| anonim_4396 a întrebat:

Cu a cui putere sunt infaptuite vindecarile miraculoase de azi?

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai doua optiuni, in ASCUNS de Dumnezeu iar pe la GRARDURI si ULITE (strazi) de SATANA. P.S. Sa nu uit, SATANA mai face si pe la diverse MORMINTE de sfinti.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Dumnezeu nici in ASCUNS nu mai face vindecari. 2 Tesaloniceni 2:9, 10. Matei 7:22, 23. 2 Corinteni 11:14. 1 Corinteni 13:8. Daca corpul omului are rezerve sau enzime sau celule stem ca sa se vindece atunci se vindeca fara ca Dumnezeu sa intervina. Dumnezeu a creat niste automatisme si a implementat niste legi in Univers si in organismele vii care nu cer mereu interventia Duhului Sfant ca sa functioneze.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca crezi ca stii, ce mai intrebi?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot timpul Dumnezeu face minuni si da, EL intervine tot timpul dar numai pentru anumite persoane si in anumite conditii. Sigur nu face minunile de pe la morninte sau manastiri unde unii incerarca sa-si castige vesnicia chinuind trupul si nu EUL.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Vorbeam de vindecari si NU de evenimente conjucturale influentate de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Se fac si vindecari dar cum am spus, nu cu surle si trambite ci in medii restranse

| anonim_4396 explică (pentru danut):

DA! Au loc vindecari DAR nu cu vointa lui Dumnezeu ci a Diavolului. Asa scrie in Biblie. Am dat versete din Biblie.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar NICI UN VERSET mentionat de tine nu trateaza subiectul. Mare tragedie, stati cu Biblia in mana si nu stiti ce cititi.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Vindecarile si chiar invieri cu puterea directa de la Dumnezeu au avut loc pana la terminarea de scris a Bibliei in 98 e.n. Apoi a venit Diavolul care "se poate preface intr-un inger de lumina binefacator." Daca vindecarile din ziua de AZI ar fi avut loc cu puterea directa de la Dumnezeu atunci fii sigur ca ar fi avut loc si invieri miraculoase. DAR cum Diavolul nu poate da viata astfel de invieri NU au loc in prezent.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Este doar opinia ta, nu este Biblic.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

NU este opinia mea, este realitatea obiectiva din prezent. NU am auzit nicaieri sa fie facute invieri in lume in PREZENT! Biblia este adevarul. Daca Biblia NU ar fi prevazut incetarea miracolelor de la Dumnezeu, atunci ar fi avut loc SI AZI invieri si Biblia ar MINTI! Miracolele infaptuite de Cristos erau foarte cunoscute in regiune atat printre credinciosi cat si printre necredinciosi. Oamenii se duceau cu multimile la Cristos si TOTI erau vindecati si NU doar unii. Eu nu am auzit sa faca cineva pesti si paine din "NIMIC"! Nu ti se pare ca miracolele de azi, din acest punct de vedere sunt IZOLATE? si nestiute decat de niste oameni obscuri? Obscuritatea il caracterizeaza pe Diavol.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus nimic de invieri, discutam de vindecari iar eu cunosc destule in care numai cu ajutorul lui Dumnezeu oamenii au fost salvati, insa asta este o experienta personala care este doar individuala. Nu poti generaliza ceea ce se petrece individual, doar intre om si Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

NU exclude puterea Diavolului. Pe timpul lui faraon Diavolul a facut minuni prin toiagurile acelor oameni ai lui faraon comparative cu cele ale lui Iah prin toiagul lui Moise. Evident ca Diavolul ca fiinta isi trage toata puterea de la Dumnezeu pentru ca Dumnezeu l-a creat si pe el DAR Diavolul avand libertate de alegere isi foloseste puterea pentru a induce in eroare spre subminarea suveranitatii lui Iah si infatistandu-si puterea ca a unui prieten sau a unui inger de "lumina". Cu Eva, Diavolul s-a prezentat ca un prieten care dorea "binele" Evei.

