWy explică (pentru Mayar):

Am pus doar o intrebare simpla? De ce te intrigi asa? laughing

| Mayar a răspuns (pentru WittyWy):

Ca am raspuns de nu situ cate ori cu privire la tema asta. cauta si o sa vezi

| WittyWy explică (pentru Mayar):

Imi pare rau daca te-am deranjat dar chiar nu stiam nimic despre acest subiect si crede-ma ca la definitie m-am pierdut complet. laughing

| Mayar a răspuns (pentru WittyWy):

Illuminati nu exista, masoneria da, illuminati, nu, si e o mare diferenta intre cele doua : "Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa."

Deci NU MAI EXISTA ILLUMINATI! Macar atata sa stiti! Se numesc masoni - masonerie.
Ei vor sa controleze lumea, deci desigur ca incep cu fiintele tinere, crude care pot fi usor manipulate. Cauta pe internet. Sunt atatea documente scrise pentru a fi predate in scolile masonice, sau carti scrise de masoni ajunsi la un grad destul de inalt. Cauta si o sa gasesti atatea, incat nici nu o sa iti ajunga timpul sa le citesti!

Nu stiu cum de voua vi se pare un mit, cand totul e atat de clar si evident..adica, numai daca esti orb nu vezi, Nu sti uce sa zic,,,
In fine. Daca vrei sa citesti ceva pe intelesul tuturor, uite aici >> http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4401&lang=RO

Sper sa fi acum multumit.