| SG1995 a întrebat:

Cum explicați vindecările miraculoase de cancer?
Celulele canceroase se pot retrage în mod natural? De ce?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu, Sebastian, nu se poate. Iti dau eu cazuri, cazuri cercetate nu de mine, ci de doctori care imi predau in facultate. Cazuri de persoane care au sustinut sus si tare ca s-au vindecat de cancer singure sau prin diferite metode insa atunci cand incerci sa vorbesti si sa aflii mai multe ori nu dai de ele, ori pana la urma iti recunosc ca au facut chimio si radioterapie. Am profesori in facultate care nu au crezut si au cercetat si pana la urma au descoperit cum s-au vindecat de fapt. Era un caz celebru si in america, cu o tipa care s-a vindecat de cancer cu nu stiu ce tablete naturale si dupa vreo 10 ani a recunoscut ca intre timp facea si radioterapie si lua si medicamente alopate. Te intreb eu pe tine acum, cate vieti a luat femeia aia? Cati oameni au crezut-o si au renuntat la tratamentul care posibil sa le fi salvat insa au murit cu pastile de patrunjel sau stiu eu ce plante ziceau ei ca vindeca cancerul. Pe astia cine ii trage la raspundere? Un medic daca iti da un tratament si nu te faci bine il dai in judecata, ii distrugi cariera de o viata, munca de o viata daca ai bani si avocati buni. Dar pe astia care omoara prin dezinformare cum ii sanctionezi? Asta e adevarata mafia a medicamentelor, mai periculaosa decat toata industria in sine. Astia care investesc cateva milioane in publicitate pentru un medicament care nu face nimic, spun ca te vindeca de toate bolile, gasesc cativa imbecili (ca altfel nu le pot zice) care sa minta pentru ei si omoara oameni ca sa se imbogateasca. Daca vrei mai multe detalii iti dau cu placere. Ca m-am aprins.
Ma amuza cum oamenii dau vina mereu pe doctori, pe industria farmaceutica, teorii ale conspiratiei, si nu observa ca de fapt astia cu pastilutele lor se imbogatesc de pe cadavre.
Sa aud contraagumente... Sunt curios.

72 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Din pacate nu, vindecarile miraculoase desi multi o sa-mi sara in cap sunt trimise de la Dumnezeu, bineinteles ca si omul trebuie sa-si ajute corpul si sa-si intareasca sistemul imunitar. Cancerul, din cate am citit eu(dar nu pe site-uri cu medicina alopata) poate fi invins cu o cura naturala, Chimio-radioterapia nu vindeca de cancer, asta ti-o spun sigur! Aici ma refer ca nu sunt facute sa distruga exclusiv celulele canceroase, distrug absolut tot sistemul imunitar, exista un ulei de ceva care este interzis in Romania, care vindeca cancerul in orice stadiu :)) Scrie pe Google "mama care si-a vindecat copilul de leucemie cu..." si vei gasi, de asemenea urmareste acest material https://www.youtube.com/watch?v=hBLlhbNEGfg&t=78s

| Neverrrrrr a răspuns:

Celulele canceroase se pot retrage, ele nu pot fi distruse, in orice corp se gasesc celule canceroase, ma sterg la fund cu dumniezo.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ce tîmpit esti, cum sa zici asa, te stergi la fund cu Dumnezeu, imbecilule, te bate Dumnezeu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu există vindecari miraculoase in prezent, că daca ar fi nu ar mai murii nimeni de cancere, sau nu s ar mai imbolnavii, cei ce zic ca s au vindecat de cancer sigur nu au avut cancer si zic ei asa ca sa se laude. Cancerul este o boală crudă nemiloasa care seceră multe vieti, multi oameni mor de cancer.

| Clorox a răspuns:

Un om este mult mai mult decat carne si oase, la nivel subatomic se produce energie, energie care la unii este mai puternica, la altii mai slaba, difera de la individ la individ si se manifesta prin diferite modalitati! Unii pot sa simta anumite frecvente de energie, cum sunt oamenii ''medium'', dar nimic nu-i plauzibil. Mai este si modalitatea chakrelor, un om are 7 chakre principale localizate pe coloana vertebrala si deasupra capului, din nou, nimic plauzibil, chiar daca s-a dovedit stiintific ca obiectele sunt inconjurate de energie tot este greu de dat un raspuns concret la intrebarea ta! Sunt constient ca acest raspuns nu prea are sens dar incerc sa merg pe baza stiintei pentru ca religia nu are dovezi inca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mintea fiecaruia are o putere foarte mare, poate prea mare. Daca tu crezi cu tarie ca un lucru chiar se va intampla (nu numai in privinta corpului tau, ci in general) acel lucru se va intampla. Nu poate fi explicata stiintific asta, ci doar se stie ca exista. Daca te astepti ca un ulei sa te vindece de cancer (si crezi cu tarie asta) chiar se poate intampla. Bine, asta merge si invers. Daca tu crezi ca o pastila te va face sa simti dureri si sa halucinezi (de exemplu), in cele mai multe cazuri asa se si intampla (efectul nocebo).

| Clorox a răspuns (pentru Clorox):

Acesta energie provocata de un obiect poate avea anumite proprietati. Am omis asta, scuze happy

| SG1995 explică (pentru Neverrrrrr):

Eu exact de la răspunsul tău dat la o întrebare similară am pornit. Cum adică celulele s-au retras? De ce?