Si eu m-am vindecat de o boala fatala. Matusa mea si mama mea m-au sfatuit sa merg la manastiri insa eu am refuzat. Acum sunt sanatos si bine SI IN VIATA! fara slujbe sau alte ritualuri inutile sau care sunt cu puterea Diavolului.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am exclus nimic, tu o faci. Ma bucur ca te-ai salvat dar de unde sti ca nu a intervenit si Dumnezeu in procesul vindecarii?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Am explicat mai sus. Dumnezeu a creat niste automatisme de vindecare si ne fiind toti la fel unii se vindeca altii nu se mai vindeca si mor si asta datorita pacatului mostenit de la Adam si Eva.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sti ce a facut Dumnezeu, ce documentatie ai ca in Biblie nu am citit ce spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Pai unele ramificatii genetice mostenesc pacatul sau imperfectiunea in ADN mai mult sau mai putin.

Toiegele oamenilor lui faraon s-au transformat si ele in serpi sau in structuri biologice. Faraon lucra cu Diavolul. Deci Diavolul este si el un maestru in biochimie si in dinamica celulara de a putut transforma chiar un toiag din lemn intr-o structura aparent vie pe care o misca precum un papusar care-si misca papusile fara viata. Acei serpi aveau structuri de celule organice dar fara viata in ele. Niste celule contrafacute de Diavol pot primi energia vietii de la celelalte celule cu viata in ele ale unui om bolnav. Diavolul NU poate da energia vietii, iar in rest poate face multe si poate mima sau imita multe lucruri. Cum crezi ca demonii au putut poseda prin superpozitie cuantica creierul oamenilor posedati daca nu ar fi cunoscut structura celulara biochimica a creierului omului? Bosonii precum fotonii pot ocupa mai multi acelasi loc din spatiu prin superpozitie. Laserul functioneaza pe principiul superpozitiei fotonilor fara masa de repaus sau imateriali. Iata cum Biblia poate fi "stoarsa ca un burete" prin ratiune si meditare astfel incat sa "curga" din Biblie adevarul pur sau apa vietii ca cristalul de pura si neatinsa de eroare sau minciuna.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Suparare mare cu laserul asta, diavolul nu poate da viata si nici a o creia dar poate afla ce gandesc urmasii si acolitii sa-i. In rest a amesteca materia cu puterea lui Dumnezeu tine de SF.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Suparare mare cu laserul asta, diavolul nu poate da viata si nici a o creia dar poate afla ce gandesc urmasii si acolitii sa-i. In rest a amesteca materia cu puterea lui Dumnezeu tine de SF." - pai am zis ca Diavolul nu poate da viata sau energia vietii. Energia vietii este un volum de forte fotonice interdependente care actioneaza intre particulele elementare ale unui organism viu si le pune in miscare precum curentul electric alcatuit din forte electronice interdependente pune in miscare un motor electric. Dumnezeu e real si nu SF. Puterea lui Dumnezeu interactioneaza cu materia si a produs materia si tot ce exista. In Apocalipsa 12 se arata cum Diavolul este aruncat pe Pamant iar in Iov 1 se arata cum Dumnezeu Diavolul si Iov interactioneaza in acelasi spatiu sau domeniu existential si mai bine spus in acelasi lant de evenimente si deci in acelasi timp. Dumnezeu NU are timpul lui ci exista un timp universal valabil atat la Dumnezeu cat si la om pentru ca altfel Dumnezeu NU ar putea interactiona cu materia sau nu s-ar putea sincroniza cu materia pentru a o putea controla. Isaia 40:26. Nu exista mai multe universuri sau mai multe spatii total separate sau total independente unele de celelalte, ci exista spatii in spatii sau volume in volume. Sunt doar trei volume: volumul material, volumul cu spatiu vid plin cu forte, volumul cu spatiu vid perfect adica nimic permisiv. De aceea spune ca "Dumnezeu e sus" pentru ca in orice loc de pe Pamant Dumnezeu e sus adica Dumnezeu inconjoara Universul material El si Duhul Sau Sfant.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