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii si tu foarte bine ca exista leac pentru toate bolile, inclusiv cancer. Problema noastra (a oamenilor simpli) este ca, cancerul este o afacere de 200 de miliarde de dolari anual, deci cineva castiga foarte bine din asta. In legatura cu uleiul, cauta pe net si vei descoperi ca sunt extrem de multe cazuri de acest gen si sincer n-am vazut pe nici unul ca cineva a folosit si nu s-a vindecat.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru SG1995):

Se poate trata prin cura chirurgicala,chimioterapie si radioterapie,daca este intr-un stadiu avansat este mai greu de tratat, nu stiu in ce conditii se,, retrage'', nu stiu daca se retrage si fara tratament, nu sunt expert dar probabilitatea exista.Si de ce numai cand oamenii au cancer se intampla,, minuni'' ca doar cancerul este o boala ca oricare alta, poti sa ai cancer si sa nu stii.De exemplu poti sa ai cancer de 5 ani si sa nu stii, apoi mergi la doctor, urmezi un tratament si ii multumesti fiintei invizibile pentru tratament?rolling on the floor)))))))))))))))))))))))

| CuriousStuff a răspuns:

"Vindecari miraculoase" nu exista. Exista oameni care se vindeca de cancere chiar foarte agresive, si chiar in faze inaintate, insa nu e nimic miraculos. E tratament, incredere, respectarea cu strictete a unor indicatii date de medic si corpul acelui om care a fost suficient de puternic incat sa treaca peste cancer. Nimic miraculos, totul poate fi explicat. In mod natural nu se retrage nimic, fara tratament se poate muri si de la cel mai putin agresiv cancer si nu cancerul propriu zit te omoara cat complicatiile.

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Http://andreiturcu.ro/......avietuire/ Si nu este un caz izolat, sunt mii de cazuri de acest gen, dar multe nu sunt cunoscute, chiar mai crede cineva tot ce spun cei din organizatia mondiala a sanatatii? Bugetul lor este cu mult peste cel al industriei petrolului, dar noi suntem din ce in ce mai bolnavi si apar din ce in ce mai multe boli.

| RAY a răspuns:

Eu personal nu cred in asa ceva, daca as vedea cu ochii mei asa ceva as crede si as cerceta cum a fost posibil prin asta am avea un leac pentru cancer si am salva atatea persoane de la moarte

| RAY a răspuns (pentru Kogaion):

Daca a avut rezultate asa bune atunci sa se promoveze acest ulei de canabis

| SG1995 explică (pentru RAY):

Păi nici eu nu prea cred, dar au fost multe cazuri când neo-protestanți de lăudau că au fost vindecați de cancer în mod divin. În fine plecând de la premisa că respectivi au avut cancer și s-au vindecat, am întrebat care sunt cauzele. Se poate ca acele tumori să moară de la sine fără vreo operație sau chimioterapie?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Asta e mai o campanie de dezinformare mai mare proasta decat cea anti-vaccin. Trebuie sa nu fii cu toate pasarelele acasa ca sa crezi ca un ulei ar avea ceva efecte asupra cancerului. Daca nu stii nimic despre cum functioneaza cancerul si corpul uman in general macar nu fii destul de credul incat sa crezi ca au descoperit astia marele secret al vindecarii cancerului insa OMS-ul se impotriveste. Daca e asa de usor de tratat cancerul de ce nu foloseste toata lumea acest ulei? De ce mai exista cancer?
Dragul meu. Eu am vazut o gramada de oameni cu cancer, meseria la care m-am inhamat mi-a dat "minunata" ocazie sa vad si sa vorbesc cu oameni cu cancere in faza terminala si alte boli extrem de grave. Oare trebuie sa-ti spun tie ca oamenii aia au incercat orice a scris pe net ca sa se vindece de la apa alcalina pana la frunze de nu stiu ce aduse din asia si uleiul de de toate probabil inclusiv canabis si cu toate astea tot au murit? E trist, dar si mai trist e ca sunt astfel de persoane care vand sperante desarte si pe deasupra se imbogatesc de pe urma lor. Crezi ca uleiul ala e ieftin? Crezi ca site-ul ala nu e facut de aceeasi oameni care vand uleiul ala? Hai sa fim seriosi. Daca nu mai ai incredere in medicul care te trateaza cand suferi de ceva esti ca si mort... Si discutia poate continua insa nu are rost. Pana nu vezi oameni care mor de cancer chiar daca au facut pe dracu in patru nu o sa crezi nici tu. Mii de cazuri cunoscute. Te rog... Haide si fa macar 3 ani de medicina, nu toti 6, si pe urma spune-mi tu mie ca te vindeci de cancer, sau orice boala cu ulei de ce vrei tu.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Hai sasi povestesc ceva si mama mea e penticostala si spune ca dumnezeu a vindecato asta dupa ce a urmat toate tratamentele, ei prin asta isi intraresc speranta in dumnezeu, in fapt nu lea vindecat nimeni si au urmat tratamentul si acum spun ca dumnezeu lea vindecat ca se rugau la el, dar de ce au mers la doctor de ce nu au asteptat acel miracol sa vina? nevasta lui pastoru a murit de cancer, de ce dumnezeu nu a vindecato? sa fim seriosi nevasta de pastor, man oamenii au nevoie de sperante ma intelegi? toate religile satisfac nevoile emotionale ale omului, asa zis cazuri miraculoase sunt povesti unde uni fac banii multi in realitate totul e un teatru mare