:Energia vietii este un volum de forte fotonice interdependente care actioneaza intre particulele elementare ale unui organism viu si le pune in miscare precum curentul electric alcatuit din forte electronice interdependente pune in miscare un motor electric. "
De aici eu inteleg ca tu stii cum actioneza Dumnezeu, ce forte foloseste chiar si cum DA VIATA unor fiinte, de unde sti tu toate astea ca eu nu am stiinta despre locul unde este revelata asemenea informatie? Mai departe e greu fara sa ai o TEMELIE.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Iacov 1:17:"Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare."
Psalmul 35:9:"Că la Tine este izvorul vieţii, întru lumina Ta vom vedea lumină."
1 Ioan 1:5:"Şi aceasta este vestirea pe care am auzit-o de la El şi v-o vestim: că Dumnezeu este lumină şi nici un întuneric nu este întru El."
Ioan 1:4, 5:"Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o." - daca cauti pe google dupa "Spark of life" ai sa gasesti un filmulet ce arata momentul fecundarii unui ovul de catre un spermatozoid. In momentul fecundarii ovulul elibereaza dintr-o data miliarde de atomi de Zinc care la randul lor elibereaza fotoni detectabili, si astfel a fost filmat momentul in care energia vietii este eliberata de la ovul-spermatozoid pentru activarea noului embrion si nu doar pentru formarea noului embrion. Energia vietii este un volum de forte transferate prin fotoni. Dumnezeu fiind sursa tuturor fortelor evident ca El nu este impiedicat de intuneric pentru ca Dumnezeu lucreaza in intunericul cosmic si in intunericul sau in interiorul fiintelor vii si a tot ce exista. Asta nu inseamna ca Dumnezeu e acolo adica in corpuri organice/anorganice pentru ca El a creat automatisme care se influenteaza si conditioneaza reciproc. Dumnezeu prin Duhul Sfant doar supervizeaza tot ceea ce misca in toata materia. El a creat o data pentru totdeauna aceste automatisme care functioneaza dupa niste legi fizice riguroase asa cum un program inscris in memoria unui cip determina succesiunea evenimentelor ce vor avea loc. Lumina sau radiatia electromagnetica este compusa din fotoni ce transporta forte in toata materia. Fotonii au diferite frecvente: de la 0 Hz pana la frecventele gamma. Aparatura nu poate detecta frecventele electromagnetice joase ale fotonilor decat frecventele mari ce rezulta din reactiile nucleare. Aparatura nu poate detecta superpozitiile fotonice in sensul ca nu poate distinge cati fotoni sunt pentru materie si cati sunt de fapt controlati de Duhul Sfant desi aparatul receptioneaza doar o unda fotonica dar care de fapt la randul ei contine mai multe unde fotonice de aceeasi frecventa inclusa in ea. A nu se confunda frecventele joase ale fotonilor cu frecventa de 50 Hz a curentului electric sau cu frecventele si undele mecanice din spectrul audio ( 0-20 kHz ) ce sunt mediate de ciocnirile dintre electroni si atomi. Pe langa acestea intr-un foton pot exista mai multi fotoni adica are loc o suprapunere de forte sau o superpozitie de forte: unele forte ce participa in miscarea cuantica a particulelor elementare si altele care pot fi in legatura cu Duhul Sfant si in cele din urma cu Dumnezeu. Dumnezeu este radiatie electromagnetica autocoordonata cu constiinta de sine adica in El insusi actioneaza legi fizice ce ii confera existenta si gandirea. Duhul Sfant tot radiatie electromagnetica este DAR este coordonata de Dumnezeu. Fotonul mediaza forta electromagnetica. Lumina este radiatie electromagnetica alcatuita din fotoni cu masa de miscare mai mare sau mai mica depinzand de frecventa. Toate acestea: Dumnezeu, Duhul Sfant si ingerii si oamenii si toata materia sunt in acelasi timp si sunt sincronizate unele cu altele la nivel existential. Libertatea de alegere sunt frecvente oarecum desincronizate fata de frecventele de la Dumnezeu dar care sunt in acelasi timp chiar daca sunt oarecum independente unele de altele. Tot ceea ce exista este o suprapunere de frecvente. De exemplu una e frecventa in nucleul atomic adica e mai mare si alta e frecventa cu care apas eu tastele pentru a scrie acest text. Dumnezeu poate actiona in toata gama de frecvente: 0 Hz - frecvente de radiatii gamma. In momentul cand un duh este invizibil frecventele lui sunt sincronizate perfect cu frecventele materiei si fotonii lui sunt inclusi in fotonii ce alcatuiesc materia si astfel e invizibil. In momentul cand are frecvente diferite un duh devine material si iese din starea de superpozitie cuantica sau fotonica adica isi ia fotonii inclusi in fotonii ce alcatuiesc materia. Un duh are un centru de comanda propriu prin care isi controleaza frecventele proprii.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iacov 1:17:"Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare.""
Iacov 1, 15. Apoi, pofta, când a zãmislit, dã nastere pãcatului; si pãcatul odatã fãptuit, aduce moartea.
16. Nu vã înselati, prea iubitii mei frati:
17. orice ni se dã bun si orice dar desãvârsit este de sus, coborându-se de la Tatãl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbrã de mutare.
Eu inteleg de aici ca este vorba de POFTA si PACATE si darul iertarii, nicidecum de creatie, frecvente si alte aiureli, de unde le scoateti mai baieti? Un text se INTELEGE in armonie cu subiectul in discutie, adica in CONTEXT cu subiectul (versetele de mai sus si mai jos de cel aflat in discutie), nu luati voi un text si il manipulati dupa bunul plac. P.S. Eu folosesc Biblia Cornilescu, preot ortodox.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Tatal luminilor" - care lumini? "Dumnezeu este lumina". "Viata era lumina." Radiatia nu e doar "distructiva" ci si benefica in anumite conditii precum: caldura sau radiatia infrarosie, lumina vizibila. Lumina are doua sensuri: sensul fizic de radiatie electromagnetica alcatuita din fotoni si sensul de adevar sau ceea ce este real sau exista. Nu am scos din context nimic. Am vorbit despre lumina in sens fizic. Asta NU inseamna ca nu inteleg contextul. Un om spiritual intelege ambele sensuri ( fizic sau material si moral ) si nu doar sensul moral. Un om material sau carnal ignora morala adica adevarul, dreptatea, etc., si vede doar fizic. Din eroare ignoranta necunostinta nestiinta minciuna apar necredinta si apoi faptele rele si pacatele. Dumnezeu nu poate fi pictat intr-o icoana pentru ca Dumnezeu e radiatie e duh fara o forma care sa incapa intr-o pictura sau care sa poata fi desenata de om. Cand omul ignora unele sensuri ale adevarului si realitatii atunci in locul a ceea ce este ignorat se strecoara minciuna sau eroarea. Daca Dumnezeu e imaginat ca un mosneag cu barba in sens literal, sa nu fie surprins nimeni ca nimeni nu a vazut un mosneag in cosmos si astfel necredinta apare in oameni. Dumnezeu, nu degeaba a zis: "sa nu faceti asemanari ale celor de sus" - Iesirea 20:4. O radiatie alcatuita din fotoni are o forma variabila la nivel cuantic si nu se poate desena.