| RAY a răspuns (pentru CuriousStuff):

Imi amintesti de soramea si ea a avut cancer si ma inebunea cu regimul ei vegatarian si cu faptul ca in fiecare seara isi baga ceva in stomac cafea ca sa mearga la wc ca cica cancerul e ca mancarea a putrezit in stomacul ei haaaaaa, da dar uni chiar cred nu cumva sa o contrazic ca urla pe mine, imi spunea ca in Ungaria dai 5000 de euro per saptamana si te scapa de cancer si i spuneam fata de ce nu merg toti bogati acolo? pana la urma a urmat chimo si radioterapia si acum e ok, desi clar stiinta a salvat-o nu spiridusi, bine acum crede mai mult in dumnezeu dar manca si carne

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Sti cum e ce sa i mai spun la varsta ei ca nu exista dumnezeu, i-as ucide si ultima speranta, ma intelegi? dumnezeu e o speranta pentru omul bonav

| RAY a răspuns (pentru Kogaion):

Tu crezi ca aia bogati nu ar apela la asa ceva? pe bune steve jobs nu ar fi consumat ulei de ala de canabis daca il vindeca? si eu sunt de acord sa se gaseasca un leac pentru cancer dar sa se dovedeasca ca functioneaza in toate cazurile sa nu uitam ca cel mic a urmat chimo si radio

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Chiar daca nu am nicio convingere religioasa sunt perfect de acord si chiar sustin credinta oamenilor bolnavi, pentru ca sunt constient si-mi dau seama ca ei crezand ca cineva ii ajuta si ii face bine prind tarie si "se ajuta singuri". E extraordinar si ma bucur foarte mult cand vad oameni cu convingeri atat de puternice. Dar asta e una, sa iti iei medicamentul si sa mai zici pe langa "Doamne ajuta-ma sa ma fac bine" si sa te rogi, sa pui putina energie in a te gandi la boala ta si la faptul ca te faci bine e nemaipomenit. Dar cand ajungi sa faci doar partea a doua si sa refuzi tratamentul sau mai "bine" sa il inlocuiesti cu ceva ce ai vazut pe net, unde oricine poate sa scrie de cate ori s-a vindecat el de cancer, in cazul asta (scuza-mi exprimarea) dar esti prost (in general, nu ma refer la tine). Oamenii aleg sa creada site-ul ala unde scrie un singur om si nu e verificat de nimeni decat site-ul ala unde ca sa se posteze ceva exista o echipa de cateva mii de oameni care verifica daca e adevarat sau nu ce scrie acolo... Dar, na, aia sunt platiti de OMS sa minta toti. Saraca OMS daca ar stii ca trebuie doar sa plateasca un om cu un blog nu ar mai strica atatia bani pe oamenii aia de stiinta si pe toti profesorii aia universitari sa minta pentru ei.

Sper ca sora ta e bine.

| Mădă0611 a răspuns:

Organismele vii fac tot timpul cancer, e un mecanism de aparare al celulelor care gasesc o cale sa se inmulteasca fara sa moara, cam ca oamenii, mwahahaha. Un organism... natural sa-i zicem, o sa poata sa inlature celulele straine. O celula care se inmulteste de capul ei are alta compozitie chimica, deci e usor de "mirosit" de restul, si daca restul nu e ocupat cu altceva, o sa elimine ce nu se potriveste.

Credinta in miracole linisteste mintea, acea liniste ofera organismului timpul si puterea de care are nevoie pentru a lupta.

| RAY a răspuns (pentru CuriousStuff):

Era sa o conviga o tampita de carte,unde se afirma tot asa ca e o conspiratie si ca chimo si radio sunt rele si ca ei detin tratametul minune, era disperata, omul e disperat in astfel de situati crede orice aiureli si astia profita de asta, da e ok are si un copil, dar daca nu urma alea putea sa se extinda la plamani cancerul, acolo am vazut copii care aveau cancer a fost dramatic sa fiu acolo

| SG1995 explică (pentru CuriousStuff):

Pentru că ești medic chiar vreau să întreb: Cum influețiază auto-sugestia aka credința religioasă evoluția acestei boli? Știu că cancerul e cauzat de mutația a unor celule care cresc continuu. D

| CuriousStuff a răspuns (pentru SG1995):

Nu sunt medic, sunt student la o facultate de medicina in momentul asta.
Am scris si mai sus, e extrem, extrem de important ca pacientul sa creada ca se poate vindeca si ca o sa se vindece, asta nu doar in cancer, in absolut orice boala. In mare parte tratamentele doar ajuta corpul sa lupte mai bine cu bolile, si daca tu crezi ca te vindeci iti ajuti corpul aproape la fel de mult cum o fac medicamentele, cele doua combinate, medicatia si speranta/credinta ca o sa te vindeci dau rezultatele cele mai bune impreuna. Asta e valabil pentru orice boala.
Cand vine vorba de cancer, tratamentul e unul extrem de agresiv si oricat de moderna ar fi medicina inca nu reuseste sa aiba o substanta care sa afecteze doar celulele canceroase si atat, atat citostaticele cat si radioterapie afecteaza tot corpul iar organismul pacientilor e extrem, extrem de slabit, pacientii cu cancer in faza terminala, cum am spus si mai sus, nu mor de cancerul propriu-zis, mor de diferite complicatii, infectii de diferite feluri, dezechilibre de diferite feluri. Daca oamenii bolnavi de cancer au speranta si cred cu tarie ca o sa se vindece, prin asta isi intaresc corpul, isi ajuta corpul sa lupte, iti garantez ca din doi pacienti cu exact acelasi tip de cancer, exact in aceeasi faza, daca unul are incredere ca se vindeca si e vesel, si inca lupta si celalalt a renuntat la lupta si stie ca o sa moara, cel care e pozitiv are sanse foarte mari sa se vindece, celalalt garantez ca o sa moara.
E foarte important sa ai incredere in tine, in medicamente si in doctorul si oamenii care te trateaza, asta e jumatate din lupta, restul de jumatate o fac medicamentele.
Si efectele auto-sugestiei pot fi si sunt testate zilnic stiintific, pentru ca in orice studiu pe un medicament nou exista mai multe grupe de test, unu grup nu ia nimic, altul ia medicamentul nou su alt grup ia o pastila goala, dar li se spune ca si ei au medicamentul nou. Pastila aia goala are efect placebo, iar medicamentul nou ca sa treaca testul asta trebuie sa aiba efect mai bun decat il are medicamentul gol, adica efectul placebo. Si sunt oameni care se vindeca din placebo (nu de boli grave si in stadii avansate, dar se vindeca) si aceeasi oameni care iau medicamentul gol, pot sa acuze efectele adverse ale medicamentului original daca stiu despre ele. De exemplu daca unui grup de 1000 de oameni li se da o pastila goala si li se spune ca vindeac durerea de cap, insa au ca efecte adverse diaree si dureri de burta, o sa fie cel putin 10 oameni care o sa aiba dureri de burta si diaree, chiar daca pastila e goala. Efectul asta se numeste Nocebo si e aceeasi auto-sugestie insa acum functioneaza impotriva ta. De aceea daca tu crezi ca un medicament te face bine, are sanse mari sa te faca bine, insa daca iei un medicament si tu ai in cap ca nu o sa te faca bine, chiar daca medicamentul e bun, are sanse si mai mari sa nu te faca bine datorita auto-sugestiei.
Sper ca ai inteles ceva. M-am cam lungit.

| IoanaWorld a răspuns:

Cancerul nu dispare, dar este calmat. Nu exista miracole in acest sens, daca ai vazut la stiri, sunt fake.

| untu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bravo,Cristi! L-ai pus la punct pe imbecilul asta!

| untu a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da,aici ai dreptate! E vorba de efectul de autosugestie si autovindecare cu ajutorul credintei in Dumnezeu prin rugaciune! Dar mai este ceva leacuri naturale din batrani pentru orice boala! De aceea bunicii nu au avut boala grava ca cancerul! Iti spun secretul la privat!

| SG1995 explică (pentru untu):

Ești sigur că există leacuri băbești anti-cancer?

| untu a răspuns (pentru SG1995):

Da! Nimeni nu stie, nici medicii nu vrea ca secretul sa fie dezvaluit sa nu se piarda banii!