"la Care nu este schimbare sau umbră de mutare" - pentru ca insusi Dumnezeu e sursa radiatiei electromagnetice sau a luminii. Pe Dumnezeu nu Il lumineaza nimic ca sa I se vada umbra si in plus El vede cerceteaza si controleaza tot la nivel existential. Chiar si existenta Diavolului este cauzata sau determinata de Dumnezeu chiar daca deciziile si faptele Diavolului sunt nepotrivite cu dorinta lui Dumnezeu. Pe langa asta, la Dumnezeu nu se modifica insusirile morale precum: dragostea, dreptatea, adevarul, etc.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"cu puterea Diavolului" se fac lucrurile care tin de vrajitorie, de ocultism. Minunile din Noul Testament (facute de sfinti, apostoli, de Mantuitorul Hristos) si mai tarziu cele facute de sfinti nu se fac prin puterea raului.

Sper ca nu consideri si tu ca Dumnezeu nu poate face minuni... thinking

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Dumnezeu poate face minuni dar in prezent nu le mai face pentru ca asa a hotarat ca pana la Armaghedon sa nu mai faca minuni ca in secolul I e.n. Si pentru ca oamenii sa fie incercati de Diavol in mod deplin. Iov 1.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti crede o astfel de ineptie? Am vazut ce raspunsuri elaborate ai oferit atunci cand s-au discutat subiecte pe teme stiitifice, si tocmai din acest motiv raman total nelamurit...
Pe ce te bazezi cand poti sa accepti o astfel de idee neinspirata?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ma bazez pe realitatea prezenta: n-am auzit de invieri, de oameni morti care ies de la morga si umbla prin spitale cum a iesit Lazar din mormant. happy

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu le mai face pentru ca asa a hotarat"? Scrie undeva acest lucru? thinking Eu, dimpotriva, stiu ca tot Noul Testament este PLIN DE MINUNI si de promisiuni ale lucrarii harului prin minuni...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"promisiuni ale lucrarii harului prin minuni..." - vezi ca sunt anunturi si ale incetarii vorbirii in limbi si evident si celelalte minuni. 2 Tesaloniceni 2:9, 10. Matei 7:22, 23. 2 Corinteni 11:14. 1 Corinteni 13:8. La Iov 1:9-12 arata ca Satan i-a zis lui Dumnezeu: "Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu? N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul? Dar ia întinde mâna Ta şi atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!" Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu." Oamenii care au venit la Iov au spus neadevarat ca 'Iov facuse ceva rau de s-a imbolnavit'.
De la bun inceput Dumnezeu a hotarat ca Iov sa nu moara de mana lui Satan si de aceea l-a insanatosit pe Iov. Prin exemplul lui Iov se arata ca pe Diavol nu-l intereseaza moartea omului ci faptul de a ajunge sa-L dispretuiasca pe Dumnezeu, fapt ce i-ar cauza moartea permanenta sau moartea a doua. Apocalipsa 21:8. Asa cum Satan a putut cauza imbolnavirea lui Iov tot el ar putea sa cauzeze si o vindecare pentru ca "Nu este de mirare, deoarece însuşi satana se preface în înger al luminii." 2 Corinteni 11:14. Dar o astfel de vindecare este pentru a induce in eroare.

Toti apostolii lui Cristos au murit chiar daca au facut minuni. Harul sau puterea de la Dumnezeu de a face minuni nu i-a salvat de la moartea datorata pacatului adamic mostenit. Chiar si lui Cristos i s-a zis: 'pe altii ii vindeca si invie si el nu se poate scapa de moarte'. Deci vindecarile sau minunile nu sunt un criteriu hotarator de a dovedi ca cineva este aprobat de Dumnezeu. Matei 7:22, 23. Criteriul de baza pentru care cineva este aprobat de Dumnezeu este cunoasterea in primul rand a vointei si scopurilor lui Dumnezeu si manifestarea iubirii fata de Dumnezeu si semeni. Apostolul Pavel a scos in evidenta acest lucru: minunile sunt mai putin importante decat dragostea si ca minunile vor inceta. 1 Corinteni 13:8. Referitor la minuni, minunea care arata ca cel care face minuni este aprobat de Dumnezeu este cel care poate invia morti. Ori un astfel de har este imposibil de la Satan pentru ca el nu poate sa redea viata nimanui. Doar cu puterea si aprobarea lui Dumnezeu se poate face astfel de minune. In prezent nu au loc invieri, fapt ce ar trebui sa ne faca atenti la puterea cu care sunt facute minuni in prezent. Oamenii de "stiinta" au incercat sa faca revitalizarea unui corp mort dar nu au reusit.

Doar dupa Armaghedon sau razboiul lui Mihail spune ca Dumnezeu va mai face minuni adica va invia oameni in carne si oase adica ii va scula din pamant. Daniel 12:1-5. Ioan 5:28, 29. Apocalipsa 20:13.

| danay72 a răspuns:

Isus a spus că nu cu ajutorul lui se infaptuiesc miracole. Matei7:21-23. Deci, daca nu e Dumnezeu, e Satan.

| danay72 a răspuns:

Matei7:21-23

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Intotdeauna Dumnezeu este Cel Care FACE MINUNI:
"Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului, şi nimic nu vă va vătăma." - Luca 10, 19

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

OARE? Doar Dumnezeu e o cauza? DA! Dumnezeu e cauza primara a TOT ce exista DAR nu uita ca El a creat fapturi cu libertate de alegere precum ingerii si oamenii care sunt la randul lor cauze secundare pentru dirijarea miscarii particulelor elementare.

| milan9 a răspuns:

"Toti apostolii lui Cristos au murit chiar daca au facut minuni." Nu are nici un sens aceasta afirmatie. Nicio legatura cu subiectul discutat. Faptul ca minunile sunt posibile.

In acelasi timp, tinand cont de IMPOSIBILITATEA ca in gruparea "martorilor" sa se intample vreodata vreo minune, atunci te inteleg, esti OBLIGAT de imprejurari ca cauti nod in papaura, pentru ca alternativa ar fi aceea de a recunoaste ca o anume religie este pe cai eronate.

Ok. Iti inteleg situatia. In orice caz am citit toate versetele recomandate dar sa stii ca niciunul NU INTERZICE MINUNILE..., si nici POSIBILITATEA de realizare a lor... thinking

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"esti OBLIGAT de imprejurari" - accept realitatea asa cum este. Nu ma alege o religie pe mine. EU aleg ce e adevarat real in deplina libertate de alegere. Nu stramosii parintii sotia si lumea sau alti oameni imi spun realitatea acum pentru ca o pot vedea eu insumi. Am si eu ratiune de la Dumnezeu. Nu este necesar sa-mi spuna nimeni cum sa interpretez Biblia. Biblia se interpreteaza pe ea insasi. happy

"NU INTERZICE MINUNILE..." - DA! nu interzice minunile satanice.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"minunile satanice"? Nu acestea erau acuzatiile evreilor catre Fiul lui Dumnezeu?

"Biblia se interpreteaza pe ea insasi"? Serios? Si atunci "martorii" de ce o interpreteaza prin "traditia" literaturii interpretative, sau prin "traditia" de intelegere a lui Ch. Russel?

Biblia NU se interpreteaza pe ea insasi, tocmai pentru ca din acest motiv, al interpretarii dupa ureche a liderilor sectanti exista astazi vreo 31000 de secte... sad sad

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ce treaba am eu cu martorii? martori egoisti sunt multi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu a mea

| cami1626 a răspuns:

Ale Stiintei.

| anonim_4396 explică (pentru cami1626):

Gresit "Ale stiintei."! pentru ca stiinta nu intretine procesul independent de vindecare. Procesul de vindecare are loc astfel: chirurgul opereaza coase si trimite pacientul acasa. Acasa pacientul asteapta pana se vindeca operatia in timp ce chirurgul nu mai face nimic.

| DomnulDumnezeu a răspuns:

Esti prea prost ca sa intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru DomnulDumnezeu):

Pai DA! Tu zici ca "tu poti sa le explici pe toate!" Tu zici ca "stiinta le poate face pe toate si le poate explica pe toate"! DAR stai asa! Ai explicat ceva? NIMIC! Deci stii NIMIC! happy

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara stiinta nu aveai tu posbilitatea sa aberezi in mediul online!

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Daca ai fi citit cu atentie ce am scris ai fi vazut ca am pus "stiinta" intre ghilimele adica m-am referit la asa zisa "stiinta". Asa ca nu mai bate campii. Cu "stiinta" si stiinta sunt bine pus la punct in ceea ce priveste continutul lor. Tu te intorci mereu la aceleasi raspunsuri sau remarci sau replici la raspunsurile mele. Asta denota gandire putina la tine sau nefolosirea ratiunii din tine.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu revin la nici un raspuns.
Faptul ca nu sunt de acord cu tine nu inseamna ca sunt, sau nu sunt, rational.
Avem opinii diferite.
In opinia mea ai inceput sa aberezi de ceva vreme.
Nu inteleg ce urmaresti, dar din modul in care formulezi intrebarile si enunturile, denota ca tu in afara de credinta altceva nu stii.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Omul moare cu propriile pareri sau opinii "in brate". Credinta inseamna a deduce existenta unor lucruri care nu se vad din lucruri care se vad prin stiinta sau cunostinta din toate domeniile vietii.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu prin deductie, influentat de stiinta am ajuns la concluzia ca nu exista zei si divinitate, automat nu am in ce crede.
Acesti zei reprezinta doar imaginatia unor oameni foarte talentati sau schizofrenici.
Motiv pentru care stiina a demonstrat ca daca cred in mine, pun osul la treaba si am grija de mine, nu am nevoie de credinta in zeitati.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Treaba cu stiinta si credinta in Dumnezeu am dezbatut-o foarte clar plecand de la teoria Big Bang si evolutionista. Una din intrebari pe aceste teme a fost: "Exista acumulare fara deplasare de energie statica in domeniul continuum inainte de singularitatea Big Bang pentru aparitia unei astfel de singularitati?" Multi au ocolit intrebarea asta. Bula s-a incumetat si a dat un raspuns frumos si logic. Ma refer la primul lui raspuns.

https://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/exista-acumulare-fara-deplasare/

Bula a raspuns: "A acumula, = a aduna, a strange, a concentra, a inmagazina.
vine din a cumula = a aduna la un loc pentru a face un tot.
(lat. accumulare). (Dex)

Daca trebuie ADUNAT atunci inainte nu a fost acolo, ci in alt loc, deci trebuia deplasat in locul de adunare din alte parti.
Acumulare exprima un proces de miscare.
Cumulare exprima o stare statica finala, ce urmeaza dupa acumulare."